Chovanec zvažuje kandidaturu na šéfa ČSSD. Sjezd má rozhodnout i o Babišovi

Autor: ČTK, var - 
17. 1. 2018
17:01

Konečné slovo ohledně toho, zda by se ČSSD měla nějakým způsobem zapojit do vládní koalice, případně podpořit například druhou menšinovou vládu hnutí ANO, by měl mít podle úřadujícího předsedy sociální demokracie Milana Chovance mimořádný sjezd strany v polovině února. Špičky ČSSD před středeční schůzkou s ANO novinářům řekly, že čekají na stanovisko šéfa hnutí a premiéra Andreje Babiše, protože vlastní podmínky pro jednání o vládní spolupráci už strana představila.

Chovanec před novináři zdůraznil, že středeční jednání vyvolalo ANO, nikoliv ČSSD. „Nerozumím stanovisku Andreje Babiše, že sociální demokracie má přijít s nějakými návrhy. Ty jsou na stole už několik dní,“ uvedl Chovanec. ČSSD trvá například na tom, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba a ANO se s ohledem na kauzu Čapí hnízdo vzdalo ministerstev spravedlnosti, financí a vnitra, než bude případ dořešen.

„Není to úprk do vlády, snaha získat křesla za každou cenu,“ řekl Chovanec. Za klíčový prvek možné dohody naopak označil program, například bezpečnost, růst mezd či důchodů a podporu rodin s dětmi. „S touto pozicí jdeme na jednání s ANO, budeme chtít slyšet, co chtějí oni, míč je na jejich straně,“ dodal. Připomněl, že Babiš po neúspěchu svého prvního kabinetu v hlasování Sněmovny o důvěře zatím nebyl pověřen novým jednáním o vládě.

Chovanec ohlásí svou kandidaturu 31. ledna

Sjezd ČSSD bude vybírat nové vedení v polovině února v reakci na špatný výsledek strany v podzimních sněmovních volbách. „Pokud by ČSSD dostala nabídku na podporu menšinové vlády nebo vstup do koalice, o finální znění té koaliční nebo jiné smlouvy musí rozhodovat sjezd,“ uvedl Chovanec. Není podle něj možné, aby rozhodoval jiný orgán. Nový lídr podle něj bude muset s určitým názorem i na postoj k vládě přijít a získat pro něj většinovou podporu. 

Zda by tímto lídrem mohl být současný statutární místopředseda Chovanec, který po loňské rezignaci Bohuslava Sobotky stranu vede, zatím sám nechtěl prozradit. „31. ledna mám narozeniny a v tu dobu se rozhodnu, jestli budu kandidovat do vedení ČSSD,“ uvedl. Chce to také napřed projednat s kolegy včetně Jana Hamáčka, který už kandidaturu oznámil.

Chovanec za to místopředsedu Sněmovny i strany Hamáčka ocenil. „Jsem rád, že zvedl nominaci na předsedu, je potřeba, aby ten souboj nebyl o jednom člověku,“ uvedl. Nové vedení by podle něj nemělo být jednobarevné v názorech, ale nakonec by z něj navenek měl znít jen jednotný názor, který uvnitř převáží.

Video Michal Hašek a další pučisté založili diskuzní platformu. ČSSD je podle nich nad hrobem a ve smrtelné agónii... - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Doporučujeme
tomik007 ( 17. ledna 2018 22:02 )

CSSD se zalibilo klesat az na dno

gabreta ( 17. ledna 2018 22:01 )

Tak odchovanec Plzeňských práv, Chovanec, je ten poslední hřebík do rakve Sosanů. Co Sobotka načal, Chovanec dorazí!! Ještě by mohla TROP 0,9 zvolit do čela zase chemika a bylo by v parlamentu částečně uklizeno!!

hejhej ( 17. ledna 2018 20:55 )

Není to vtip???? Socani si hodlají zvolit do čela pučistu, lháře, rychlostudenta Chovance ? Vždyť on se Sobotkou a Zaorálkem se postarali o volební debakl. S ním nemají žádnou šanci, naopak.

tomik007 ( 17. ledna 2018 20:29 )

Zajimavy, jak maji nekteri to povahu vepsanou v obliceji

balika ( 17. ledna 2018 19:10 )

S Chovancem v čele bude mít ČSSD problém se příště dostat do Sněmovny.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa