Zeman čeká, že Babišova vláda získá napodruhé důvěru. „Budou ji tolerovat“

21. prosince 2017
22:36

Prezident Miloš Zeman je podle svých slov téměř přesvědčen o tom, že menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) získá důvěru poslanců na druhý pokus. Bude si přitom moct vybírat ze dvou až tří parlamentních subjektů, kteří ji budou „řekněme tolerovat“, řekl dnes Zeman v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Babiš předtím v České televizi prohlásil, že pokud by neuspěl v Poslanecké sněmovně ani při druhé žádosti o důvěru, začne jeho hnutí usilovat o předčasné volby.

Zeman hodlá Babiše znovu jmenovat premiérem, pokud jeho současná vláda důvěru v lednu nezíská. Uvedl, že mu tím dal určitou jistotu. „Nemusí být hysterický, nemusí být nervózní, nemusí dělat chyby,“ řekl dnes prezident. Zdá se mu pravděpodobnější, že Babiš uspěje až napodruhé, protože některé strany si podle něj před prvním hlasováním o důvěře chtějí zachovat důvěryhodnost a prestiž.

Předčasné volby nelze vyloučit

Babiš dnes novinářům řekl, že o toleranci jeho vlády je ochotna uvažovat pouze KSČM. Ostatní strany to odmítly. Získal prý dojem, že si ODS, Piráti a SPD věří pro případné předčasné volby. Ty by ale nepovažoval za nejlepší řešení, dodal. Večer v České televizi uvedl, že první pokus pravděpodobně nedopadne a klíčový bude ten druhý, „pokud ho vůbec dostaneme“. „A pokud by to nedopadlo, tak už potom asi nebudeme otravovat lidi a budeme usilovat o předčasné volby,“ poznamenal premiér.

Video Prezident Zeman jmenoval menšinovou vládu premiéra Babiše - Lukáš Červený

Zemanovi se programové prohlášení Babišova kabinetu líbí. Vadí mu jen, že je tam relativně malá pozornost věnována investicím. Detailně se k plánům ministrů vyjádří ve Sněmovně 10. ledna, kdy mají poslanci hlasovat o důvěře vládě.

Připomeňte si jmenování Babišovy vlády:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 22. prosince 2017 13:23 )

Napodruhe, napotreti, napoctvrte

asijo ( 22. prosince 2017 05:18 )

Chceš,aby ti nebylo v blázinci smutno.

tomik007 ( 21. prosince 2017 23:50 )

No jednou to snad prinde - budeme sa modlit Miloszu

oshona ( 21. prosince 2017 23:13 )

Ted čekáme antré přiblbla carmina. Co nám asi řekne?

oshona ( 21. prosince 2017 23:09 )

Ovare, od tebe se čeká už jen jedno, že odejdeš a nebudeš prudit

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud