Šéfové na odstřel: Budou po TOP 09 padat hlavy i v dalších partajích?

 • Autor: Tomáš Belica - 
  25. 10. 2017
  05:48

  Dinosaurus české politické scény, Miroslav Kalousek (56), se včera poroučel z křesla šéfa TOP 09. Po Zeleném Matěji Stropnickém (34) a Svobodném Petru Machovi (42), kteří rezignovali už dříve, je tak třetí obětí mizerných volebních výsledků. O flek se ale bojí i další předsedové partají.

 • 1.TOP 09, zisk 5,31 %, předseda v demisi Miroslav Kalousek (56)

  Podle politologů by Kalouska v čele strany mohl nahradit tandem Markéty Pekarové Adamové (33) a nováčka ve straně Jiřího Pospíšila (41, dříve ODS a ODA). Pekarová tvrdí, že to zváží.

  Podle politologa Jana Kubáčka by si pravicové strany mohly zanedlouho těžce konkurovat: „Pokud bude Pospíšil v »Topce« posilovat, zároveň to posílí Klause mladšího v ODS.“

  Miroslav Kalousek (TOP 09) během superdebaty

  Markéta Adamová

  Europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (za TOP 09)

 • 2.STAN , zisk 5,18 %, předseda Petr Gazdík (43)

  Zde je podobná situace jako v ČSSD – jiný předseda a jiný volební lídr (Jan Farský, 38). Politolog Kubáček se domnívá, že k odstranění Gazdíka nedojde, obměnit by se ale mohl tým lidí kolem něj.

  Volební souboj 2017: Petr Gazdík, STAN

  Superdebata Blesk.cz: Volební lídr STAN Jan Farský

 • 3.KDU-ČSL, zisk 5,8 %, předseda Pavel Bělobrádek (40)

  Politolog Lukáš Jelínek předpokládá, že o Bělobrádkovo místo bude usilovat hejtman a bývalý předseda lidovců Jiří Čunek (58). Podobně jako u komunistů – zde předpokládá Jan Kubáček změnu na postu předsedy během roku.

  Vedle Čunka by se mohli o Bělobrádkovo křeslo přihlásit »korunní princové« Marian Jurečka (36), Ondřej Benešík (41) či Jan Bartošek (45). Bělobrádek hodlá dát svou funkci k dispozici tento pátek na celostátním výboru.

  Superdebata Blesk.cz: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

  Jiří Čunek

 • 4.KSČM, zisk 7,76 %, předseda Vojtěch Filip (62)

  Předseda »třešniček« nevyloučil, že by v čele komunistů skončil. V pátek případné personální změny probere ústřední výbor. Politolog Jelínek v ně ale moc nevěří, komunisté jsou prý příliš těžkopádní.

  To politolog Kubáček dává Filipovi maximálně rok a půl. A vidí hned tři varianty změny na místě šéfa: „Může to být tvrdé jádro kolem Josefa Skály, liberálnější křídlo Jiřího Dolejše nebo někdo se zkušeností z komunálu, jako je hejtman Oldřich Bubeníček.“

  Superdebata Blesk.cz: Předseda KSČM Vojtěch Filip

  Jiří Dolejš (KSČM)

 • 5.ODS, zisk 11,32 %, předseda Petr Fiala (53)

  ODS si ve volbách vůbec nevedla špatně, skončila druhá. Jenže i v ní se dá čekat personální otřes. Člověkem, který získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů vůbec (22 614), byl Václav Klaus mladší (48).

  Právě on bude podle Jelínka na nejbližším sjezdu strany Fialovým vyzyvatelem. „Má na spoustu věcí jiný názor než Fiala,“ říká politolog. Uvidí se po kongresu ODS plánovaném po Novém roce.

  Superdebata Blesk.cz: Předseda ODS Petr Fiala

  Václav Klaus mladší při rozhovoru pro Blesk

 • 6.ČSSD, zisk 7,27 %, stranu řídí Milan Chovanec (47)

  Vzhledem k rozložení rolí ve vedení strany – premiér, volební lídr a dočasný předseda – není na první pohled zřejmé, na koho padá vina za volební debakl. Kritici vedení ale většinou mluví o nutnosti odchodu celého triumvirátu, tedy Bohuslava Sobotky, Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance. „ČSSD potřebuje úplně někoho jiného, někoho, kdo umí pracovat s voličstvem a s výzvami, které jsou u nás a v Evropě,“ potvrzuje politolog Lukáš Jelínek.

  O slovo by se mohl přihlásit bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola (46), který prý záměr kandidovat na jarním sjezdu zváží, bude-li poptávka. Podobně mluví i další kritik vedení, poslanec Jaroslav Foldyna (57). „Nejde o to, zda mě ta funkce láká, zájem musí mít členská základna,“ řekl Foldyna Blesku.

  Bohuslav Sobotka

  Milan Chovanec (ČSSD)

  Lídr ČSSD Lubomír Zaorálek v debatě Blesku
   

  Video Kalouskovo prohlášení po volebním neúspěchu: Na předsedu už znovu kandidovat nebude. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

   

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

suov ( 2. ledna 2018 21:04 )

No, ja bych vyrazil Bělobrádka, ale ten už měl vyletět dávno,,,,

mrd.bejka ( 25. října 2017 12:31 )

naja, enemže teď je čeká po dobu 4 roků každý měsíc královská víplata, obídky za půl darma v poslanecké kantíně, a v poslaneckém bufáči prej pořád půldecák rumu stojí jenom pětku,

moiaza ( 25. října 2017 07:50 )

Před volbami padaly silná slova. Bělobrádek tvrdil, když se nedostanou lidovci přes 10 procent, odstoupi. Proč neodstupuje?? Zaorálek prohlásil, že přejímá zodpovědnost za ČSSD ve volbách. Proč neodstupuje za ten výprask, který dostali. Víte proč? protože jsou žvanilové a populisté.

Zobrazit celou diskusi
Další videa