Hradní stráži chybí muži s kamennou tváří. Stropnický je láká na holky
Členů Hradní stráže by mělo být 715, ve skutečnosti jich ale osm desítek chybí. Sbor, který má za úkol bránit Pražský hrad a veřejnost ho zná hlavně kvůli ledově chladným vojákům ve strážních budkách, bojuje s podstavem delší dobu. Teď si dokonce ministerstvo obrany pod vedením Martina Stropnického (ANO) objednalo i náborové reklamy v novinách. Kromě peněz láká resort také na množství slečen, které se budou chtít s vojáky na stráži fotit.
„To byste nevěřili, kolik krásných holek se s vámi nechá vyfotit.“ Na tohle heslo se snaží Generální štáb Armády ČR v jednom z letáků nalákat nové členy, kteří by byli ochotni v tuhých mrazech i úmorných vedrech nehybně střežit brány prezidentského sídla. Také na plat kolem 37 tisíc korun, 37 dní dovolené nebo pravidelnou a bezplatnou lékařskou péči.
Přesto se ale sboru nových branců nedostává. „Hradní stráž má k 28. 2. letošního roku 595 vojáků z povolání a 41 občanských zaměstnanců. Tabulkové počty jsou 672 vojáků z povolání a 43 občanských zaměstnanců,“ vyčíslil pro Blesk.cz Jiří Havel, tiskový a informační důstojník Hradní stráže. Chybí tedy 77 vojáků a dva zaměstnanci z civilu.
Ministerstvo obrany, respektive Generální štáb to nově zkouší přes noviny. Koncem února uzavřelo smlouvu se společností Regionální vydavatelství, které zaplatí 181 tisíc korun za jednorázové zveřejnění půlstránkové reklamy v bezplatných regionálních měsíčnících. Inzerát, jehož mottem je slogan „Tvoje cesta na Hrad“, má v těchto periodicích vyjít v březnu či v dubnu.
Správná výška a žádné tetování
„Hradní stráž je jedním z útvarů s největším podstavem vojáků. Důvody jsou zejména specifické požadavky na minimální tělesnou výšku a náročnost služby. Hradní stráž je proto nyní jednou z jednotek, na které se při náboru zaměřujeme,“ komentoval to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Hradní stráž je specifickým útvarem ozbrojených sil ČR, který je podřízen náčelníkovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Jejím úkolem je zabezpečení a ostraha areálu Pražského hradu a zajištění vojenských poct, zejména při oficiálních návštěvách zahraničních státníků. Nedílnou součástí jsou zmínění vojáci na stráži v budkách při vstupech do areálu Hradu. Ti musí na čestném místě strávit za den čtyřikrát jednu hodinu.
O službu v Hradní stráži se smějí ucházet i civilisté splňující příslušná kritéria. Musí mít například správnou výšku, a to mezi 178 a 188 centimetry, a tomu odpovídající váhu. Podmínkou je také absence tetování nebo piercingů, hladce oholená tvář, čistý trestní rejstřík, dobrá zdravotní, fyzická a psychická kondice a minimálně střední odborné vzdělání s výučním listem. Odměnou jim mají být kromě platu od 37 100 korun také například bezplatné lázně, náhrady za dojíždění nebo služební poměr na čtyři roky.
na co někoho přemlouvat udělat povinnou vojnu na rok jak ted švedi a je strážných dost