Smrt Zdeňka M. táhne Zaorálek k soudu, chce zvrátit Britovo osvobození

Autor: ČTK, zst - 
21. 4. 2017
13:02

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce zpochybnit u Evropského soudu pro lidská práva rozsudek, jímž britský soud osvobodil muže, který ubil Čecha Zdeňka M. Jinak nejde rozsudek zvrátit. Zaorálek o tom informoval po jednání českých právníků s britskou prokuraturou. Je to podle něj jediný způsob, jak dosáhnout revize procesu. V britském soudním systému rozsudek zvrátit nelze. Podání k soudu musí podle ministra podat sestra zabitého, Česko je připraveno ji v procesu podpořit.

„Pan náměstek Smolek byl v Londýně, setkal se s britskou prokuraturou. Oni sami vyjádřili hluboké rozčarování, nepochybují o vině pana Sculleyho. Jsou přesvědčeni, že pro jeho odsouzení udělali maximum. Neexistují možnosti obnovení procesu. Jedinou možností je získání nových a průlomových důkazů. Je prakticky vyloučeno, že by bylo možné získat nějaké nové ještě průkaznější důkazy,“ řekl novinářům Zaorálek.

„Problém je v tom, že v Británii rozhoduje o vině porota složená z laiků, která se losuje. Není nikomu odpovědná. My jsme v situaci, kdy se bavíme s britskou prokuraturou, která ten osvobozující verdikt nechápe. Každý normální člověk volá po spravedlnosti a tady se jí nedostalo,“ dodal.

Z vraždy Zdeňka M. (†31) byl obviněn Brit Raymond Sculley (29). Soud ho ale osvobodil.Z vraždy Zdeňka M. (†31) byl obviněn Brit Raymond Sculley (29). Soud ho ale osvobodil. | Facebook

„Já nevidím jinou možnost, než zpochybnit tyto důsledky britského soudního systému před Evropským soudem pro lidská práva. Byť je starý a tradiční, tak umožňuje něco takového. Doporučím sestře zabitého Čecha, která jediná tak může učinit, aby tak učinila. Věřím, že to učiní a my ji podpoříme. Budeme intervenovat ve prospěch našeho občana. Sestra zabitého pojede do Británie, kde se setká se zástupci tamní prokuratury,“ zdůvodnil svůj postoj s tím, že jen ve Štrasburku může padnout verdikt, který donutí Brity rozsudek přezkoumat. O připravovaném podání mluvil i s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjörnem Jaglandem, pod jehož instituci soud pro lidská práva spadá a který je aktuálně v Praze.

O případu z minulého září rozhodla porota počátkem dubna. Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat.“ Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

hanka666 ( 29. května 2017 23:13 )

To je ale ksicht.Tak oni losují porotu. Pro ně jsme jen otroci a ti se můžou beztrestně zabíjet. Nic se nezměnilo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa