Zemana čeká v Číně schůzka s Putinem a miliardářem. Letí Ivana i šest ministrů

Autor: ČTK - 
4. 5. 2017
22:00

Prezident Miloš Zeman se při své květnové cestě do Číny setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, miliardářem Čang Ťin-tungem nebo s primátorem Šanghaje. Vyplývá to z programu cesty, který poskytl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Domluvená je i schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který bude v té době v Číně na státní návštěvě. Zeman to dnes řekl v televizi Barrandov. 

Prezidentský speciál do Číny odletí ve čtvrtek odpoledne a jako první bod programu by měla být schůzka Zemana a české delegace s čínským prezidentem, po které bude podepsáno několik dokumentů. Ještě během pátku má český prezident naplánovánu například schůzku s předsedou čínské komise pro dohled nad bankami či zástupcem výrobce pneumatik Linglong Tire. Tato čínská společnost hledá místo na stavbu továrny na pneumatiky, zajímala se i o pozemky v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku.

V sobotu pak Zemana čeká setkání s předsedou banky ICBC I Chuej-manem a účast na debatě o finanční a obchodní spolupráci. Následovat bude schůzka s předsedou čínského úřadu civilního letectví Feng Čeng-linem a zástupcem firmy Huawei. Večer se český prezident v Pekingu podívá na českou ambasádu.

V neděli a v pondělí se zúčastní summitu, který se bude zabývat budováním novodobé Hedvábné stezky. Podle dřívějších informací by se akce měli zúčastnit představitelé téměř tří desítek zemí. Většina představitelů západních států ale bude chybět. Ambiciózní čínský plán zvaný nová Hedvábná stezka má posílit obchodní vztahy Číny s Evropou. Jeho součástí je budování silnic, železnic, přístavů a další infrastruktury na trase někdejší Hedvábné stezky. Investice se mají vyšplhat ke 100 miliardám dolarů.

Video Datum demise je s otazníkem. Možná o něm rozhodne Čína, říká politolog Kubáček. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
1080p 720p 480p 360p 240p

Delegace plná ministrů a setkání s komunisty

V pondělí večer pak Zeman vládním speciálem odletí do Nan-ťingu, kde se v pondělí setká se zástupcem komunistické strany nebo s čínským podnikatelem a jedním z majitelů společnosti Suning Čang Ťin-tungem. Zúčastní se slavnostního otevření českého národního pavilonu a potká se se zástupci fotbalové asociace.

K večeru čínského času se rychlovlakem se svou ženou Ivanou přesune do Šanghaje, kde má na středu v plánu setkání s místním primátorem nebo se zástupci firem China Eastern a CEFC. Předseda představenstva čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming je už dva roky poradcem Zemana. CEFC v Česku získala podíl v několika českých firmách.

Zpět do Česka by měl Zeman přiletět v nočních hodinách ze středy na čtvrtek.

Do Číny ho doprovodí početná vládní delegace. Podle informací by s ním měl letět ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Milan Chovanec, ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (všichni ČSSD), ministr dopravy Dan Ťok (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba za ANO). Další ministerstva vyšlou své náměstky.

Čínský prezident dorazil minulý rok i do České republiky. Zeman se vyjádřil v pořadu Blesku k zásahům policie během této akce:

Video „Policejní zákroky jsem neobjednal,“ naráží Zeman na čínskou návštěvu. - redakce Blesk
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
1912 ( 5. května 2017 15:54 )

TrojanSlovakia ( 5. května 2017 14:23 )

 Aj český uhlobarón prášil Bakalica vás možno zachráni. Alebo finančné skupiny. Zeman má síce svoj vek, ale rozumu má dosť. Bez Ruska by vám zhaslo svetlo bez uránovch tyčí v Temelíne a Dukomvanoch, varili by ste na ohni bez ruského plynu a jazdili na biku bez ruskej ropy. 💤

TrojanSlovakia ( 5. května 2017 14:15 )

 Čínska firma na Slovensku kupuje VSŽ Košice od americkej U.S Steel. Po nástupe Donalda sa U.S firmy sťahujú zo zahraničia domov. Podobné hlasy sú z FR. Čína si vybrala Slovensko ako vstupnú krajinu na trhy Eurozóny. Nemusíte chcieť čínsky kapitál v CZ, ak vám stačí neexistujúci Kellner. 🔨

zdenek43 ( 5. května 2017 09:51 )

podle prezidenta Miloše Zemana hodnota ekonomických dohod mezi českými a čínskými společnostmi uzavřených při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze měla během letoška dosáhnout 95 miliard Kč, do roku 2020 pak 294 miliard.... S K U T E C N O S T ??? Čínské investice v Česku: nadměrná očekávání střídá hluboké zklamání..2016 Vzájemný obchod s Čínou se letos snižuje, příliv čínského kapitálu do tuzemských firem klesl, řada ohlášených vstupů čínských firem má zpoždění. Vyplývá to z vyjádření firem a analytiků. Ti často zveličovaný vliv Číny na českou ekonomiku nijak nepřeceňují. „Není to nic nečekaného. Už v době březnové 2016 návštěvy čínského prezidenta mnozí krotili nadměrná očekávání, jež okázalé vítaní nejvyššího čínského představitele a podpisy různých memorand mohly vyvolávat,“ řekl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. b r e z e n 2017 ...... Čínský kapitál v českých firmách od návštěvy prezidenta klesl Objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem od loňské březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR klesl o 198 milionů korun na 5,5 miliardy Kč. Celkový počet tuzemských firem s čínským vlastníkem se snížil o 35 na 2 101. V žebříčku největších zahraničních majitelů Čína zůstává na 22. příčce.

zdenek43 ( 5. května 2017 09:45 )

 tak - co nas Cechy to zase bude stat ............ jako...... pripominka .... V roce 2001 se vláda Miloše Zemana rozhodla prodat 100 miliardový dluh Ruska u České republiky z časů komunismu. Bez výběrového řízení si vybrala společnost Falkon Capital, jejíž prezidentem byl Jozef Čimbora. Falkon měl za dluh zaplatit české vládě 20 miliard korun a bylo na firmě, s jakým ziskem se vypořádá s Moskvou. Dodnes není jasné, kde Falkon vzal peníze na koupi gigantického dluhu. Moskva následně uvolnila na umoření dluhu v přepočtu přes 50 miliard korun. Nevíme ani, proč Zemanova vláda pohledávku prodala za pouhou pětinu, když běžná cena dluhu na evropských trzích byla 60 % a kde se ztratilo 30 miliard uvolněných ruskou vládou nad českou cenou dluhu. Policie se vyšetřováním dluhu vůbec nezabývala a české ministerstvo financí dodnes – přes rozhodnutí soudu z roku 2006 – nezveřejnilo smlouvy, na jejichž základě byl dluh prodán.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud