Pátek 15. leden 2021
Svátek slaví Alice, zítra Ctirad
Zataženo, sněžení -1°C

Ke stravenkám i příspěvek na knihy: Začne platit nový daňový balíček

Autor: ČTK - 
25. června 2017
10:55

Od 1. července začne platit daňový balíček, který například navyšuje daňové slevy na druhé a další vyživované dítě. Novela daňových zákonů dále například od července rozšiřuje nástroje pro boj s daňovými úniky tím, že zavádí institut nespolehlivé osoby nebo rozšiřuje přenesenou daňovou povinnost u DPH.

Novela také zavádí novinku, a to příspěvek na nákup knih. Ten budou moci zaměstnavatelé odečíst z daní podobně jako u stravenek. „Věřím, že jak nezávislí knihkupci, tak knihkupecké řetězce se chopí příležitosti a vznikne tak široká síť, kde bude možné tyto benefity čerpat. Jednou možností je zapojení se do stávajícího systému benefitů, druhou pak vydání knižních poukázek, jakési obdoby stravenek, které by bylo možné uplatnit při nákupu knih v kamenných prodejnách,“ uvedl předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.

Daňové zvýhodnění na druhé a další dítě balíček navyšuje již pro rok 2017, a to o 200 korun měsíčně na druhé dítě a na třetí a každé další dítě o 300 Kč měsíčně proti loňskému roku. „Zaměstnancům běžně odčítá zvýhodnění zaměstnavatel každý měsíc. Vzhledem k tomu, že jde novinku uplatnit i zpětně, dopočítají zaměstnavatelé slevu v ročním zúčtování za rok 2017. Mnozí z pracovníků se tak mohou těšit na daňový přeplatek,“ upozornila daňová poradkyně společnosti Crowe Horwath Andrea Kleinová.

Novela dále podnikatelům využívajícím výdajové paušály vrátila možnost znovu uplatňovat zvýhodnění na děti a manželku. Na druhé straně však spolu s tím klesla hranice ročního příjmu, na který mohou paušály uplatnit, ze stávajících dvou milionů na jeden milion korun. Podnikatelům, kteří mají zaměstnance nebo mají vedle příjmů z podnikání i příjmy ze zaměstnání, novela také umožní využit institutu tzv. paušální daně, tedy stanovení daně dopředu po dohodě s finančním úřadem.

Daňový balíček přináší také nová opatření v boji s daňovými úniky. Zavádí institut nespolehlivé osoby, který doplní dosavadní institut nespolehlivého plátce DPH. „Institut zamezí snaze některých podnikatelů zařazených na seznam nespolehlivých plátců o své fiktivní očištění tím, že účelově zruší svou registraci plátce DPH a následně ji opět získají,“ uvedla Blanka Štarmanová.

Premiér Bohuslav Sobotka vysvětluje, proč se mají zvýšit přídavky na děti
Video Pracující rodiče budou mít větší přídavky na děti, plánuje ČSSD. Sobotka vysvětluje proč. - Blesk / Zuzana Štíchová

Zároveň se od července rozšíří režim přenesené daňové povinnosti u DPH o poskytnutí pracovníků pro provedení stavebních nebo montážních prací, dále o dodání zboží poskytovaného jako záruka, dodání nemovitosti prodávané dlužníkem z rozhodnutí soudu nebo o zprostředkování dodání investičního zlata.

Novela by také měla přinést zjednodušení placení daní. Ty by mohli lidé nově platit i platebními kartami. „V dnešní době elektronizace je umožnění úřadům přijímat platby kartou naprostou nezbytností,“ uvedl již dříve ministr financí Ivan Pilný (ANO). Lidé budou moci kartou zaplatit nejen daně, ale i cla a jiné poplatky. Daný úřad se ovšem musí rozhodnout takové placení nabízet.

ivopatta ( 25. června 2017 12:33 )

Dovolím si vyčíslit to daňové zvýhodnění na děti v roce 2017. Na první dítě stát odečte z daní 13 404 Kč ročně, na druhé 19 404 Kč. Podle ČSÚ jsou náklady na dítě v rodinách s 1-3 dětmi a platem rodičů v mediánu v průměru 6 666 Kč měsíčně na jedno dítě, neboli 79 992 Kč ročně/dítě. Padesát procent z této částky (zohledněné před 1. 1.1993), dělá 39 996 Kč. Výpočet pro rodinu se dvěma dětmi: (39 996 x 2) - (13 404 + 19 404) = 79 992 - 32 808 = 47 184. Těch 47 184 Kč je nadměrné zdanění pracujících rodičů se dvěma dětmi v roce 2017. Pokud mluví pan premiér B. Sobotka o "větších přídavcích na děti", je to zavrženíhodné. Pracující rodiče nepotřebují žádné přídavky na děti, alias sociální dávky na děti, protože si ty peníze vydělají. Dávat jim sociální dávky znamená, že jsou na stejné sociální úrovni jako rodiny sociálně vyloučené. Pane premiére, nevíte o čem mluvíte a na vině jste Vy sám, protože ve Vašich rukou je výběr Vašich odborných poradců. Zatím to podle všeho necháváte na super-poradci V. Špidlovi a podle toho Vaše prezentace v médiích vypadá.

flesch2z ( 25. června 2017 12:28 )

Tak nutně potřebují prodat sorosovy bludy, že na ten škvár budou dávat poukázky. To mi připomíná sovětské umělce, jak za komoušů byly na jejich koncerty volňásky. 10 lidí v hledišti a Larisa se mohla přetrhnout. Takhle dopadnou i naši "umělci", a já jim to přeji.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud