Babiš nevyhoví Sobotkovi, EET s vládou neprojedná. Kalousek: Kdo bude za šaška?

Autor: všm/čtk - 
27. listopadu 2016
21:48

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) pozměňovací návrh na změny v systému elektronické evidenci tržeb (EET) nepředloží v pondělí vládě, ale z pozice poslance rovnou na nadcházejícím zasedání Sněmovny. Ministrům hodlá pouze zopakovat argumenty, které řekl už minulý týden na koaliční radě. Babiš to uvedl v dopise, který zaslal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a který dnes zveřejnil. Trvá na tom, že navržené změny jsou užitečné pro podnikatelské prostředí a odmítl výtky, že jsou neprofesionální či chaotické.

Babišovy návrhy minulý týden vyvolaly roztržku při jednání koaliční rady. Sobotku rozčílilo, že Babiš přichází s vyjmutím e-shopů a malých živnostníků, kteří se přihlásí k daňovému paušálu, na poslední chvíli. Babiš ale uvedl, že evidence tržeb pro restaurace a ubytování bude spuštěna beze změn 1. prosince. Změny, které chce jeho úřad prosadit, by měly platit zřejmě od 1. dubna 2017.

Babiš chce ve Sněmovně už příští týden navrhnout, aby z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250.000 korun. Další změna by se týkala webových obchodů, kde by se evidence netýkala plateb kartou prostřednictvím internetu. V dopise Sobotkovi vicepremiér napsal, že pokud se k jeho návrhu nepřipojí ostatní koaliční partneři, podá ho sám jako poslanec. Vládě ale návrh předkládat nebude. „Věřím, že oceníte, že jsem tento návrh nejprve předložil k diskusi koaliční radě, na rozdíl od jiných návrhů koaličních partnerů, například zákona o střetu zájmů,“ dodal.

Kalousek: Co udělá Sobotka?

Napsal rovněž, že nerozumí požadavku premiéra na předložení informace, zda je systém evidence tržeb správně nastaven a plně funkční. Uvedl, že pilotní provoz EET funguje bez poruch od 1. listopadu. „Historicky jde o první systém tohoto rozsahu ve státní správě, který podnikatelé mohou vyzkoušet před ostrým spuštěním. Z tohoto pohledu se jeví váš dotaz jako nadbytečný,“ dodal Babiš.

Za toto rozhodnutí se opřel do ministra financí Miroslav Kalousek z TOP 09, který projekt EET dlouhodobě kritizuje. Podle něj podobný postup volá po odvolání. „Ministr, kterému je premiérem uloženo předložit na vládu příslušný materiál, má jen dvě možnosti: vyhovět, nebo odmítnout a rezignovat. Neučiní-li ani jedno, ani druhé, má premiér jenom dvě možnosti: ministra odvolat, nebo být před celou veřejností za kašpara. Uvidíme, jak to dopadne,“ okomentoval Kalousek na Facebooku. 

Sobotka promluvil o Babišovi i v pořadku Blesk.cz Ptám se, pane premiére:

Video Ptám se, pane premiére! Celý záznam: O chaotickém Babišovi a podrazech v politice - Klára Brunclíková, David Vaníček, Jan Jedlička, Petr Soukup

mescaIin ( 28. listopadu 2016 20:58 )

sám seš na podpoře, lemple přičmoudlý

zednik ( 28. listopadu 2016 13:24 )

zdenekk, jsi nějak chabrus na nervy a ni jsi ještě nevystřílel všechny svoje nicky . EET je pro tebe to, co pro bejka muleta

dzery ( 28. listopadu 2016 11:21 )

zednik ( 28. listopadu 2016 10:53 )

Kontrola zlodějů není šmírování.Máš smůlu, ty si kromě pokladny kup i WC papír.

zednik ( 28. listopadu 2016 10:51 )

Tak si ceny klidně zvednou. Nemusím mít všechno a ten svůj tovar si pak můžou strčit do řiti Aspoň se trh pročistí a zůstanou jen ti poctiví a pracovití.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud