Jurečka chce výhody pro venkovany: Nabízí slevy a úvěry, předvolební tah odmítá

Autor: bru/ČTK - 
20. září 2016
12:37

Zaměstnanci v obcích do 500 obyvatel možná získají slevu 500 korun měsíčně na sociálním pojištění. Podnikatelé z těchto obcí, kteří zaměstnávají do deseti lidí, by mohli získat až dvoumilionový zvýhodněný úvěr. Na některé z budoucích koaličních rad to navrhne ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podpora by činila až 2,3 miliardy korun ročně, oznámil dnes Jurečka na tiskové konferenci. Opatření by měla zabránit odchodu lidí z těchto obcí, kterých jsou asi dvě tisícovky.

Lidé, kteří v nejmenších obcích žijí a jsou v klasickém zaměstnaneckém poměru, by podle Jurečky mohli získat slevu na sociálním pojištění. „Nárok na slevu by ale měli pouze lidé, jejichž vyměřovací základ je nižší než 1,5 násobek průměrné mzdy. Předpokládáme, že by se to mohlo týkat více než 386 000 obyvatel ze dvou tisíc obcí,“ prohlásil ministr. Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí na 27 297 Kč.

Hromadný úprk na venkov?

Podle ministra by nemělo docházet k cílenému přehlašování adres kvůli šesti tisícům korun ročně. Lidem by změna dokladů nebo řešení míst v mateřských školkách a další věci vázané na trvalé bydliště za takové peníze nestály. Krátkodobě by podle Jurečky mohlo jít o výpadek peněz do státního rozpočtu, dlouhodobě díky zvýšení zaměstnanosti však ne.

Úvěry pro podnikatele, kteří jsou aktivní ve znevýhodněných oblastech, by měly být splatné do šesti let. Během prvního roku od uzavření smlouvy by žadatelé mohli odložit splátky jistiny úvěru. Znevýhodněné oblasti definuje ministerstvo pro místní rozvoj. Podnikatelé v těchto oblastech by také mohli dostat dotaci do výše až čtyř procent úroků z komerčních úvěrů. Maximální hodnota úvěru by ale nesměla přesáhnout deset milionů korun. Podobně již dostávají podporu zemědělci, lesníci či potravináři prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).

Nejde o předvolební populismus, tvrdí Jurečka

Jurečka si nemyslí, že by šlo o populistická témata před volbami. „Diskutovali jsme to čtyři až pět měsíců,“ řekl na dotaz ČTK ministr. Podle něj by nemohl vyslovit v následujících letech žádné téma, protože nějaké volby budou nyní po více let každoročně.

Pokud by mu tyto návrhy neodsouhlasila koaliční rada, chystá se je předložit sám jako poslanec.

nezadat1 ( 20. září 2016 13:55 )

A co by jste chtěl?To /z asraný/ shnilý maso z Německa či jiné vyspělé západní země co už nechtějí ani místní kafilerky na krmivo?

zdenek43 ( 20. září 2016 13:19 )

V posledním hlavním tématu se zabývali potravinářstvím: důslednější kontroly potravin, podpora potravinové soběstačnosti státu a posílení regionálních a rodinných firem a farem......... Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - trvá) ---ministr zemědělství.......Marian Jurečka +++++Společnost Ahold prodávala mražené ryby bez masa. Obsah masa byl až o polovinu menší! „Laboratorní analýza SZPI potvrdila v hodnocených šaržích obsah masa v množství 48,3%, resp. 48,7%, tj. skutečný obsah masa ve výrobku byl téměř o polovinu nižší, než by odpovídalo údaji uvedenému na obalu,“ -- dodavatel -----Tyto výrobky do České republiky dovezla společnost Animalco a.s.++++++++++++++++Společnost Animalco, kterou vlastní Agrofert podnikatele a ministra financí Andreje B a b i š e (ANO)++++++++++++++++++++++++ .................Velký TEST mletého masa....Testované masné polotovary udávaly na obalech obsah masa od 53 do 98 procent, výsledky laboratorních měření se však někdy lišily. U výrobku Tesco Value Mletý masný polotovar míchaný laboratoř zjistila dokonce o čtvrtinu masa méně, než uváděl výrobce – místo 96 pouze 71,5 %......... OKRADENNNNNNNNNN oooooooo 24,5% MASAAAA.... dodavatel-vyrobce - prodejci masa Kostelecké uzeniny, které spadají pod holding Agrofert ministra financí Andreje B a b i š e (ANO)............ Společnost Animalco, vlastní Agrofert podnikatele a ministra financí Andreje Babiše (ANO), vyhrála tendr na dodávku 500 tun zmrazeného masa Správě státních hmotných rezerv. Uvedl to dnes deník E15. Za dodání masa a za tři roky jeho ochraňování zaplatí podle něj správa 46,4 milionu korun........ atd. atd.............

zdenek43 ( 20. září 2016 13:06 )

klasika, klasika, joooooo ceske volby ....... +++Slibem nezarmoutíš/////// KDU-ČSL - volby do Poslanecké sněmovny 2013 Program KDU-ČSL Program strany se skládal ze šesti hlavních témat. První se soustředilo na ekonomiku, pojily se s ní investice do pracovních míst (např. snížení ceny práce, podpora středních a malých podniků a změna zadávání veřejných zakázek), spolupráce škol a zaměstnavatelů (aby se zlepšila situace absolventů) a odmítnutí zvýšení dní firmám. Druhé téma se týkalo veřejných financí a spravování státu, což zahrnovalo zlepšení výběru daní (např. registrační pokladny, zákaz anonymních akcií), profesionalizace státu (kvalitní zákon o státní službě, depolitizace státní správy) a konec zneužívání státu (adresné dávky, výplata dávek v souvislosti s ochotou přijmout práci a s docházkou dětí do škol). V třetím tématu se zaměřili na rodinu. Představovalo to snížení daní pro pracující rodiče, znovuzavedení společného zdanění manželů, ochranu rodin před lichvou (zákaz půjček s úrokem nad 20 %), právo na umístění dětí do školky bez pořadníků, podpora péče o staré v rodinném prostředí, obnovení slevy na daních pro pracující důchodce či valorizace důchodů alespoň podle inflace. Následně se zařadili téma boje s korupcí, které bylo společným jmenovatelem předcházejících voleb. Nyní zahrnuli např. zákon na ochranu oznamovatelů korupce, informace o veřejných zakázkách na internetu nebo povinnost zveřejnit vlastnickou strukturu PO při uzavření smlouvy se státem. Páté téma pojednávalo o zdravotnictví. Zastavili by privatizaci zdravotních pojišťoven a pojištění, kontrolovali by přísně činnost zdravotních pojišťoven a hledali by cestu sociálně únosné zátěže spoluúčasti pacientů. V posledním hlavním tématu se zabývali potravinářstvím: důslednější kontroly potravin, podpora potravinové soběstačnosti státu a posílení regionálních a rodinných firem a farem.

nezadat1 ( 20. září 2016 13:02 )

Jestli je to rodina s tím Jurečkem co máme za souseda,tak už se nedivím.Většího deb,ila neznám a můžou si podat ruce.

hejhej ( 20. září 2016 12:50 )

Členům KDUČSL nevěřím ani nos mezi očima.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud