Česko má platit pokutu téměř milion za den. Kvůli problému s volným pohybem pracovníků

Česko má platit pokutu téměř milion za den. Ani po urgenci Bruselu neupravilo pohyb pracovníků.
Autor: ČTK - 
4. října 2017
14:25

Evropská komise se ve středu rozhodla žalovat Česko a Lucembursko u unijního soudu kvůli tomu, že země nesplnily své povinnosti v souvislosti s pravidly volného pohybu pracovníků po EU. Komise navrhuje, aby Česko muselo platit denně 33 510 eur (přes 900 000 Kč), dokud pravidla plně nepřevezme do svého práva.

Své vnitrostátní předpisy měly země do souladu se směrnicí, přijatou v roce 2014, uvést do loňského 21. května. Česko ale zatím neurčilo subjekt, který by v ČR pracovníkům z jiných zemí EU poskytoval "podporu a pomoc při prosazování jejich práv".

Směrnice členským státům také ukládá povinnost zajistit těmto lidem přístup k účinné právní ochraně v případě porušení těchto práv a podporovat aktivní dialog se sociálními partnery, nevládními organizacemi a orgány veřejné moci s cílem podpořit zásadu rovného zacházení.

Komise na nedostatky loni v září ČR a Lucembursko upozornila poprvé, do další fáze řízení pro porušení unijní legislativy záležitost posunula letos v únoru.

Lucembursko reagovalo informací, že pravidla směrnice byla přejata částečně, právě kromě určení onoho subjektu, a že příslušný návrh je v parlamentu. V jeho případě komise navrhuje denní penále 6528 eur (přes 175 000 Kč).

Právo nebýt diskriminován

České úřady Bruselu sdělily, že návrh zákona k provedení směrnice je projednáván v národním parlamentu, uvedla dnes komise v tiskové zprávě. Je pro ni prý ale nezbytné úplné oznámení prováděcích opatření, aby mohla ověřit řádné prosazování směrnice.

Právo občanů EU pracovat v jiném členském státě, které je ukotveno v základních unijních smlouvách, zahrnuje také právo nebýt diskriminován na základě státní příslušnosti pokud jde o zaměstnávání, odměnu za práci a další pracovní podmínky.

Směrnice o usnadnění výkonu práv udělených mobilním pracovníkům z roku 2014 má zajistit mobilním pracovníkům i vnitrostátním orgánům možnost prosazovat tato práva v praxi a zlepšit přístup mobilních občanů EU k informacím a asistenčním službám v členských státech.

Například Slovensko jako příslušné subjekty určilo Slovenské národní středisko pro lidská práva a jeden z odborů ministerstva práce a sociálních věcí.

Video  Jak Babiš zatápí Jourové v Bruselu: Často musím kolegům vysvětlovat.  - Tomáš Polák

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

kalina107 ( 5. října 2017 08:21 )

Tato pokuta , spolu s převedením výroby AutoŠkoda do Německa muselo už otevřít oči i těm největším pitomcům . Už i Sobotkovi by mělo dojít , že se NIKDY nestane tvrdým jádrem EU , nýbrž že zůstane navždy rohožkou a občané otroky zločinců EU a EK . Kdy poznají vládní gauneři , že Juncker je ožralý blázen co patří do šaškecu a že bláznivá kr ys sa do vězení ?

jana999 ( 4. října 2017 21:18 )

já moc nerozumím za co máme platit, koho diskriminujeme jen vlastní lidi, všude v obchodech a ve službách samý ukrajinec slovák, takže asi makat tu nikomu nebráníme

flesch2z ( 4. října 2017 19:58 )

To jsou ty nesmyslné směrnice a zákony vycházející z EK a schválené našimi vlastizrádci, na které vždy jen doplácíme my občané. Je načase vypadnou z EU. Vyhlásit referendum za vystoupení z EU stojí za to už jen proto, abychom zjistili, jak by do nás pálila naše policie na rozkaz mafiána Chovance. Tak jak v Katalánsku.

zdenek43 ( 4. října 2017 16:43 )

nazorna ukazka , jak soudruzi m a k a j i ........ vse co chteji si v Parlamentu CR prosadi . . . . . . . Vlada Bohuslava SOBOTKY - koalice soudruhu-pratel z CSSD + soudruzi-StBaci ANO2011 + KDU-CSL................. +++ ČSSD, ANO a KDU-ČSL, která se opírá o většinu 111 poslanců z 200. +++ tak ty keci??? ze za to muze opozice jsou ega smesne - protoze opozici vudy prehlasuje KOALICE SOUDRUHU s 111 hlasy z 200.

Iriskairis ( 4. října 2017 16:40 )

SOUHLASÍM S NÁZOREM, že pokutu mají zaplatit vedoucí politici ze svých nahrabaných zisků. Stejně víme,že na tom nesou NEJVĚTŠÍ VINU. Takže současná a minulá vláda se může začít skládat!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud