
„Informační šmejdi“ děsí seniory: Lživými zprávami o migrantech, burcuje poslankyně

Už delší dobu koluje internetem fotomontáž zobrazující vlak obsypaný snědými pasažéry, kteří údajně dorazili z Blízkého východu do Chebu. Je to však prokázaná lež, která má za cíl podpořit v lidech strach z migrace. Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) na tomto případu – v současnosti jednom z nejznámějších reprezentantů dezinformační války v ČR – ilustrovala práci tzv. informačních šmejdů. Apelovala na premiéra Sobotku, aby zakročil.
„Cílem těchto masivních tlaků je vyvolat negativní nálady a neklid ve společnosti a podkopávat důvěru veřejnosti v demokratické instituce,“ varovala koncem minulého týdne Langšádlová v interpelacích na nepřítomného premiéra. Ten má na odpověď zatím čas. Poslankyně po něm chce vysvětlit, jaké kroky vláda učiní proti šíření takovýchto dezinformací.
Od ledna sice funguje tzv. centrum proti dezinformacím (CTHH), které má za úkol vyvracet informační bludy kolující ve virtuální realitě, poslankyně ale podotýká, že na lži předávané soukromými e-maily je krátké.
Prezident Miloš Zeman hovořil v pořadu Blesku S prezidentem v lánech o hoaxech:
EMBED_OFF
Mnohými příjemci jsou navíc senioři, kteří v dané problematice nejsou tolik zběhlí a snadněji „naletí“. „Někteří z nich mají opravdu zamořené e-mailové schránky a u některých došlo – abych to řekla velmi jemně – k naprostému názorovému posunu. Spousta z nich je z toho vyplašená,“ shrnula pro Blesk.cz politička, s jakými zkušenostmi se na ni obrátili příbuzní seniorů.
Kurzy mediální gramotnosti
Tak jako v případě zfalšovaného vlaku s běženci (proti jeho pravosti se ohradilo i samotné město Cheb) je podle Langšádlové nejčastějším tématem e-mailových dezinformací migrace. V minulosti se prý jednalo třeba i o dezinformace kolem ruské anexe Krymu.
Langšádlová pro jejich šiřitele užívá termín „informační šmejdi“, inspirovaný lidmi, kteří ze starých lidí lákají peníze prodejem předraženého nekvalitního zboží, které jim vnutí ke koupi. „To byli takoví ti šmejdi, co jim prodávali hrnce. Tohle taky seniory mimořádně zneužívá,“ vysvětlila.
Blesk.cz se v pondělí obrátil na Úřad vlády s dotazem, zda se Sobotka bude interpelací zabývat, případně jaká opatření vláda přijme. Podle mluvčího vlády Martina Ayrera se na této odpovědi právě pracuje.
Poslankyně už má představu, že by v seniorských klubech probíhaly kurzy mediální gramotnosti. „Minimálně se o této problematice musí začít mluvit,“ uzavřela.
VIDEO: Odborník o tom, že šíření nenávisti na Internetu je trestné
Všímáte si, jak u některých článků s "choulostivějšími tematy" mizí diskuse? Třeba u onoho o Čunkovi, ale nejen tam a nejen v Blesku. Člověk pomalu začíná uvažovat, jaký to vlastně dneska máme letopočet.....
