Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Vyšetřování předraženého muzea v Ústí řešil už i ministr Pelikán. Na co přišel?

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nenašel na postupu státních zástupců v případu předražené rekonstrukce ústeckého muzea žádnou chybu.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nenašel na postupu státních zástupců v případu předražené rekonstrukce ústeckého muzea žádnou chybu.  (Autor: Blesk / Jaroslav Šimáček, ujep.cz)
Autor: Zuzana Štíchová - 
3. října 2016
05:26

Městští zastupitelé v Ústí nad Labem odhlasovali zakázku na rekonstrukci tamního muzea. Podle policie je smlouva pro město nevýhodná, a to o 53 milionů korun. Zastupitelé ale tvrdí, že neví, jak hlasovali. Případem se zabýval i ministr spravedlnosti Pelikán, pochybení státních zástupců ale nenašel.

Projde jim to? To je otázka, kterou si klade většina obyvatel Ústí nad Labem a okolí, kteří o problémech s rekonstrukcí muzea slýchají už několik let. Příběh je totiž plný absurdit.

Projekt byl vyprojektován za 220 milionů, vysoutěžilo se za 220, zrušilo. Za 340 milionů, zrušilo se, přišly evropské dotace – za 430 milionů. Ty byly evropské, tak podojme ty dotace. Zrekonstruovalo se, zjistilo se, že jsou ještě více práce za 50 milionů,“ popsal už dříve pro Blesk.cz vývoj rozhodování Leo Steiner (Jsme PRO! Kraj 2016), který je znám poukazováním na politickou korupci.

Že politici napáchali škodu, o tom už policie rozhodla. Cena je 53 milionů korun. Jenže tehdejší hlasování zastupitelstva bylo anonymní, přesto, že se ho zdrželi pouze tři lidé a jeden byl proti. Důkaz ale zkrátka chybí a policie tak zatím nemá páku, jak zjistit, kdo by si trest zasloužil. A nepomohla ani intervence u ministra spravedlnosti.

Pan ministr se v dané věci seznámil s výsledky provedeného prošetření postupu státních zástupců Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem. V jejich postupu nebyly shledány žádné závady,“ vzkázala Pelikánovým jménem mluvčí rezortu Tereta Schejbalová.

„Provedená prověrka byla provedena v souladu s analýzou Nejvyššího státního zastupitelství, která se obecně zabývala trestní odpovědností osob činných ve volených orgánech územních samosprávných celků. Jelikož tedy nebyla v tomto případě zjištěna žádná pochybení konkrétních státních zástupců, nebyl shledán důvod k jakémukoliv postihu či jiným opatřením,“ uzavřela. Jinak řečeno tedy Pelikán nemá důvod, proč se dál v případu „vrtat“.

Konec v nedohlednu

Několik rozsudků, ať už pravomocných, či nepravomocných, už padlo. Řada odpovědných zastupitelů ale působí v politice nadále. Zda někoho spravedlnost dostihne, je otázka. Leo Steiner v to věří. „Všichni ještě nejsou na těch místech, kde by měli. Tím myslím tepláky a minimálně politické důchody. Nikdo se zatím neomluvil. Já to nemohu říct, protože mám podepsanou mlčenlivost, ale ještě bude veselo. Nevím, kdy přesně, ale bude veselo,“ komentuje možný budoucí vývoj kandidát na hejtmana.

Zastupitelstva a rady obcí či krajů rozhodují kolektivně, ale právní odpovědnost za chybná rozhodnutí mohou nést pouze jednotlivci, kteří pro příslušné usnesení hlasovali, nikoliv tyto orgány jako celek. Dokud bude možné anonymní hlasování bez průkazného záznamu, jak každý jednotlivý zastupitel či radní v konkrétním usnesení hlasoval, nebude možné jednoznačně prokázat, které osoby jsou odpovědné za takováto pochybení, a spravedlnost bude v takovýchto případech i nadále slepá,“ poznamenal k tomu také litoměřický zastupitel Petr Urbánek (ANO), který se rovněž uchází o post v čele kraje.

zednik ( 3. října 2016 10:04 )

Rekontrukce, která se dala pořídit za 220 mil. nakonec stála 430 plus 53. Tomu říkám hospodaření! Já bych se tedy v tom vrtal. Kdo z těch, co náhle ztralili paměť, mají v širším příbuzenstvu nové vilky, bazény, luxusní dovolené, almary kabelek a drahých šperků?

sendrasak ( 3. října 2016 09:50 )

V čele stojí komouš Bubeníček, Zeman ho nedávno chválil.

stacho ( 3. října 2016 07:45 )

Co to jsou za lidi??? K.u.r.v.y..nejvyššího ražení...

honza54.. ( 3. října 2016 06:28 )

Ten kapitalismus je stejně bezvadná věc. Nikdo nic neví, ale kradou všichni.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa