Zemřel ekonom Ježek (†77), jeden z otců kuponové privatizace. Klause to zdrtilo

Autor: ČTK, kal - 
29. listopadu 2017
15:50

Ve věku 77 let zemřel ekonom, někdejší poslanec a ministr české vlády Tomáš Ježek. Uvedl to bývalý premiér Petr Pithart (KDU-ČSL) pro web Lidovky.cz. Ježek je společně s Václavem Klausem a Dušanem Třískou považován za otce kuponové privatizace a iniciátora polistopadového transformačního procesu.

„Zpráva o úmrtí mého dlouholetého kolegy a přítele Tomáše Ježka mne velmi zarmoutila. Znali jsme se od dětství, navštěvovali jsme stejné školy, oba nás uchvátila ekonomická věda a dokonce jsme spolu v jednom dorosteneckém družstvu hráli košíkovou. Setkávaly se i celé naše rodiny,“ uvedl v reakci na Ježkovo úmrtí bývalý prezident Václav Klaus.

„Po listopadu 1989 patřil Tomáš Ježek k mým blízkým spolupracovníkům na Federálním ministerstvu financí. Má velkou zásluhu na naší ekonomické transformaci a na úspěšném průběhu a výsledcích privatizace,“ zmínil exprezident.

„Mrzelo mne, že se mi v jisté chvíli začal politicky a později i lidsky vzdalovat a jeho pozdější zahořklost mne velmi trápila. V posledních letech jsme se vídali už jen na zasedáních Vědecké rady Národohospodářské fakulty VŠE,“ zavzpomínal Klaus, aby dodal: „Vím, že byl vážně nemocen, přesto mne jeho nečekaná smrt velmi zasáhla. Odešla významná osobnost akademického i politického života naší doby.“

Prezident Miloš Zeman reagoval na úmrtí Tomáš Ježka se slovy: „Zemřel člověk, který upřímně věřil své práci a jejímu smyslu.“ Na Twitteru to uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Z Občanského fóra přes ODA do ODS

Ježek se během listopadové revoluce v roce 1989 zúčastnil založení Občanského fóra. Poté patřil k zakládajícím členům Občanské demokratické aliance (ODA), za kterou šest let zasedal v Poslanecké sněmovně. V roce 1995 přešel z ODA do tábora ODS.

Před pádem komunistického režimu Tomáš Ježek pracoval v Ekonomickém a později Prognostickém ústavu Akademie věd. V 90. letech působil jako poradce tehdejšího ministra financí Václava Klause, po prvních svobodných volbách vedl dva roky ministerstvo privatizace, stál rovněž v čele Fondu národního majetku.

Dvakrát neúspěšně kandidoval do Senátu, poté externě vyučoval na Vysoké škole ekonomické v Praze.

lalia ( 3. prosince 2017 14:21 )

odol další debil.

lalia ( 3. prosince 2017 14:18 )

pepen,tláskáte tady kraviny,ničemu nerozumíte.Něco si o tom zjistěte jaký byl Tomáš Ježek charakter,klobouk dolů před ním.Lidé uslyší privatizace a už ho kamenují.On měl ruce čisté,asi jediný z těch co privatizaci založili.

lalia ( 3. prosince 2017 14:15 )

Allina jste na velkém omylu.Ježek si nenahrabal,snad jediný z politiků.Svou práci dělal dobře a nezištně a poctivě. viz.nahoře píši o ostatním.

lalia ( 3. prosince 2017 14:13 )

Ježek byl snad jediný vysoce postavený politik po sametce,který si nenahrabal.Žil velice skromně,staral se o svou jedinou manželku,která byla na vozíčku.Měl chaloupku v Benátkách nad Sázavou,nevěřili byste,že je jeho,úplně skromná,nejskromnější.Je vzorem pro ostatní politiky,pravý opak Topolánků,Nečasů,Langrů,Rittigů a jiných nenažranců.

odol ( 29. listopadu 2017 18:24 )

Sv ině

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud