Signatář i kritik Charty 77: Někteří chtěli jen vylepšit režim, říká Doležal

Autor: Václav Lang - 
9. ledna 2017
05:34

Publicista a politický analytik Bohumil Doležal sice mezi prvními podepsal Chartu 77, patří ale k málu jejích kritiků. Vadí mu zejména to, že se mezi chartisty vyskytovali i tací, kteří požadovali jen reformu komunistického režimu. V rozhovoru pro Blesk.cz k 40. výročí Charty 77 popsal i to, jak ho tajní policisté naložili do auta a zmlátili.

Doležal podepsal Chartu 77 už v prosinci 1976. Jak řekl ve Studiu Blesk, udělal to bez velkého váhání, a třebaže nemohl tušit, jak rozsáhlé následky to bude mít, „že to není žádná legrace,“ mu prý bylo jasné.

Bohumil Doležal při rozhovoru ve Studiu BleskBohumil Doležal při rozhovoru ve Studiu Blesk | Blesk/Martin Přibyl
Někdejší literární kritik, posléze programátor a dnes hlavně politický analytik Bohumil Doležal nabízí kritický pohled na to, co se dělo kolem Charty. „Mně nešlo ani tak o lidská a občanská práva sama o sobě, ale o obnovu nebo zřízení parlamentní demokracie západního typu u nás, která s sebou nutně nese dodržování občanských, politických a lidských práv. Proto jsem neváhal a podepsal jsem to. Jenomže potom se ukázalo, že ta Charta sdružuje strašnou spoustu různorodých lidí od takových, kterým šlo jenom o vylepšení komunistického režimu, až po takové jako já.“ V rozhovoru prozradil i podrobnosti toho, jak jej neznámí muži na ulici naložili do auta, odvezli a nechali zbít. „Jednou mě drapsli, když jsem šel na návštěvu k jednomu svému příteli, a odvedli mě do lesa a tam mě trochu obouchali. Bylo to svým způsobem odporný, ale já měl šílenou kliku,“ nastínil.

Jaké bylo jeho „štěstí v neštěstí“, jak se uchytil v 70. letech coby programátor a proč Chartu podepsal, popsal ve Studiu Blesk:

Video Studio Bohumil Doležal - Václav Lang, Lukáš Červený

Hunt ( 9. ledna 2017 14:49 )

moiaza:Vždyť bliješ hovadiny,ty chcíplotino.Tebe vidět venku,tak tě prásknu jako škodnou!

zdenek43 ( 9. ledna 2017 13:44 )

Na konci osmdesátých let se užiteční blbečci z řad kavárenských povalečů konečně proberou z opilství a „zorganizují sametovou revoluci“. Hlavně, aby to komunisty nebolelo! Vše má pod taktovkou StB dle dohody s Václavem Havlem z roku 1989. Do médií pustili lživé informace o mrtvém studentovi, aby se neškodným kavárenským povalečům „revoluce“ povedla. Údajně „mrtvý“ student Růžička byl ve skutečnosti poručík StB Zifčák. V čele průvodu šli i další členové StB! "Revoluce" v režii StB struktur napojených na KGB se zdařila. Po jednání s Čalfou bylo dohodnuto, že komunističtí poslanci zvolí Václava Havla prezidentem výměnou za beztrestnost! Pavel Žáček ve své knize Vypovídat pravdu a nic nezamlčet cituje záznamy z protokolů parlamentní vyšetřovací komise pro objasnění událostí 17. listopadu 1989, kde velení Rudé armády na území ČSSR dostalo rozkaz napomoci demonstrantům v případě, že budou napadeni bezpečnostními složkami ČSSR. V níže uvedeném dokumentu ČT cituje Zbyněk Čeřovský, člen vyšetřovací komise pro ubjasnění událostí 17. listopadu, dokumenty KGB zaslané na MZV ČSSR (od 14:40), kde bylo jednoznačně napsáno co považuje KGB za žádoucí vývoj v ČSSR těsně po 17. listopadu 1989: Havel se stane prezidentem a nedojde k žádným represím na ministerstvu obrany a vnitra. PS: Pro roce 1989 dostali propuštění příslušníci StB odstupné 50-70 tisíc (průměrný plat byl cca 3 000,-). Společnost Člověk v tísni dostává ročně miliardu korun (!) z vašich daní. Nejvíce dotované NO nedostávají ani dvacetinu této částky. Proč zrovna organizace Šimona Pánka, který byl studentským vůdcem v listopadové frašce? Po roce 1989 mezi lidmi panuje naivní nadšení, zbídačené masy jásají jak se vše neuvěřitelně daří. Jsou nakrmeny nadějí a zneužity podobným scénářem jako po roce 1945. Oficiální politická moc začíná být předávána do rukou nové třídy, vše pod kontrolou StB. Proto byla velká část členů OF bývalými členy StB, kterým se často ztratily spisy (vzpomeňte na nejeden soudní spor s C

krupan10 ( 9. ledna 2017 12:28 )

no máte prostě pravdu.

krupan10 ( 9. ledna 2017 12:22 )

svatá pravda

prezny ( 9. ledna 2017 11:21 )

Zrovna čtu na aktualne Co mi nakukají agenti Moskvy, to je pravda. Zdravý rozum podle Zemana, selský podle Babiše. Koukni tam.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud