Zemanova nová ostuda. V gratulaci Trumpovi má chyb jako máku, odhalil expert

14. 11. 2016
18:00

Pamatujete si ještě, jak prezident Miloš Zeman zostudil premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) při jmenování vlády? Tehdy měl Sobotka na dvou stránkách A4 šest chyb a prezident si ho „vychutnal“ v přímém přenosu z Pražského hradu. Teď je za „lajdáka“ naopak Zeman. V gratulaci nově zvolenému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi má špatné vazby, chybné členy i nadbytečné středníky. Na anglické verzi textu to ukázali překladatelé a „rýpl“ si i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka dělala korekturu dopisu Američanka.

„Vážený pane zvolený prezidente, s velkou radostí se připojuji ke gratulacím k Vašemu zvolení prezidentem Spojených států amerických,“ napsal Zeman minulý týden Trumpovi. „Když jsem Vám během vypjaté předvolební kampaně jako jeden z mála evropských lídrů vyjadřoval podporu, věděl jsem, že ve Vaší osobě by Spojené státy zvolily prezidenta s novým a neotřelým pohledem na celou řadu politických témat,“ pokračoval a zmínil, jak byl sám hrdý na to, když ho v Česku s Trumpem srovnávali.

Co v češtině vypadá jako vřelý, byť mírně šroubovaný text, v angličtině v podání Pražského hradu drhne. Místy nesedí velká písmena, ustálené fráze, členy ani další náležitosti angličtiny. „Srozumitelnost, která tomu venkoncem nechybí, je měřítkem pro začátečnickou až mírně pokročilou výuku jazyka. Mohli to aspoň dát ještě někomu přečíst…“ uvedla k prezidentovu listu firma Překlady Zasadil, která na nedostatky upozornila.

Zaorálek: Možná to Zemanovi vytknu

„Vím, že jsme to schytali u pana prezidenta, když jsme nastupovali jako vláda. A my jsme z toho vyvodili poučení,“ uvedl Zaorálek v reakci, kterou na Twitteru zveřejnil bruselský zpravodaj ČT Bohumil Vostal. „Jestli to nyní ujelo panu prezidentovi, možná mu to vytknu, až se s ním sejdu… Je to otázka jeho okolí a jeho profesionality. Pokud je to pravda, musí si to prezident hlídat, protože by stálo za to takové blahopřání napsat bezvadně,“ dodal ministr zahraničí.

Hrad: Korektury dělala Američanka

Reakce Pražského hradu na sebe nenechala dlouho čekat. „Nebozí novináři, prý expert a ministr Zaorálek. Korektury dopisu D. Trumpovi dělala Američanka. Co teď s tím, soudruzi,“ uvedl na Twitteru mluvčí Jiří Ovčáček.

Připomeňme, že Sobotkův tým před jmenováním vlády chyboval na rozdíl od Zemana v českém textu. Místo ministra Richarda Brabce chtěl do vlády Brabence. A ministr Marian Jurečka měl kromě zemědělství řídit i resort zdravotnictví.

Video Zeman: „Že jsem jako Trump? To není urážka, ale ocenění!“ - Jan Jedlička, Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

jana95 ( 20. listopadu 2016 12:29 )

Sobotka se snažil jmenovat neexistující lidí (tuším Brabenec), nešlo o nepřesnou formulaci v cizím jazyce. BTW Sobotkovo čtené "dér frends" je dokonce zhudebněné. Oproti tomu si nelze nevšimnout zlepšení Zemanovy tvrdé anglické výslovnosti. Redaktoři Blesku neovládají ani shodu podmětu s přísudkem v mateřském jazyce. A to se psaním živí.

kupredu-leva ( 16. listopadu 2016 10:44 )

My zloději stojíme pevně za svým soudruhem Zemanem a vždy volíme ČSSD, protože ta jediná drží nad námi, zloději, ochrannou ruku. Čest práci!

suov ( 15. listopadu 2016 19:02 )

pepen- ty už dávno hledíš jako bacil do lékarny,,,

suov ( 15. listopadu 2016 18:57 )

krutasbimbo: ty velký bimbone, radar už dávno sedí v Brdském lese na stromech!!!a čeká na tebe,,,

suov ( 15. listopadu 2016 18:54 )

krakonos5oo- tam ani nechoď, ty kteří mají jen 5 tříd a ještě na Zvláštní škole neberou,,,

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa