Výzvu studentů #VyjdiVen podpořilo 40 tisíc lidí. Senát se jí bude zabývat

Autor: ČTK, Mii - 
20. 3. 2018
14:13

Zhruba 40 tisíc lidí se připojilo k výzvě studentů na obranu demokracie a ústavy, která byla součástí čtvrteční výstražné stávky. Uvedli to pořadatelé iniciativy #VyjdiVen. Senát by se měl jejich požadavky zabývat pravděpodobně v dubnu, řekl při jejich úterním převzetí místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu Starostů. Předpokládá, že Senát by mohl k výzvě zaujmout stanovisko ve formě apelu na prezidenta, vládu a Sněmovnu. 

Signatáři výzvy požadují, aby prezident republiky plnil své ústavní povinnosti, nejmenoval premiérem trestně stíhaného člověka a aby vláda v demisi neprováděla žádné zásadní a personální kroky. Důvodem je postup prezidenta Miloše Zemana a ministerského předsedy v demisi Andreje Babiše (ANO), kterého Zeman pověřil jako vítěze voleb sestavením další vlády.

„Nechceme nijak měnit výsledky (sněmovních) voleb, jenom si myslíme, že by se v hnutí ANO měl najít vhodnější kandidát na premiéra,“ uvedl hlavní organizátor výzvy, student DAMU Luboš Louženský. Šéf ANO Babiš je trestně stíhán pro podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

„To číslo, ke kterému se pravděpodobně dopočítáme, je více jak 40 000 studentů,“ uvedl k počtu podporovatelů výzvy Louženský. Zatím jsou podle něj spočítáni podporovatelé ze dvou třetin ze 104 měst, kde se stávka konala. Podle něj by se měl Senát jako strážce ústavnosti postavit „na obranu ústavních zvyklostí a morálních hodnot, k jejichž porušování tady bohužel dochází“.

Svědomí národa

Šesták ocenil, že mladí lidé cítí odpovědnost za zemi, ve které žijí. „Nepovažuju vás za křiklouny, neodvážil bych se vás nazvat jinak než zodpovědnými občany,“ řekl početné delegaci organizátorů. Výzvou se bude jako peticí zabývat nejprve senátní petiční výbor, který horní komoře doporučí stanovisko. Může být apelativního charakteru, buď na vládu, nebo na prezidenta, nebo na Poslaneckou sněmovnu, možná že na všechny tři ústavní instituce,“ uvedl.

Předseda výboru Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) uvedl, že sdílí obavy studentů. „Jsou zcela namístě, vydobyté svobody a demokracie nejsou samozřejmá věc,“ řekl. Bude prosazovat, aby se výzvou zabýval i Senát jako celek. Senátor Václav Láska (za Zelené) mimo jiné požádal signatáře výzvy, aby se nenechali vyprovokovat hanlivými komentáři na svou adresu. Senátor TOP 09 Tomáš Czernin se pozastavil nad tím, že 29 let po pádu komunismu se v Česku znovu objevují tendence ohýbat ústavu. Studenty označil za „svědomí národa“.

Nejen na obranu ústavy se v minulých dnech protestovalo. Tisíce lidí podpořily na pražském Václavském náměstí Českou televizi: 

Video "My ČT nedáme" a "Na Hradě straší": Pochod proti útokům na média prošel Prahou z centra až na Hradčany - Matěj Hynek, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

victor1 ( 21. března 2018 16:28 )

Moment.Ale "demokraté" zásadně výsledky svobodných demokratických voleb neuznávají,jak je známo.Pokud nevyhrají jejich lídři,tak by je nejradši prohlásily za neplatné,zmanipulované atd.Nejradši by je opakovali do nekonečna,dokud by nevyhráli oni,"demokraté".Vidíme to markantně na ruských prezidentských volbách.Našli u nich hodně chyb,chudáci.Ovšem u našich voleb,kdy v posledních minutách najednou přišlo mnoho hlasů ze zahraničí pro TOP 09 jim nevadí,přitom manipulace je celkem jasná.Asi všichni co dělají v zahraničí spytovali svědomí a naráz v posledních minutách (čtvrthodině) se zamilovali do TOP 09 a Starostů.Bliji na monitor.

victor1 ( 21. března 2018 16:17 )

A to se jako má celá česká republika pokálet kvůli 40 tisícům spratků,kteří by měli spíše studovat,bo jsou blbí jak svi*ně?No tak,asi v žádném případě,že.Prý nechcou zvrátit výsledky voleb.Tak proč je tedy chcou zvrátit?Asi opět rození "demokraté".Jak píši:Měli by radši studovat,bo vysoké školy jsou na úrovni středních a střední školy jsou na úrovni základních za Komoušů.Kdyby byla ona stávka třeba v sobotu,tak by přišlo pár těch šmejdů,neboť by vyspávali páteční chlastání a hulení,někteří (a není jich málo) i tvrdé drogy.

MarkusHermann ( 20. března 2018 16:02 )

Hloupí dětičky budou rozhodovat co je svoboda slova a co je protiústavní.

asijo ( 20. března 2018 16:00 )

Tam jsi ubytovaný delší dobu ty pomatenej zdenkku.

balika ( 20. března 2018 15:56 )

Ať si studenti projeví svůj názor a zalezou. Protože volby nějak skončily a vládnout bude vítěz voleb. Tečka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa