
Lobbista Šlouf podlehl rakovině. Pomohl Zemanovi na Hrad, ten na pohřeb nepůjde
Ve věku 69 let zemřel v pátek bývalý poslanec KSČ a někdejší blízký přítel prezidenta Miloše Zemana Miroslav Šlouf. Jeho jméno figurovalo v několika politických kauzách, působil také jako vedoucí poradců bývalého premiéra a současného prezidenta Miloše Zemana. Toho přemluvil, aby se z Vysočiny vrátil zpět do politiky a kandidoval v roce 2013 na prezidenta. Později se názorově rozešli. Šlouf zemřel po dlouhém boji s rakovinou.
Šlouf podlehl dlouhé těžké nemoci. Že šlo o rakovinu potvrdil Frekvenci 1 jeho dlouholetý přítel a šéf Jazzové sekce Karel Srp. „Mirek se s ní léčil už před 15 lety. On věděl, že je konec. V posledních týdnech už ani nepřijímal návštěvy. Z nemocnice ho krátce pustili asi před dvěma měsíci, chtěl dodatečně oslavit s kamarády své 69. narozeniny,“ řekl Srp.
Šlouf stál za Přáteli MZ i za SPO
V roce 2008 založil občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana, skrze které byla vedena Zemanova kampaň při obhajobě prezidentského křesla. Angažoval se také ve Straně práv občanů (dříve Zemanovci), kam přešel z ČSSD. Stál mimo jiné za nápadem na autobus Zemák, který pomohl ČSSD k volebním úspěchům v letech 1996 a 1998.
Šlouf působil od poloviny 70. let v KSČ, ze strany vystoupil v létě 1991. Později vstoupil do ČSSD a stal se poradcem Zemana. Počátkem roku 2008 byl jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana, které si stanovilo za cíl vrátit Zemana do politického života. Stál později za vznikem Strany práv občanů i za některými volebními úspěchy Zemana. Po prezidentské volbě 2013 ale jejich přátelství skončilo.
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pouze na sociální síti sdělil, že se Zeman pohřbu nezúčastní.
Pan prezident na pohřeb Miroslava Šloufa, který dnes skonal, zašle smuteční kytičku.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 16. února 2018
Ze sociálních demokratů kondoloval rodině mezi prvními exhejtman Michal Hašek. „Upřímnou soustrast rodině,“ napsal na sociální síti.
Šloufovo jméno figurovalo v minulosti v několika kontroverzních kauzách, připustil třeba kontakty se zavražděným podnikatelem Františkem Mrázkem. V roce 2007 Jiří Paroubek naznačil, že jako prostředník expředsedy ČSSD Zemana sehrál výraznou roli v ovlivňování bývalých poslanců ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka, aby podpořili koaliční vládu Mirka Topolánka (ODS).
Spojován byl také s kauzou Olovo, tedy dokumentem, který vznikl v okruhu poradců premiéra Zemana (kterým Šlouf šéfoval) a který obsahoval plán diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni Sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Šloufův podíl na kauze se neprokázal.
Chtěl porazit Zemana Drahošem
Do letošních prezidentských voleb zasáhl už Šlouf jen velmi nepřímo, když nabídl Jiřímu Drahošovi, že mu pomůže Miloše Zemana porazit. Ten ale nabídku spolupráce odmítl. Už v té době se objevovaly informace, že je dlouhodobě v nemocnici.
Důvodem rozchodu se Zemanem byl mimo jiné údajně i telefonát, který Šloufa zachycoval na jedné lince s kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem. Zeman se podle MF Dnes o nahrávce jejich rozhovoru dozvěděl krátce před výsledky druhého kola voleb v roce 2013, i proto se choval k Šloufovi chladně.
Miroslav Šlouf přehledně
Datum narození: 19. září 1948
Vzdělání: střední průmyslová škola (1967), v roce 1974 absolvoval ekonomiku průmyslu na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE)
Působení v politice do roku 1990: od roku 1975 byl členem KSČ (z komunistické strany vystoupil v létě 1991); předseda Městského výboru Socialistického svazu mládeže (SSM) v Praze (1977 až 1982); člen předsednictva ÚV SSM (1977 až 1986); místopředseda ÚV SSM (1982 až 1986); předseda českého ÚV SSM (1982 až 1986); poslanec České národní rady (1981 až 1992); místopředseda ČNR (únor až červen 1990); předseda Obvodního národního výboru v Praze 7 (1988 až 1990).
Rodina: rozvedený, syn a dcera
Nevim jak moc tomu rozumite...Ovsem ekonomicky je Babis na svem miste..