Z čela TOP 09 sice v listopadu odejde, jejím poslancům ale bude šéfovat Miroslav Kalousek dál. Členové strany a dolní parlamentní komory si ho totiž vybrali jako předsedu klubu. To mimo jiné znamená, že bude mít dál přednostní právo na schůzích mluvit. Nahradí tak Františka Laudáta a jeho záskok Michala Kučeru. Z řad TOP 09 se do Sněmovny probojovalo jen sedm členů. Nedostal se exministr zdravotnictví Heger, primář Skalický ani místopředseda strany Marek Ženíšek.
Topce bude šéfovat dál, ale jen ve Sněmovně. Kdo z „věrných“ tam bude Kalouskovi chybět?
1.Kalousek šéfem, ale jen poslanců
Karel Schwarzenberg (čestný předseda), Miroslav Kalousek (končící předseda), Markéta Pekarová Adamová (místopředsedkyně), Dominik Feri, Helena Langšádlová (poslankyně), František Vácha (děkan Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity), Vlastimil Válek (přednosta radiologické kliniky brněnské fakultní nemocnice), a to je všechno. Víc zástupců TOP 09 ve Sněmovně sedět nebude. Dlouho to dokonce vypadalo, že to nebude nikdo, protože se strana potácela během sčítání pod pětiprocentní hranicí.
Do čela poslanců se nakonec nikoliv překvapivě postaví končící šéf Miroslav Kalousek. Možná i proto, aby nepřišel o právo přednostně na plénu řečnit. Přednostní právo dává zástupci strany možnost mluvit i ve chvíli, kdy řadoví členové nemohou.
2.Neuspěli Ženíšek ani exministr Heger
O křeslo v Poslanecké sněmovně naopak přišel nejdéle sloužící ministr zdravotnictví v polistopadové éře Leoš Heger, který byl lídrem v Královéhradeckém kraji. Toho by někteří rádi viděli ve vedení strany, ne-li v jejím čele po Miroslavu Kalouskovi. Heger je už několik let místopředsedou TOP 09 a na posledním sněmu dokonce dostal nejvíce hlasů ze všech zvolených místopředsedů.
Další z místopředsedů naopak uvízl ve volební síti a do Sněmovny se nevrátí. Marek Ženíšek, odborník na zahraniční vztahy a první místopředseda, dal svou funkci už k dispozici a strana aktuálně řeší, jak moc vedení obměnit. Ženíšek byl lídrem v Plzeňském kraji, kde strana dostala jen 4,82 %.
Video Táta zdravotnických poplatků Leoš Heger: Zavedl bych je zase.Video se připravuje ...3.Sněmovnu neokusí Sommerová ani Stehlíková
Dvě velké ženské osobnosti také zůstaly před branami dolní parlamentní komory. Režisérka Olga Sommerová a exministryně Džamila Stehlíková na kandidátkách TOP 09 ale pouze hostovaly, obě kandidovaly za Liberálně ekologickou stranu (LES) Martina Bursíka.
4.Nekandidoval zpívající poslanec ani věrný Laudát
Šéf poslaneckého klubu František Laudát a poslanec Daniel Korte, který se proslavil v roce 2011 mimo jiné zpěvem při hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase (ODS), skončili s podzimními volbami na svých postech. Oba se svých míst na pražské kandidátce dobrovolně vzdali a vrátili se k podnikání respektive k překladatelství. „Staré harcovníky“ na kandidátce vystřídaly neotřelejší tváře v podobě místopředsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové (uspěla) a poslance Martina Plíška (neuspěl), který byl spoluautorem známého zákonu o střetu zájmů, tzv. Antibabiše.
Video Poslanec Korte zazpíval, že je proti návrhu.Video se připravuje ...5.Zastánce konopí se také neprobojoval
V Pardubickém kraji neuspěl ani uznávaný lékař Jiří Skalický. Zastánce léčebného konopí, milovník dostihových koní a závodní střelby například v Blesk Volebním souboji přiznal, že jako mladý zkoušel marihuanu i kouřit, ruku chtěl ve Sněmovně zvednout pro znovuzavedení nadstandardů. Skalický je primářem oddělení klinické biochemie a diagnostiky v pardubické krajské nemocnici, poslancem byl od roku 2010.
Kalousek je nesmrtelný strejda.