Sněmovna chrání poslance před výslechem. Ke zprávě Šlachty GIBSu nic nepoví

Autor: pet, ČTK - 
26. května 2017
11:10

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nebude moci vyslechnout členy někdejší sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci policie kvůli únikům údajů z takzvané Šlachtovy zprávy. Sněmovna dnes poslance mlčenlivosti nezprostila. Bývalí členové komise opět zdůraznili, že od nich informace nepocházely. Některé se podle nich objevily v médiích dřív, než je dostali oni sami.

Podnět k prověření úniků údajů z takzvané zprávy bývalého ředitele někdejšího protimafiánského útvaru Roberta Šlachty do některých médií dala loni Nejvyššímu státnímu zastupitelství a inspekci sama komise. GIBS se na Sněmovnu obrátila, jak potvrdil předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), na podnět státního zastupitelství. Chtěla také vyslechnout pět sněmovních úředníků a dva odborné analytiky, kteří měli v dolní komoře k dokumentu přístup.

Někdejší předseda komise Pavel Blažek (ODS) řekl, že je evidentní, že úniky mohly být jen ze strany orgánů činných v trestním řízení. Zpráva, kterou Blažek označil za soubor útržků z různých policejních spisů, existuje podle něho ve třech vyhotoveních, komise měla jedno. Rovněž místopředseda Martin Lank (Realisté) podotkl, že úniky je třeba hledat jinde než u komise.

VIDEO: Andrej Babiš se vyjádřil ke kauze Roberta Šlachty

Video  Babiš ke kauze Šlachta  - Zuzana Štíchová. Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Státní zastupitelství si dovolilo neuvěřitelnou nehoráznost,“ prohlásil k žádosti GIBS předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Rovněž Marek Benda (ODS) označil zbavení mlčenlivosti za nemožné. Vyšetřovací komise je vrcholný orgán parlamentu a státní zastupitelství není nadřazené všem mocím, uvedl. Podle Zdeňka Ondráčka (KSČM), který v komisi zasedal, měly orgány v trestním řízení prověřit úniky hned.

Proti zproštění mlčenlivosti se postavil i místopředseda Sněmovny a člen komise Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Vznikne bludný kruh, ze kterého nebude cesta ven,“ řekl. Pochyby vyjádřil rovněž Bronislav Schwarz (ANO), mluvil o nestandardním postupu. Člen komise Daniel Korte (TOP 09) uvedl, že by stejně s odvoláním na ústavu před inspekcí vypovídat odmítl.

Sněmovna přijala hlasy 132 ze 143 přítomných poslanců na Hamáčkův návrh usnesení, v němž nesouhlasila se zproštěním mlčenlivosti lidí, kteří měli ve Sněmovně k takzvané Šlachtově zprávě přístup. Proti nebyl nikdo. Inspekce žádala také o poskytnutí kopie zprávy. K této žádosti se dolní komora nevyjádřila.

joudajoudovy ( 26. května 2017 14:14 )

zdenekk + tve cerne duse, mam pro tebe radostnou zpravu: zverejneno na CT, cca pred 10min. STRANICKÉ PREFERENCE A VOLEBNÍ MODEL V KVĚTNU 2017 ANO 33% CSSD 14% ODS 13% KSCM 11,5% KDU-CSL 8,8% Kalousek 7% STAN 2%

gajdal ( 26. května 2017 12:49 )

Jak se Zaoralek bouril proti mafii ODS i TOP a maslo na hlave maji tez https://www.youtube.com/watch?v=zDYWNf13f8U

gajdal ( 26. května 2017 12:45 )

Proc by je PS nechranila, jedou v tom vsechny tradicni politicke strany s kalousem usatym a pred volbami maji velke bobiky. Kdyz se do voleb ledy nepohnou, volici to za ne rozhodnou a do jednoho, vsichni i s komunistickymi pohunky z rad umelcu, pomazou. A pak to bude ta spravna Sametova revoluce.

mirkazam ( 26. května 2017 12:14 )

Jak tam figuruje Blažek....tak je to no coment !!

eda22 ( 26. května 2017 11:52 )

Ištván a Bradáčová se zřejmě znovu chtějí pokusit o puč a usurpovat si, přestože nikým nezvolení, politickou moc.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa