Zaorálek: Herman porušil slib o soukromé schůzce s dalajlamou. Ten to odmítá

Autor: mib/ČTK - 
30. října 2016
12:40

Pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů bylo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nutné. Důvodem bylo to, že ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nedodržel dohodu a s dalajlamou se sešel nikoli soukromě, ale oficiálně a za přítomnosti místopředsedů Poslanecké sněmovny a Senátu. Zaorálek to v neděli řekl v Partii na Primě a podobně se vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v České televizi. Herman popřel, že by slíbil, že s dalajlamou nesetká. 

Herman si dovolil něco, co bylo zborcením něčeho, co se dohodlo,“ uvedl Zaorálek. Podle něj by to bylo bráno jako provokace, a to ohrožovalo dohodu o strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Za nesmysl označil informace o tom, že prohlášení mělo zůstat neveřejné.

Europoslanec Jan Zahradil z ODS v pořadu označil prohlášení za přehnané. Vytvořilo dojem podřízenosti a submisivity. Dostačující by podle něj byla pouze nóta ministerstva zahraničí, neboť ČR vždy dodržovala politiku jedné Číny.

Prohlášení vyvolalo kritiku nejen v části veřejnosti a od opozičních politiků, ale i zástupců vládní KDU-ČSL.

Ministr kultury Herman ale popřel, že by kdy slíbil, že se s dalajlamou nesetká. „Nikdy jsem nikomu neslíbil, že se nesetkám s dalajlamou. Naopak jsem řekl, že takový požadavek je v rozporu s mým svědomím a odmítám jej,“ uvedl na svém twitterovském účtu.

Podívejte se na setkání s dalajlamou, oslavy na Hradě a setkání na Staroměstském náměstí:

hejhej ( 31. října 2016 17:47 )

Herman musí být hodně hlupý, když nezná rozdíl mezi soukromou a státní návštěvou. Chová jako primitivní blb, měl už být odvolán z funkce ministra. Stále postrádám vyjádření k hysterickému výstupu na Staromáku, jehož byl Herman spoluorganizátor vyjádření Bělobrádka. Že by byl opět pro instrukce v USA?

naze ( 31. října 2016 10:49 )

ODS,KDU, Němcová, Kalousek, Herman a spol. se nemůžou smířit s tím, že je Zeman daleko populárnější. Neustále nám předhazují Havla, jeho lavičky, letiště apod. Bohužel zde je vidět pravda, Havel zas tak oblíbený nebyl a s tím se musí smířit i bývalá první dáma.

salto ( 31. října 2016 09:24 )

Typický flanďák a obrázek podrazácké a nenažrané církve

1912 ( 31. října 2016 05:26 )

HERMAN UKÁZÁL CO JE ZAČ HLAVNĚ TY PROLHANÉ ŽIDOVINY !!!

sovca ( 31. října 2016 03:25 )

Není on ten Herman černopr....k? To mluví za vše,od takového nelze čekat nic dobrého.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud