Sobotka v kuchyni, melouny i jaderná baba: Strany začaly „lanařit“ voliče

Autor: zst - 
30. srpna 2016
14:53

S blížícími se krajskými volbami odstartovaly jednotlivé politické strany a hnutí předvolební kampaně. I přes hrozbu stamilionové sankce v kauze Lidový dům utrácela nejvíc sociální demokracie. V závěsu za ní pak hnutí ANO. Zhruba na polovinu nákladů se dostala ODS. Informují o tom Hospodářské noviny.

Celkem o 675 míst ve třinácti krajských zastupitelstvech svedou boj čeští politici letos na podzim. 7. a 8. října se může vyměnit vedení všech českých krajů kromě Prahy, které se krajské volby netýkají. Zároveň se také uskuteční senátní volby, během kterých se může obměnit až třetina Senátu. Do těch už promluví i Pražané.

Vůbec nejvíc peněz „nasypala“ do kampaně ČSSD, která obhajuje 11 hejtmanských křesel a 12 postů senátorů a senátorek, a to 85 milionů korun. „Oranžová tsunami“ se ale zřejmě opakovat nebude a premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka už dříve pro Blesk.cz prohlásil, že úspěchem bude zisk sedmi hejtmanských pozic.

Video  Sobotka – výhra ve volbách  - Blesk TV

Premiér se také objeví ve volebním videoklipu filozofa Václava Bělohradského, který v Praze kandiduje na senátora. Uznávaného sociologa podporuje jak ČSSD, tak Strana zelených.

Prostředí chystaného klipu se ale nápadně podobá nápadu, který měl také Ivo Valenta. O jeho volební kuchařce se dočtete v závěru tohoto článku.

Blesk připravil ke krajským volbám také sérii živě vysílaných debat z jednotlivých krajů. Více najdete zde.

Babiš dal 80 milionů, lidovci jen 15

Srovnatelné peníze investovalo do krajských a senátních voleb hnutí ANO Andreje Babiše. Celkem 80 milionů korun. Hnutí skončilo v posledních parlamentních volbách druhé a do krajské bitvy jde poprvé. Nemá tak co ztratit. Šéf hnutí a ministr financí Babiš chce minimálně pět hejtmanů. Průzkumy favorizují právě ČSSD a ANO.

„Druhou vlnu“ z hlediska financí tvoří pravicové TOP 09 a ODS. Strana Petra Fialy se dostala zhruba na poloviční rozpočet a do kampaně investovala 44 milionů korun. Největší podporu má tradičně v Plzeňském kraji, cílem jsou ale spíše senátorská křesla. ODS jich obhajuje 8.

Video  Krajské volby 2016: Kdo v Česku rozdělí miliardy?  - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička, Klára Brunclíková

Menším stresem budou senátní volby pro TOP 09. Strana totiž neobhajuje žádný senátorský post, a tak může jen získat. Nemá ani žádného hejtmana, výsledek voleb je proto v případě TOP 09 možná největším otazníkem. Strana Miroslava Kalouska jde do voleb poprvé bez Karla Schwarzenberga i bez dlouholetých koaličních partnerů z řad Starostů a nezávislých (STAN).

Ti se totiž rozhodli jít do boje samostatně, respektive utvořili v jednotlivých krajích individuální koalice. STAN obhajuje nejvyšší post v Libereckém kraji a také jedno senátorské křeslo. Kampaň je přišla na 18 milionů korun.

O tři miliony víc, tedy 21 milionů, vložili do krajského úsilí komunisté. V řadě krajů působí ve vládnoucí koalici a post obhajuje také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Úspěchem pro ně bude obhajoba silných pozic. V Senátu jde KSČM o jedno místo.

Valenta bojuje s recepty, Starostové s nadsázkou

Ze startujících kampaní se zatím vymykají billboardy šéfa Soukromníků Ivo Valenty a také hnutí Starostů a nezávislých.

Zatímco Valenta vsadil na slogan „Máme recept na...“ ve stylu kuchařky, Starostové na nadsázku. Na jejich plakátech se objevuje například Dana Drábová pod heslem „Jaderná baba to pohlídá“ nebo poukazují na neprůhledné krajské dotace pod sloganem „Melouny spravedlivě“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hejhej ( 30. srpna 2016 22:17 )

Ať jsou všichni politici s předvolební kampani do řiti. Nezapomínáme na vlastizrádce a sliby socanů a jejich církevní restituce, prodej OKD a jejich bytů nevětšímu zloději Bakalovi díky Sobotkovi, na jejich lži před volbama, že sníží administrativu a opak je pravdou. TOP09 , ODS, Zelení - to jsou zkorumpovaní zrádci.

noacojezase ( 30. srpna 2016 20:48 )

Volební kampaň začala, nevíte někdo o nějakém efektivním odstraňovači medu kolem huby?

1pravda1 ( 30. srpna 2016 20:24 )

Kalousek by ve vládě Topolánka, která skončila předčasně i ve vládě Nečase a tak mooooc jim to vládnutí nešlo, že museli rozpustit sněmovnu!!! Tak proč zase ODS a TOP09? Ti už přece vládli nyní dva krát po sobě a skončilo to hrůzou, kdy vlastně vládla Nagyová s kmotry a Kalousek držel hubu, jen aby zůstal u koryta.

tosto ( 30. srpna 2016 19:16 )

TOP 09 začne předvolební kampaň na ČT jejím maskotem Kalouskem Moravec už se na něj těší taky je tam pořád a vyjadřuje se i k tomu zda teče voda v řekách správně , podle jeho představ , nebo jak se vyspal

1pravda1 ( 30. srpna 2016 17:50 )

I kdyby měla ODS, TOP09, KDU-ČSL na plakátě zlaté hovno, které by se dalo rozebírat, tak já těmto stranám nevěřím ani dobrý den!!! A SOBOTKA VAŘÍ S MATĚJEM STROPNICKÝM? Tak to už jde ČSSD fakt po dně

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud