Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

ANO ovládne Ostravsko. Hejtmanem tam bude Vondrák, ČSSD mimo hru

Autor: zst, ČTK - 
10. října 2016
21:15

Moravskoslezský kraj povede koalice ANO, KDU-ČSL a ODS, která bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 36 hlasů. Koaliční smlouvu podepíší zástupci stran zřejmě příští týden. Hejtmanem bude lídr hnutí ANO a rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava ANO Ivo Vondrák. V jedenáctičlenné krajské radě by ANO mělo mít šest zástupců, lidovci tři a ODS dvě místa. Po pondělním jednání s ODS to řekl Vondrák.

„Dohodli jsme se na společném projektu ANO, KDU-ČSL a ODS, takže budeme pokračovat spolu v rámci vedení našeho kraje. Koaliční smlouva se musí připravit, v pátek bychom chtěli připravit koncept té smlouvy a tyto věci projednat ve svých politických strukturách,“ uvedl Vondrák. Podle něj je pravděpodobné, že by smlouva mohla být podepsána koncem příštího týdne.

Hejtman by měl mít celkem sedm náměstků. „Chceme otevřít novou oblast rozvoje regionu, takzvaně chytrý region, takže to bude ten jeden náměstek navíc,“ uvedl Vondrák.

Přesné rozdělení resortů ještě není jasné. Podle Vondráka je nicméně už nyní jasné, že ANO má zájem o oblast financí a investic, což považuje za klíčový resort. „Budeme mít také oblast, která se týká životního prostředí. Další oblastí bude regionální rozvoj a turistický a dalším bude zdravotnictví,“ uvedl Vondrák.

Lidovci by se měli starat o oblast sociálních věcí a také kultury, což jsou oblasti, o něž podle lídra Lukáše Curyla měli od počátku zájem. „My jsme spokojeni, ten počet v rámci budoucí koalice odpovídá našemu volebnímu výsledku. Vyhověli nám i z hlediska resortů, které jsme měli jako naše volební priority,“ řekl Curylo. Nepředpokládá, že by další jednání přineslo nějaké zásadní problémy či „třecí plochy“.

Vondrák jako rektor skončí

Na ODS by tak zůstávalo školství, doprava a rozvoj regionu. „Co se týká programu, nemáme žádné sporné momenty. Nemáme nic, co by bylo v rozporu,“ podotkl Vondrák. V pátek by noví koaliční partneři mohli hovořit i o konkrétním personálním obsazení rady.

Lídr ODS Jakub Unucka řekl, že s výsledkem jednání jsou občanští demokraté spokojeni. Podle něj je především důležité, že kraji přestane vládnout dosavadní koalice ČSSD a KSČM. „To naše zastoupení odpovídá volebnímu výsledku a možná je ještě o něco lepší, je to řekněme maximum možného,“ podotkl Unucka.

Programové prohlášení by podle Vondráka nové vedení kraje mohlo připravit poměrně rychle. „Programová prohlášení nás tří jsou velmi podobná, takže si myslím, že to bude v době přípravy koaliční smlouvy nachystáno taky,“ řekl Vondrák, který je připraven opustit funkci rektora. Původně byla volba nového rektora naplánována na příští rok v říjnu. Kompetence rektora by tak převzal prorektor.

V nově zvoleném zastupitelstvu bude mít ANO 22 mandátů, ČSSD obsadí 14 křesel, komunisté devět a lidovci osm. Po šesti zastupitelích bude mít pak Koalice SPD a SPO a také ODS.

Podívejte se na záznam debaty Blesku z Moravskoslezského kraje, které se zúčastnil i nový hejtman:

Video  Debata Blesku z Ostravska: O problémových Romech a OKD  - Blesk.cz
Video se připravuje ...

Ze hry o posty v krajské radě je ČSSD, která skončila ve volbách druhá. Její lídr, exhejtman Miroslav Novák, má ale vleklý spor se šéfem ANO Andrejem Babišem. S tím se dokonce soudí kvůli jeho televiznímu výroku souvisejícímu s přípravou průmyslové zóny v Karviné, kterou Babiš označil za Novákův „kšeft“ a „tunel“. Soud před časem rozhodl, že se ministr za výrok musí omluvit a zaplatit odškodné, Babiš řekl, že se odvolá.

Kdo je Ivo Vondrák?

Ivo Vondrák je rektorem Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a je mu 57 let. V roce 1989 nastoupil na katedru robotiky VŠB-TU. V letech 1990 až 2002 byl zakladatelem a vedoucím katedry informatiky na VŠB-TU. Deset let působil jako hostující profesor v Rakousku, také pracoval ve výzkumných laboratořích v Texas Instruments v USA a také působil na katedře matematické informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

V roce 2003 se stal děkanem Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU. V říjnu 2009 ho akademický senát VŠB-TU zvolil novým rektorem školy, funkce se ujal v únoru 2010. V roce 2007 připravil a zrealizoval koncept bezmála dvoumiliardové investice Národního superpočítačového centra IT4Innovations.

Není členem žádné politické strany, za ANO kandidoval jako nestraník. Podívejte se, co řekl o své vzpouře šéfovi hnutí Babišovi:

Video  Vondrák z ANO se vzepřel Babišovi: Co mu napsal v SMS?  - David Malík
Video se připravuje ...

dzery ( 11. října 2016 14:54 )

Já bych zase řekl že soudruh Bureš Ostravsku bude dobře rozumět.

dzery ( 11. října 2016 14:50 )

Myslíte opravdu že u nás žije tolik ovcí?

hejhej ( 11. října 2016 14:02 )

aaobcanka: souhlas Jen si ještě dovolím doplnit jeho lživé předvolební sliby: zrušení církevních restitucí.

hejhej ( 11. října 2016 13:59 )

Je dobře, že Novák a Babka neobhájili místo hejtmana. Je to pro jejich dobro, už byli, díky přežranosti před prasknutím.

1pravda1 ( 10. října 2016 23:03 )

Věřím, že tento člověk kdysi volil ODS a ze staré známosti je nyní rychle vzal do rady kraje. Je mi z toho zle.... spojení s ODS je cesta do pekel, pokud se bude předpokládat že ANO bude vládnout s ODS i ve vládě, tak ANO ztratí spousty voličů, hodně lidí už má politiky a politiků ODS po krk!!! Na ODS by tak zůstávalo školství, doprava a rozvoj regionu. - a co dělali za Tošenovského? Tato koalice je pro mě velkým zklamáním.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa