Babišův nástupce Pilný končí: Ještě že už ve Sněmovně nejsem. Nelituji

1080p720p360p
2. 12. 2017
07:01

Po půl roce úřadování na ministerstvu financí si může Ivan Pilný (ANO) svoje věci zase zabalit. Správcem státní kasy se stal v květnu po odvolání Andreje Babiše, svého stranického šéfa. A měl v podstatě jediný úkol: postarat se o přípravu státního rozpočtu. Nakonec se na klíčovém zákonu vystřídají zřejmě hned tři ministři – Babiše a Pilného nejspíš doplní Alena Schillerová, která se má do čela rezortu postavit v nové vládě.

Dráha Ivana Pilného v ANO zahrnuje období rebela, který na sněmu před dvěma lety jako jediný kritizoval poměry v hnutí. A také posty předsedy hospodářského výboru Sněmovny a později i ministra financí. Přestože pak přiznal, že roli rebela mu vedení v podstatě odsouhlasilo, dál platilo, že nepatřil mezi nejloajálnější lidi v hnutí. A neměl na Babiše přímé vazby. Teď Pilný odchází do politického důchodu.

„Líto, že opouštím tuhle práci? Já jsem udělal rozhodnutí kdysi, že nebudu kandidovat do Sněmovny a že se nebudu účastnit aktivní politiky. To rozhodnutí bylo moje osobní a racionální. Když se podívám na to, jak funguje dneska Sněmovna, tak jsem skoro rád, že tam nejsem. Což je ošklivá poznámka, ale je to tak. Rozhodně toho nelituji,“ odpověděl na dotaz Blesk.cz.

Pilný odmítl účast na kandidátce pro letošní podzimní volby a kromě vlády tak odchází i ze Sněmovny. Podle kuloárních informací kvůli nemoci své ženy. „Hlavním důvodem jsou osobní problémy, do detailů však nechci zabíhat,“ řekl k rozhodnutí Pilného Babiš. Někdejší šéf české pobočky Microsoftu sám tento krok komentovat nechtěl.

Paní Hana z Pardubic převzala od ministra financí Ivana Pilného (ANO) šek na 200 tisíc korun, které vyhrála v Účtenkovce. K výhře jí pomohla účtenka za 31 korun.Paní Hana z Pardubic převzala od ministra financí Ivana Pilného (ANO) šek na 200 tisíc korun, které vyhrála v Účtenkovce. K výhře jí pomohla účtenka za 31 korun. | 

Rozpočet natřikrát

Neobvyklá situace ale panuje kolem hlavního úkolu Pilného, kterým bylo dotáhnout rozdělaný státní rozpočet. Začal ho připravovat ještě Babiš, Pilný ho pak dodělal. Až do konce ho ale zřejmě ve Sněmovně nebude hájit ani on.

„Zdědil jsem jenom ten rámec státního rozpočtu, který byl předmětem jednání vlády, kterého jsem se už zúčastnil. Tam došlo k opravám zejména na té příjmové straně,“ poznamenal ke svým rozpočtovým začátkům. Do rozjetého vlaku navíc naskočil v době, kdy si šly vládní strany po krku, a vše vyvrcholilo právě odchodem jeho předchůdce.

U třetího čtení ve Sněmovně ale pravděpodobně nebude už ani Pilný. Prezident Miloš Zeman jmenuje novou vládu 13. prosince. Do té doby zřejmě rozpočet Sněmovnou ani přes zkrácení některých lhůt neprojde.

„Situace je velmi kuriózní, myslím, že tady ještě nebylo, že počátek státního rozpočtu ve Sněmovně hájil jeden ministr, pak přišel druhý, který měl tu práci dokončit. Jistě se svým nástupcem budu o těch věcech přirozeně diskutovat,“ řekl končící ministr.

Jeho nástupkyní bude totiž s největší pravděpodobností Alena Schillerová, současná náměstkyně pro daně. Tu chtěl Babiš původně jako svou nástupkyni, například kvůli problematickým zajišťovacím příkazům ji ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl.

Video Babišova expertka Schillerová: Vy si myslíte, že volám na berňák, aby nešetřil Babiše? Absurdní! - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
720p 480p 360p 240p

kukuku ( 2. prosince 2017 09:27 )

No ale co my mladí, co ještě nejsme důchodci - co s tím, když nejpříjemnějším zjevem dodaným pravicí do parlamentu je mladý Klaus, který marně bude zbytku ODS podstrkovat rozumné myšlenky ?

moiaza ( 2. prosince 2017 08:26 )

Vždyť já to stále tvrdím, že slušný člověk do politiky nikdy nepůjde. A když vidím dneska ty zjevy, co se do sněmovny dostaly, jsem rád, že prožívám poslední etapu svého života - důchod. Na českou politiku musí člověk mít opravdu silný žaludek!

begina ( 2. prosince 2017 08:20 )

Opravdu nemáte pane Pilný čeho litovat. Fetky a poloopice, který se dostaly do sněmovny a zloději a zlodějky, který se tam udrží doživotně, jako mareček s myruš stančurou apod, opravdu není o co stát

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa