Nižší DPH na pivo i konec superhrubé mzdy. ANO láká také na omezení EET

Autor: ČTK, Mii - 
29. června 2017
14:15

Konec superhrubé mzdy, pro lidi s příjmem do 113 tisíc měsíčně daňová sazba 19 procent a snížení daně z přidané hodnoty na základní potraviny na deset procent. Takové změny navrhuje hnutí ANO. Daňové sazby pro právnické osoby chce hnutí ponechat v současné výši a odmítá zavádění sektorové daně pro banky. Navrhuje také úlevy z elektronické evidence tržeb (EET). Ve čtvrtek to sdělil předseda hnutí Andrej Babiš.

Babiš uvedl, že při superhrubé mzdě je nyní efektivní daňová sazba daně z příjmu pro lidi s příjmem 113 tisíc korun 20,1 procenta, pro lidi s vyšším příjmem 23,35 procenta. Pro lidi, kteří nyní neplatí solidární přihlášku, by se sazba podle ANO měla snížit o 1,1 procentního bodu. Pro ty, kdo solidární přirážku platí, by sazba zůstala zachována.

ANO také navrhuje zavedení výdajového paušálu 500 korun měsíčně pro všechny zaměstnance.

VIDEO: Andrej Babiš o hypotékách a jejich dostupnosti

Video Babiš: Hypotéky jen pro bohaté? Nemyslím si, že to hrozí - Blesk - Jaroslav Šimáček

DPH chce hnutí snížit z 15 na deset procentních bodů pro základní potraviny, vodné a stočné a řezané květiny. Stejně by měla klesnout sazba za stravovací služby a podávání nealkoholických nápojů v pohostinství, za služby v péči o seniory a handicapované nebo za úklidové služby. Snížení DPH z 21 na deset procent navrhuje ANO pro točené pivo, kadeřnictví nebo opravy obuvi a kol. Snížení DPH z 15 na deset procent pro základní potraviny má v programu i ČSSD.

Babiš řekl, že na rozdíl od návrhů jiných stran chce při úpravách daňových sazeb zohlednit jejich dopad na rozpočet. „My nechceme slibovat věci, které jsou rozpočtově neodpovědné. Musíme udržet rozpočet v rozumné kondici,“ řekl.

Celkem daňové změny navržené ANO budou znamenat výpadek příjmů ve státním rozpočtu zhruba 45 miliard korun, řekl Babiš. Bývalý ministr financí je ale přesvědčen, že se podaří tento výpadek nahradit příjmy z kontrolního hlášení DPH. Do rozpočtu podle něj přispěje i vyšší spotřeba vyvolaná tím, že lidem díky snížení daní a zavedení výdajových paušálů zůstane víc peněz.

Obecně ANO podle Babiše usiluje o to, aby se daňové sazby měnily jen zřídka a vždy zůstával dostatečný čas před účinností zákona, aby se lidé a firmy mohli na změnu připravit. „Prosazujeme stabilní a předvídatelné daňové prostředí,“ řekl.

Úlevy z elektronické evidence tržeb

Hnutí také navrhuje úlevy z EET. Povinnost by se neměla vztahovat na fyzické osoby s paušální daní a s příjmy do 500 0000 korun, na bufety ve školách nebo dětských kroužcích, na e-shopy nebo na prodej vánočních kaprů. ANO chce také zrušit povinnost vyvěšovat oznámení o elektronické evidenci v provozovnách a chce umožnit volbu mezi elektronickou a papírovou účtenkou.

VIDEO: Jak startovala elektronická evidence tržeb v Česku

Video Premiéra EET v Česku: Podnikatele zdržují překlepy a instalace certifikátů - Michal Sedlický, Lukáš Červený, David Vaníček

Úleva z EET by se měla týkat i veřejně prospěšných spolků s obratem do jednoho milionu korun, které pořádají akci mimo svou obvyklou provozovnu. „Například je to provozovna na fotbalovém hřišti, která eviduje, a potom má dělat nějaký ples na jiném místě v rámci obce, tak tam navrhujeme, aby v rámci takových akcí EET nemuseli použít,“ řekl Babiš.

Do budoucna chce ANO zjednodušit daňové formuláře a posílit digitalizaci finanční správy. „Jednou to bude daňová správa, kdo bude vyplňovat formulář, a uživatelé to budou jenom kontrolovat,“ řekl Babiš.

ODS: Nižší DPH i na paštiky a koblihy?

ODS kritizovala daňové návrhy, které dnes představilo hnutí ANO. Podle občanských demokratů měl předseda ANO Andrej Babiš možnost daně takto změnit už jako ministr financí, ale neudělal to.  Kriticky se k návrhům ANO postavil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

"U dosavadních vládních stran, zejména u hnutí ANO, je komické, že po více jak třech letech zvyšování daňové zátěže a komplikování daňového systému navrhuje nyní před volbami pravý opak. Tomu nikdo nemůže věřit," uvedl v tiskovém prohlášení ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Podle něj jsou návrhy ANO na úpravu daňového systému komplikované a nepřinesou občanům takové úlevy, jako návrhy představené ODS.

Kriticky se k návrhům ANO postavil i Zdechovský, který poukázal zejména na návrh na přesunutí některých služeb do snížené sazby DPH. "Ekonom Babiš chce snížit DPH na pivo a na květiny... Už jen čekám, kdy navrhne snížit DPH u koblih a paštik," napsal na Twitteru s poukazem na to, že Babiš v rámci volební kampaně rozdával voličům koblihy. Návrhy ANO označil za populismus.

ODS kritizovala také návrh ANO na zavedení úlev z elektronické evidence tržeb (EET). "Autor elektronické evidence tržeb Andrej Babiš dnes představil své plány v daňové a ekonomické oblasti, jejichž součástí jsou právě úlevy z EET. Ten, který celé roky stíhal a šikanoval naše živnostníky a drobné podnikatele, nutil je pořizovat si za velké peníze pokladny a dělal z nich zlodějíčky, přichází pár měsíců před volbami s návrhem na úlevy z EET," uvedla místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, která Babiše označila za populistu a pokrytce. ODS chce úplné zrušení EET.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 29. června 2017 23:25 )

6.2017.....Do pěti let bude průměrný plat 40 tisíc korun, slibuje ČSSD - tedy 2017-2022 anoooo volite si DOBROVOLNE ty, kteri Vam radostne predhazuji jak se staraji ....... soudruh-pritel CSSD Bohuslav SOBOTKA - slavny AMAZON az 3000 pracovnich mist ...anooooo a ZAPOMNEL rikat ....... Amazon Prahy nabírá. Nabízí méně, než má skladník na Ústecku..... „Vedoucí pracovník u nás bude mít 150 korun na hodinu, řadový 110 korun,“ uvedla personální manažerka Amazonu....Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí, které zpracovává společnost Trexima, je v Praze medián (tedy prostřední hodnota) hodinové mzdy skladníka 125 korun a průměrná mzda 128 korun. Pražský průměr a medián se tak nachází mezi nabízenými mzdami pro vedoucího a řadového zaměstnance v dobrovízském Amazonu. Ve Středočeském kraji, na jehož hranici Dobrovíz leží, je navíc medián (138 korun na hodinu) i průměr (143 korun na hodinu) mzdy pro skladníka ještě vyšší. A i v Ústeckém kraji, na nějž se personalisté Amazonu také obrací, si skladníci podle tabulek Treximy vydělají více. Konkrétně 124 (medián) nebo 128 (průměr) korun za hodinu. DRUHY s o u d r u h - StBak BABIS .... zamestnava CECHY?? - - Vodňanská drůbež, a.s. - Volná místa - Dělník v potravinářské výrobě Firma Vodňanská drůbež, a.s. Plat 13000 ..... Andrej Babiš bohatne na levné práci - U něho jako podnikatele zaměstnávajícího 35 tisíc lidí, čímž se rád chlubí, se dají sliby poměřit s předchozími činy. Ty jasně ukazují, že ze svého se Andreji Babišovi lidem rozhodně přidávat nechce. Naopak vydělává miliardy na levné práci. Jeho firmy patří ve svých oborech k podprůměrně platícím. Z jeho zemědělských firem platila polovina méně, než je český průměr. Podobně na tom byly i jeho potravinářské firmy. A vůbec nejvíce zaostávaly platy v Babišových chemičkách.

zdenek43 ( 29. června 2017 23:13 )

jak M U Z E T E - d o b r o v o l n e - VOLIT TY, KTERI VAM rikaji, ze budete SOCKAMI - OTROKY Zapadni Evropy - - - - uz od roku 2004 - BEZDEKOVA KOMISE - Vam verejne rikaji soudruzi , ze vyvoj mezd v CR bude......kdyz je budete V O L I T ........ rok 2015 - 29.440 korun ,,,,, v roce 2025 - bude mzda 43.570 korun noooo a v roce 2035 - 64.480 korun a teprve v roce 205 dosahnete 116.139 korun.... ///Sametova revoluce 1989 ..... rok 2017 .... 28 let a stale v CR pobirate cca 1/3 platu Zapadni Evropy..... jinak CENY POTRAVIN - jsou v CR vyssi //kvalita-nechci psat/,, CENY elektriny, plynu,pohonnych hmot ..... stejne neli vyssi....... ALE M Z D Y ???????? VELKÉ SROVNÁNÍ PLATŮ: 2016 Nástrojář bere v Německu 93 609 Kč. V Česku bere jen 19 878 Kč. Učitel na gymnáziu bere v Německu 127 305 Kč. V Česku bere jen 27 170 Kč. Průmyslový mechanik bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč. Sociální pracovník bere v Německu 92 799 Kč. V Česku bere jen 20 485 Kč. Zdravotní sestra bere v Německu 84 168 Kč. V Česku bere jen 19 471 Kč. Kovodělník bere v Německu 90 072 Kč. V Česku bere jen 21 042 Kč. Strojní mechanik bere v Německu 88 101 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč. Tesař bere v Německu 74 439 Kč. V Česku bere jen 18 077 Kč. Zedník bere v Německu 75 519 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč. Redaktor bere v Německu 116 667 Kč. V Česku bere jen 28 378 Kč. Zámečník bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 22 835 Kč. Inženýr ekonomie bere v Německu 135 000 Kč. V Česku bere jen 32 303 Kč. Pečovatel bere v Německu 67 230 Kč. V Česku bere jen 17 064 Kč. Listonoš bere v Německu 74 682 Kč. V Česku bere jen 18 449 Kč. Prodavač bere v Německu 58 860 Kč. V Česku bere jen 14 620 Kč. Obkladač bere v Německu 71 577 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč. Uklízeč budov bere v Německu 48 060 Kč. V Česku bere jen 11 931 Kč. Kuchař bere v Německu 50 652 Kč. V Česku bere jen 12 512 Kč.. A TAK DAL.. TAKZE KDYZ BUDETE volit soudruhy-pratele z CSSD a soudruhy-StBaky ANO -

tomik007 ( 29. června 2017 19:00 )

IBA VSECI KRADNU - cize maju pivo zadarmo

rentierskej ( 29. června 2017 14:38 )

 súdruh eštébák bureš každému slíbí i mrtvé ciGáně v kosteleckých srač/kách, když mu dáte hlas! čoboálácký kobliho, jako chuj si začal a jako chuj i skončíš - BASE A V TEPLÁKACH!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud