Do krajských a senátních voleb zbývá měsíc a na české politické scéně přituhuje. Terčem pro vládní partnery i opoziční rivaly je nejčastěji vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Jeho hnutí ANO může totiž v krajích i Senátu na podzim jedině posílit. Podívejte se, kterých pět kauz aktuálně hýbe vodami tuzemské politiky.
Babiše peskují Sobotka i Kalouskův muž. Podívejte se na pět předvolebních kauz
1.Babišův úlet v Letech
Zatím nejkřiklavější aktuální spor se točí kolem bývalého koncentračního táboru v Letech u Písku, na jehož místě v současnosti stojí vepřín. Fotograf Aktuálně.cz minulý týden napsal, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) při návštěvě Varnsdorfu prohlásil, že nešlo o koncentrační, ale pracovní tábor. Okamžitě se strhla politická mela.
Výroku se chytili opoziční i koaliční představitelé. Dokonce i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prohlásil, že Babiš překročil tenkou hranici mezi populismem a náckovstvím, a požádal ho o omluvu. Opozice chtěla jeho rezignaci.
Babiš měl tak v úterý při zahájení zářijové sněmovní schůze co vysvětlovat. Ve svém projevu se hájil, že fotograf lhal a jeho výrok zmanipuloval. „Celá tato pseudokauza je o tom, že jsem interpretoval slova člověka, který řekl, že Lety vznikly jako pracovní tábor. A pan fotograf si to jako přizpůsobil,“ hájil se, nakonec se ale přece jen omluvil: „Omlouvám se za věc, kterou jsem nikdy takhle nevyřkl, a distancuju se od toho,“ prohlásil rezignovaně.
2.Stále živá reorganizace policie
Celé léto hýbala politickou scénou také kauza kolem reorganizace policie. Přestože problematické změny v útvaru platí od začátku srpna, problém stále žije. Ve Sněmovně totiž probíhá vyšetřování speciálně ustavenou komisí. Ta si zve na kobereček jednotlivé aktéry včetně ministrů Babiše či Chovance, exšéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty nebo policejního prezidenta Tomáše Tuhého.
O co vlastně v kauze šlo? Babišovy Lidové noviny informovaly počátkem června o plánu policejního prezidia na sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru v jeden superútvar, což dal deník do souvislosti se snahou „zbavit se“ Šlachty. Za policejní prezidium se postavil ministr vnitra Milan Chovanec i s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Andrej Babiš, který má podle některých médií blízko ke Šlachtovi, zase reorganizaci odmítal a hrozil odchodem z vlády.
Babiš nakonec vzal svá slova zpět, zatímco Milan Chovanec potichu reorganizaci podepsal. Ta začala platit od 1. srpna. Robert Šlachta, který spolu s dalšími detektivy z ÚOOZ na protest odešel, našel místo u Babiše, konkrétně jako náměstek ředitele Celní správy spadající pod Babišem řízené ministerstvo financí.
3.Korte sepsul Babiše a uřízl si ostudu
Ostudu si utrhl poslanec TOP 09 Daniel Korte. Z pozice předsedy sněmovní komise pro kontroly odposlechů se jal cupovat ministra financí Andreje Babiše (ANO) za to, že porušuje zákon tím, že komisi neposílá pravidelné zprávy o odposleších pořízených celníky.
V ostré kritice a obviňování z porušení zákona se přidal i tradiční Babišův rival, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Obracíme se na dvě starší státotvorné strany – ČSSD a KDU-ČSL – s naléhavou otázkou, zda je pro jejich vládu jednání jejího prvního místopředsedy přijatelné a zda jsou ochotny za něj nést společnou odpovědnost,“ prohlásil například.
Jenže jak se ukázalo, máslo na hlavě má také Korte. Zprávy z ministerstva financí totiž ležely ve sněmovním trezoru pro utajované dokumenty. „Pan Korte nepotřebuje žádnou zprávu, jeho to vůbec nezajímá, on potřebuje mě nějakým způsobem šikanovat,“ řekl k tomu Babiš a dodal, že Korte potřebuje protialkoholní léčení.
Poslanec nicméně trvá na tom, že Babiš porušil zákon, neboť od něj mělo dorazit víc zpráv o odposleších. S tím ale nepochodil u svého kolegy z komise pro kontrolu odposlechů Ivana Gabala (KDU-ČSL), který jej vyzval k rezignaci. Korte k tomu prý nevidí důvod.
4.Sobotka a Babiš věčně v sobě
Ačkoli v posledních dnech panovalo kolem tohoto tématu ve vládních kruzích spíše ticho po pěšině, rozkol mezi premiérem Sobotkou a vicepremiérem Babišem v otázce uprchlíků přetrvává.
Zatímco šéf ANO tvrdí, že je proti přijetí jakéhokoli uprchlíka, předseda ČSSD se nebrání za přísných bezpečnostních opatření přijmout některé uprchlíky z oblastí postižených válkou. I když i on odmítá přerozdělovací kvóty.
Jedná se o jednu z více min Sobotky v komplikovaném vztahu s šéfem ANO Babišem. Naposledy se vynořil v době návštěvy Angely Merkelové v Praze, kdy Babiš napřed dělal drahoty a nechtěl se s kancléřkou sejít, pak se s ní sešel, ale nikoli spolu se Sobotkou a ostatními ministry na Úřadu vlády, nýbrž na Hradě po boku prezidenta Zemana.
5.Zákony jdou k Ústavnímu soudu
Další roztržku mezi koalicí a opozicí vyvolalo několik zákonů, které aktuálně řeší Sněmovna. V první řadě jde o novelu zákona o ovzduší, která by podle vládní úpravy umožnila úřadům vniknout lidem do domů kvůli kontrole topiva.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se sice ohání ochranou životního prostředí, opozice ale mluví o pošlapávání občanských svobod. TOP 09 a ODS dokonce chtějí záležitost hnát k Ústavnímu soudu.
U Ústavního soudu možná skončí také pozměňovací návrh poslance ČSSD Jana Chvojky. Ten se snaží omezit moc podnikatelů v politice, a proto navrhnul úpravu, podle které by členové vlády nesměli podnikat. Hnutí ANO, které to považuje za útok na svého předsedu Babiše, kvůli tomu zvažuje žalobu u Ústavního soudu.
Rozepře uvnitř koalice budí také další návrh. Vládní strany se například neshodnou v tom, zda lidem proplácet první tři dny nemocenské, ani v tom, jestli zdražovat spodní vodu. Ministr Brabec nakonec zákon, kterým chtěl bojovat proti suchu, stáhnul poté, co se do něj kvůli tomu pustil premiér Sobotka.
Zase jeden co ma misto mozku koblihu. Bures rve, ze mu je braneno neco vlastnit, staci se jen podivat jak dopada mf dnes, co ji prevzal ten spravedlivy a kristalove cisty, ktery ma na mysli jen dobro, ovsem hlavne pro sebe. Jak tomuhle clovekovi muze nekdo skocit na spek, vlastne na koblihu, ale lidi jsou ruzni, blbi i pitomi.