Úterý 27. července 2021
Svátek slaví Věroslav, zítra Viktor
Oblačno 27°C

Jurečka chce výhody pro venkovany: Nabízí slevy a úvěry, předvolební tah odmítá

Autor: bru/ČTK - 
20. září 2016
12:37

Zaměstnanci v obcích do 500 obyvatel možná získají slevu 500 korun měsíčně na sociálním pojištění. Podnikatelé z těchto obcí, kteří zaměstnávají do deseti lidí, by mohli získat až dvoumilionový zvýhodněný úvěr. Na některé z budoucích koaličních rad to navrhne ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podpora by činila až 2,3 miliardy korun ročně, oznámil dnes Jurečka na tiskové konferenci. Opatření by měla zabránit odchodu lidí z těchto obcí, kterých jsou asi dvě tisícovky.

Lidé, kteří v nejmenších obcích žijí a jsou v klasickém zaměstnaneckém poměru, by podle Jurečky mohli získat slevu na sociálním pojištění. „Nárok na slevu by ale měli pouze lidé, jejichž vyměřovací základ je nižší než 1,5 násobek průměrné mzdy. Předpokládáme, že by se to mohlo týkat více než 386 000 obyvatel ze dvou tisíc obcí,“ prohlásil ministr. Podle Českého statistického úřadu průměrná mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí na 27 297 Kč.

Hromadný úprk na venkov?

Podle ministra by nemělo docházet k cílenému přehlašování adres kvůli šesti tisícům korun ročně. Lidem by změna dokladů nebo řešení míst v mateřských školkách a další věci vázané na trvalé bydliště za takové peníze nestály. Krátkodobě by podle Jurečky mohlo jít o výpadek peněz do státního rozpočtu, dlouhodobě díky zvýšení zaměstnanosti však ne.

Úvěry pro podnikatele, kteří jsou aktivní ve znevýhodněných oblastech, by měly být splatné do šesti let. Během prvního roku od uzavření smlouvy by žadatelé mohli odložit splátky jistiny úvěru. Znevýhodněné oblasti definuje ministerstvo pro místní rozvoj. Podnikatelé v těchto oblastech by také mohli dostat dotaci do výše až čtyř procent úroků z komerčních úvěrů. Maximální hodnota úvěru by ale nesměla přesáhnout deset milionů korun. Podobně již dostávají podporu zemědělci, lesníci či potravináři prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).

Nejde o předvolební populismus, tvrdí Jurečka

Jurečka si nemyslí, že by šlo o populistická témata před volbami. „Diskutovali jsme to čtyři až pět měsíců,“ řekl na dotaz ČTK ministr. Podle něj by nemohl vyslovit v následujících letech žádné téma, protože nějaké volby budou nyní po více let každoročně.

Pokud by mu tyto návrhy neodsouhlasila koaliční rada, chystá se je předložit sám jako poslanec.

nezadat1 ( 20. září 2016 13:55 )

A co by jste chtěl?To /z asraný/ shnilý maso z Německa či jiné vyspělé západní země co už nechtějí ani místní kafilerky na krmivo?

nezadat1 ( 20. září 2016 13:02 )

Jestli je to rodina s tím Jurečkem co máme za souseda,tak už se nedivím.Většího deb,ila neznám a můžou si podat ruce.

hejhej ( 20. září 2016 12:50 )

Členům KDUČSL nevěřím ani nos mezi očima.

Zobrazit celou diskusi
Další videa