Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno -1°C

Čunek zuří a posílá kontrolu: Dosluhující radní rozdali statisícové odměny

Nový zlínský hejtman Jiří Čunek chce prověřit odměny pro managery zadlužené nemocnice ve Zlíně. Tu vyšetřuje policie kvůli špatnému hospodaření.
Nový zlínský hejtman Jiří Čunek chce prověřit odměny pro managery zadlužené nemocnice ve Zlíně. Tu vyšetřuje policie kvůli špatnému hospodaření.  (Autor: Blesk / Daniela Soukalová, ČTK)
Autor: ČTK, zst - 
2. listopadu 2016
14:56

Nový hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) nechá zkontrolovat rozdělení odměn představenstvu zlínské krajské nemocnice. Novinářům to řekl na středečním ustavujícím zasedání zastupitelstva, na kterém byl zvolen hejtmanem. O rozdělení údajně statisícových odměn rozhodli v pondělí dosluhující krajští radní, jednalo se o poslední zasedání.

Věc před rozhodnutím radních neprojednala dozorčí rada nemocnice. Hospodaření zlínské nemocnice několik týdnů prověřuje policie. „Musí se prověřit, jestli rada právoplatně rozhodla, protože podmínkou toho rozhodnutí je údajně projednání v dozorčí radě, a projednáno to nebylo,“ uvedl Čunek.

„Je to zádrhel, který musíme vyřešit. Samozřejmě se to atypické schválení statisícových odměn jeví v kontradikci s šetřením policie, které tam probíhá. Proč rada nepočkala, to nevím,“ dodal.

Podle dnešního regionálního vydání Mladé fronty Dnes (MfD) s odměnami nesouhlasil bývalý hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Lubomír Nečas (SPO). „Schválení odměn bez dozorčí rady je porušením smlouvy,“ řekl deníku Nečas, který je také členem dozorčí rady. Nehlasovala pro ně ani radní Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD). Podle bývalého náměstka Jaroslava Drozda (ČSSD) bylo naopak vše v souladu se zákonem.

Podle bývalého hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) šlo o Nečasovu osobní animozitu vůči vedení nemocnice. „Všechny valné hromady, kde Rada Zlínského kraje vykonává funkci buď jediného společníka, nebo jediného akcionáře, to znamená přijímá rozhodnutí, proběhla v souladu s právním řádem České republiky,“ řekl Mišák. Nečas MfD řekl, že navrhoval rozhodnutí odložit. „Ale pan hejtman chtěl rozhodnout hned,“ uvedl.

Odměny v řádech statisíců

Odměny dostávají členové představenstev nemocnic každý rok. Jejich výše se nezveřejňuje, ale podle MfD se pohybují v řádu stovek tisíc korun a vyplácí se z vlastního rozpočtu nemocnic. Dozorčí rada přiděluje odměny také podle toho, do jaké míry nemocnice splnila hospodářské výsledky, zvládla investice nebo akreditace.

Zlínská nemocnice byla na konci srpna jako jediná ze čtyř nemocnic zřizovaných krajem ve ztrátě asi 15 milionů korun. Podle bývalého vedení kraje to způsobilo nedostatečné financování léků speciálních center.

Nemocnice by i letos měla hospodařit se ziskem, loni činil 8,5 milionu korun. Kvůli podezření z trestné činnosti související s hospodařením zasahovala v nemocnici 11. října policie.

Krajské volby vyhráli lidovci, kteří uzavřeli koalici s hnutím ANO, STAN a ODS. V zastupitelstvu mají 29 z 45 mandátů. KDU-ČSL v radě obsadila čtyři křesla, ANO a STAN po dvou a ODS jedno. V opozici skončili sociální demokraté, KSČM, Svobodní a Soukromníci a hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Podívejte se na záznam debaty Blesku před krajskými volbami 2016. Jiří Čunek na ní i přes opakované sliby nedorazil:

Video  Debata Blesku ze Zlína: Proč vymírají ševci a zkrachuje kraj kvůli mrtvé zóně Holešov?  - Blesk TV
Video se připravuje ...

zkzkz ( 2. listopadu 2016 19:57 )

tgbg ( 2. listopadu 2016 18:06 )

Člověk by řekl, že k něčemu takovému by se snížily jenom rudé straky z KSČM, ale tyto schopnosti jsou "napříč politickým spektrem".

kukuku ( 2. listopadu 2016 18:01 )

Člověk by řekl, že k něčemu takovému by se snížily jenom modré straky z ODS, ale tyto schopnosti jsou "napříč politickým spektrem".

haza ( 2. listopadu 2016 17:58 )

Ty voe kozel zahradníkem

sores ( 2. listopadu 2016 17:25 )

 Prostě kdo může tak krade, to je už k pob.li.tí! Rychle ještě urvat pro sebe co se dá než vypadnou,že. Proboha koho si má člověk vlastně vážit a důvěřovat??? Čím výše postavený tím větší zloděj v našem buranově.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud