Babiš uhnal dalšího člena nové vlády. Kdo je jeho „kůň“ na ministerstvo průmyslu?

Autor: bru/ČTK - 
8. listopadu 2017
10:57

Kandidátem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na pozici ministra průmyslu a obchodu je podle zdrojů ČTK Tomáš Hüner. Celou svou profesní kariéru se Hüner pohybuje v oblasti energetiky a průmyslu. Od roku 2006 do roku 2011 byl na ministerstvu náměstkem, působil například také v ČEZ. V současnosti pracuje ve společnosti Siemens Česká republika.

Sám Hüner ve středu na dotaz ČTK svoji nominaci nepotvrdil ani nevyvrátil. „Informaci zatím nemůžu komentovat,“ napsal v SMS.

Babiš v úterý řekl, že sehnal kandidáta na ministra průmyslu do své připravované menšinové vlády. Sdělil, že je to nestraník, jméno ale odmítl prozradit.

Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora je Hüner velmi známou a respektovanou osobností, zejména v energetice. „Byl by určitě dobrým ministrem a oceňuji, že do toho jde i v situaci, kdy podpora vládě není jistá, to vyžaduje odvahu," řekl ve středu ČTK.

Ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák doplnil, že Hüner v posledních letech působil v průmyslu a věnoval se mimo jiné také moderním prvkům v energetice, jako je například akumulace energie nebo chytré sítě. „Na ministerstvo tak může přinést cenné zkušenosti, které pomohou dalšímu rozvoji české energetiky,“ řekl dnes ČTK.

Kdo je Tomáš Hüner?

Tomáš Hüner se narodil 26. června 1959 v Ostravě. Vystudoval Fakultu strojní, katedru tepelných strojů a jaderných zařízení na VUT v Brně, absolvoval studijní program International Institute of Certified Studies in Strategic Management.

V letech 1984 až 1994 pracoval v Elektrárně Dětmarovice, mj. na pozici náměstka ředitele pro výrobu. V roce 1994 se stal generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti SME (Severomoravská energetika), kde působil až do roku 2004. Další dva roky byl konzultantem společnosti AP&P, která mj. restrukturalizovala společnost Slovenské elektrárne a od roku 2004 do roku 2006 byl manažerem společnosti ČEZ v Bulharsku. Působil také jako náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu (náměstek ministra pro sekci průmyslu a energetiky) v letech 2006 až 2011.

2006 až 2014 byl předsedou dozorčí rady společnosti ČEPS. V roce 2011 se stal předsedou dozorčí rady státního energetického operátora, společnosti OTE, kterým byl 3 roky. V letech 2014 až 2015 byl předsedou dozorčí rady a ředitelem energetických zdrojů společnosti Vršanská uhelná finančníka Pavla Tykače.

Tomáš Hüner se pohybuje v oblasti energetiky a průmyslu.Tomáš Hüner se pohybuje v oblasti energetiky a průmyslu. | ČTK

Stále ještě úřadujícím ministrem průmyslu ve vládě premiéra Bohuslava Sobotky je Jiří Havlíček (oba ČSSD). Havlíček nahradil v dubnu Jana Mládka (ČSSD), který byl odvolán na konci února kvůli problémům se zákonem o elektronických komunikacích.

Nového ministra průmyslu čeká mimo jiné agenda spojená s eventuální výstavbou nového jaderného bloku v Dukovanech nebo připravovaná těžba lithia v Česku. Babiš dříve několikrát uvedl, že stavbu nového dukovanského bloku má financovat ČEZ.

Lithium se pak stalo jedním z největších témat předvolební kampaně. Kauzu vyvolal podpis memoranda o porozumění, které na začátku října podepsal Havlíček s australskou společností EHM. Babiš memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Sociální demokraté označovali kauzu kolem těžby lithia za vykonstruovanou a umělou a za útok vedený hnutím ANO a KSČM. Po volbách EHM uvedla, že její zájem o těžbu u Cínovce trvá a chce o projektu jednat s novou vládou.

Video  Babiš bouřil kvůli lithiu: "Megatunel ČSSD". Ministrovi Havlíčkovi pohrozil trestním oznámením  - Blesk - Jaroslav Šimáček

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ceslo ( 8. listopadu 2017 16:57 )

Bureš se bojí Mirka,už začíná úřadovat

sores ( 8. listopadu 2017 14:32 )

100x raději Babiše než 1x zlo.dě.je a hul.vá.ta spro.sté.ho Topolána. Babiš má alespoň vystupování a není sprostý, kdežto Topolán je pr.a.se,vždyť zmlátil i novináře venku na ulici cholerik!

tomik007 ( 8. listopadu 2017 14:00 )

Vyzera cim dal tim viacej ako rarach

chyba.tretiho.uctu ( 8. listopadu 2017 13:34 )

bude to lepší, než kdyby tam dal nějakého trotla od pirátů, nebo hňupa ze STANu, ostatně když požádá komanče o podporu, může vládnout vesele do alelujá,

sores ( 8. listopadu 2017 12:44 )

Ano, prachy a politika je to nejšpinavější co na světě existuje. Pro to se vraždí,lže a dělají podvody!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud