Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Sněmovna naposledy řešila nahrávky Babiše. „Odskákat“ to mají novináři i žalobci

Autor: zst - 
12. září 2017
17:00

Poslanci vzali na vědomí závěry vyšetřovací komise k únikům ze spisů. Ta se zabývala mimo jiné nahrávkami tehdejšího vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) s novinářem Markem Přibilem. Vládě a nově zvoleným poslancům, kteří se ve Sněmovně sejdou po říjnových volbách, pak komise doporučila upravit některé zákony. Mezi nimi i omezení svobodného přístupu k informacím nebo vznik kontrolního útvaru pro státní zastupitelství.

V rámci Nejvyššího státního zastupitelství by podle komise měl vzniknout co nejvíce nezávislý útvar, který by dohlížel na činnost státních zástupců v případech jejich trestních činů. Stejně tak by komise ráda omezila svobodný přístup k informacím, co se týká přípravného řízení, které má být neveřejné. Jednalo by se tak o stopku na informace před tím, než je dotyčný obviněn. Trestní oznámení ale z činnosti komise nevzešlo.

„Komise konstatuje, že k únikům informací z trestních spisů dlouhodobě docházelo a dochází. Jedná se o nebezpečný fenomén, který může být a je prostředkem zájmových skupin k průniku do trestního řízení, kdy následně prostřednictvím manipulativní tvorby veřejného mínění může dojít k výkonu vlivu těchto skupin, a to i s cílem ovlivňovat politickou soutěž a tím destabilizovat demokratický právní stát. Úniky informací z trestního řízení, jejich účelová interpretace a následná cílená tvorba veřejného mínění jsou fatálním ohrožením ústavnosti,“ píše se v závěrečné zprávě komise.

Orgány činné v trestním řízení by podle komise také měly povinně evidovat kontakty s novináři. Návrhy na změny některých zákonů dostane na stůl zřejmě už nová vláda, která vznikne po říjnových volbách. Doporučeními komise, kterou řídil Martin Plíšek (TOP 09), se nový kabinet může, ale nemusí řídit.

Mně není jasné, jak je možné, že pan novinář Kroupa má informace, které evidentně pocházejí z živých spisů. Média hrají podobnou roli jako my politici. Mají roli pozitivní, ale někdy mohou ohrozit bezpečnost státu. Dodnes jsme nebyli schopni vyšetřit, kdo stojí za skupinou Šuman,“ poznamenal třeba během diskuse Bohuslav Chalupa z hnutí ANO v narážce na skupinu, která zveřejňuje odposlechy jeho stranického šéfa.

„Nebál bych se úniky označit jako infekci. Ten návrh je něco jako navržení vakcíny. Jsme bohužel na konci volebního období, tak končíme ve fázi, kdy naše komise navrhla recept. Navrhujeme i určitou terapii, změny v určitých zákonech,“ shrnul činnost komise jeden z jejích členů, Lukáš Pleticha z ČSSD.

Lidovec Ivan Gabal ale členům komise vytkl, že se zaobírali také uniklými e-maily z Úřadu vlády. „Mezi případy, o které se opírá komise jako příklady úniků, je uvedena mailová korespondence z vykradených mailů Úřadu vlády. Otázka, kterou si kladu, je, jestli hacknuté maily mají být východiskem práce sněmovní komise. Považuji za těžko akceptovatelné, abych podpořil usnesení, které je založené na informacích z kriminální činnosti,“ řekl Gabal.

Komise vznikla kvůli Babišovým nahrávkám

Vyšetřovací komise vznikla především v důsledku úniku nahrávek, na kterých se Andrej Babiš domlouvá na publikování článků s novinářem Markem Přibilem. V době vzniku byl Babiš vicepremiérem a ministrem financí, Přibil novinářem Mladé fronty, kterou Babiš vlastní. Přibil předával Babišovi informace, řeč byla i o datech ze živých policejních spisů.

Schůzky s Babišem údajně Přibila jako novináře odrovnaly a profesně „pohřbily“. „Ty věty, které jsem prohlásil, a zazněly ve veřejném prostoru, tak jsem překročil hranici, kterou jsem překročit neměl,“ říká s odstupem novinář a hájí se tím, že se chtěl Babišovi zavděčit, aby u něj prosadil vznik knižní divize v rámci vydavatelství.

Předseda hnutí ANO ale popřel, že by měl někdy k dispozici takzvaný živý policejní spis. Novinářům po své výpovědi před sněmovní vyšetřovací komisí řekl, že kvůli nahrávkám s někdejším novinářem Markem Přibilem podal trestní oznámení. Jde podle něj o politický boj a snahu poškodit ANO před volbami.

berol ( 12. září 2017 19:05 )

Ještě několik slov k nevině Babiše v kauze Čapí hnízdo, aniž bych opakoval již mnohokrát řečené. Zajímavé je se podívat na peněžní toky okolo převodu Čapího hnízda na děti a manželku Babiš. Babiš se již jednou podřekl, že těmto třem osobám na koupi akcií půjčil, tedy vlastně sám přes bílé koně koupil.Druhá verze nebo možnost - dšti a manželka koupili akcie za své. Pak by bylo dobře znát, kde k penězům přišli. Kolik to bylo nevím, ale jistě ne tak málo, aby to nestálo za prošetřen původu takových peněz. Toť vše, nechť se nad tím vyšetřovatelé zamyslí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa