Šéf europarlamentu Schulz to balí. Chce funkce v německé politice

Autor: ČTK, pet - 
24. 11. 2016
12:20

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz nebude usilovat o další mandát a z čela europarlamentu odejde. Schulz to oznámil ve čtvrtek v Bruselu s tím, že v příštím roce bude kandidovat do německého Spolkového sněmu. O Schulzovi, který se nejspíš stane příštím německým ministrem zahraničí, se mluví i jako o možném kandidátovi sociální demokracie na spolkového kancléře.

„Během posledních měsíců se v tisku objevilo hodně spekulací o mé budoucnosti. Nyní jsem se rozhodl. Nebudu potřetí kandidovat na předsedu Evropského parlamentu. Příští rok budu kandidovat do německého Spolkového sněmu jako lídr kandidátky SPD v Severním Porýní-Vestfálsku,“ uvedl v prohlášení Schulz.

Schulz poznamenal, že se bude nadále zasazovat o evropskou integraci, kterou považuje za jeden z největších civilizačních úspěchů posledních století. Právě v dnešní době je podle něj potřeba silné a sebevědomé Evropské unie.

Ministr zahraničí má být prezidentem

Na čelné pozici německé zahraniční politiky by Schulz mohl působit už od února, kdy se současný německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier podle všeho stane spolkovým prezidentem. Schulze, o němž se nejčastěji hovoří jako o Steinmeierově nástupci, by si v čele diplomacie přálo podle aktuálního průzkumu veřejného mínění 54 procent Němců.

Schulz ale možná míří ještě výše. Už několik měsíců se mluví o tom, že by se mohl namísto předsedy SPD Sigmara Gabriela stát kandidátem sociálních demokratů na kancléře. Podle průzkumů veřejného mínění by přitom měl proti křesťanské demokratce Merkelové, která bude do čela vlády kandidovat už počtvrté, větší šance než Gabriel. Sociální demokraté chtějí svého kandidáta definitivně vybrat v lednu.

Šéf europarlamentu Martin Schulz s německou kancléřkou Angelou MerkelovouŠéf europarlamentu Martin Schulz s německou kancléřkou Angelou Merkelovou | 

Šéf poslaneckého klubu SPD ve Spolkovém sněmu Thomas Oppermann Schulzovo rozhodnutí považuje za velkou ztrátu pro Evropský parlament a zároveň za zisk pro ten německý. Podobně na Twitteru reagoval i Gabriel.

Krok Schulze uvítala Alternativa pro Německo (AfD), podle níž politik ztělesňuje aroganci evropských institucí a přiláká tak k AfD další voliče.

Doporučujeme
kalina107 ( 25. listopadu 2016 14:25 )

Napřed přivedou Evropu do stoky a pak utečou .

anna ( 24. listopadu 2016 14:00 )

Schulz je jeden z mála politiků, kteří se nebojí říct jak se věci mají a je mu jedno jestli se stane neoblíbeným. Dobrý, seriózní a silný charakter. To by byl dobrý prezident.

dumik ( 24. listopadu 2016 13:21 )

 když už to mají tak pěkně rozdělené, mohli by ušetřit za volby. a možná nakonec bude Schulz dělat v Německu Erdoganovi místodržícího nebo protektora

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa