Česku se daří, ale co z toho máme? Sobotka: Na nižší daně zapomeňte

Premiér Sobotka na sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR v Brně. Vlevo Jaroslav Hanák, šéf svazu.  (Autor: ČTK)
Autor: Jiří Nováček - 
3. října 2016
19:27

Ekonomika utěšeně roste, firmy prosperují. Nižší daně nebo vyšší mzdy ale nečekejte. Takový je společný vzkaz špiček průmyslníků a vlády, které se v Brně na Sněmu průmyslu a dopravy radily, jak s Českem dál.

Co se daní týká, neplánuje vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) vůbec žádné změny. „Dohodli jsme se na začátku volebního období, že nebudeme měnit daňové sazby a nebudeme ani měnit sazby sociálního pojištění. My jsme snížili daně pro rodiny s dvěma a více dětmi a v tuto chvíli se soustředíme na to, abychom zlepšili výběr daní opatřením proti daňovým únikům,“ řekl premiér na přímý dotaz Blesku.

Kabinet neplánuje ani snižování sociálního nebo zdravotního pojištění. „Když se podíváte na důchodový účet, tak je stále v deficitu. Kdybychom snížili sociální pojištění, tak by bylo méně peněz na valorizace penzí,“ tvrdí Sobotka.

Vláda se nicméně hodlá starat hlavně o zvýšení příjmu nejchudších zaměstnanců. „Budu prosazovat, aby se minimální mzda zvýšila na 11 tisíc hrubého. Snažíme se ovšem zároveň zvyšovat platy ve veřejném sektoru a to je určitá pobídka i pro soukromníky, aby platy zvýšili také,“ myslí si premiér.

Hlavním faktorem, který má podle Bohuslava Sobotky růst českých mezd povzbudit, je nízká nezaměstnanost. „Podařilo se vytvořit 200 tisíc míst, což také znamená, že firmy musejí více bojovat o zájem zaměstnanců pracovat u nich,“ prohlásil ministerský předseda. Motivují je prý platovou složkou, a když shánějí nové zaměstnance, musejí jim podle Sobotky přidat.

Premiér ovšem na druhou stranu přiznal, že problémem Česka je 130 000 volných pracovních míst. Nedaří se je za žádnou cenu obsadit – a otázkou prý je, zda je v Česku vůbec dostatek lidí, kteří by tyto profese mohli zastávat.

Podívejte se na celý komentář:

Video Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl, že by dobrý stav ekonomiky měl znamenat snížení daní. - Blesk / Jiří Nováček

Medián mezd v Česku byl v 1. čtvrtletí letošního roku 22 533 Kč. U mužů dosáhl 24 570 Kč, u žen byl 20 165 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdy mezi 12 117 Kč a 40 997 Kč. Průměrný plat v Německu je přitom v přepočtu zhruba 60 000 korun.

V Česku je aktuálně 385 000 lidí bez práce. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák tvrdí, že skoro 100 000 z nich jsou na sociálních dávkách a jsou tam rádi. Dalších zhruba 80 000 spadá do sféry šedé ekonomiky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

flesch2z ( 4. října 2016 16:01 )

130 000 volných pracovních míst odpovídá počtu plánované kvótě čmoudů do ČR. Volná težko obsaditelná pracovní místa jsou lež a alibizmus. Sobotka lže a kdo lže ten i krade, krade našim důchodcům peníze a rozdává je čmoudům. Daně klidně může zvednout, ale takovým zlodějům jako je on, poslancům, europoslancům a Babišům a z každé státní zakázky stáhnout 50% daň.

joudajoudovy ( 4. října 2016 08:10 )

Sobotka: Na nižší daně zapomeňte. co my socani ze statni kasy vydojime, to si cesi musi opet zaplatit, vcetne kozi dane, abychom v pristim vladnim obdobi opet mohli dojit a narodu mazali med okolo hu-by.

gabreta ( 3. října 2016 21:01 )

Sobotka: Nižší daně nebo vyšší mzdy ale nečekejte. Na to máme nárok jen my!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud