Vzal zbraň a běžel na konvičkovce: „Před svou restaurací bych je zastřelil“

Autor: simao - 
23. srpna 2016
14:45

V souvislosti se skandálním happeningem islamofoba Martina Konvičky a jeho přisluhovačů, převlečených do kostýmů džihádistů z ISIS s maketami samopalů, se mluví nejen o strachu, který konvičkovci v srdci Prahy v neděli vyvolali. Některé reakce na zvěsti o teroristech byly opačného rázu. Zatímco řada lidí utíkala pryč, i v New York Times se objevilo svědectví podnikatele, který vlastní v Praze restauraci. Vzal zbraň a běžel na náměstí.

„Kdyby se takto objevili před mou restaurací, byl bych teď ve vězení. Protože bych je zastřelil,“ řekl Aaron Günsberger pro New York Times, které se Konvičkovým džihádistům-hercům věnují také v článku „Falešný útok ISIS v Praze, který měl být protestem, vyvolává paniku“.

V Praze vede Günsberger vyhlášenou košer restauraci. I on se setkal s obavami lidí, když se rozkřiklo, že se na Staroměstském náměstí střílí. Že konvičkovci stříleli do vzduchu maketami, to turisté nevěděli. Zvláště ti, co měli celou „přehlídku“ s Konvičkou, džípem, vlajkou ISIS a velbloudem pouze z doslechu.

Podobných reakcí jako majitele restaurace by však patrně bylo více. Günsberger přiznává, že vzal zbraň a běžel na náměstí - chtěl teroristy zastavit. „Když jsem zjistil, co se dělo, řekl jsem trochu zmateným americkým turistům, že to byl jen místní šašek. Ale nemyslel jsem si, že to bylo vtipné,“ uvedl svědek.

Servírka o štamgastovi: Mít u sebe zbraň, šel také střílet

Nechybělo tak mnoho a v Praze se střílelo doopravdy. Skutečná tragédie nebyla daleko. Mít po ruce zbraň, stříleli by patrně i další. „Jeden náš pravidelný zákazník, pán, co sem chodí na kávu, má střelnou zbraň a řekl, že kdyby ji měl u sebe, tak by ji použil. Ty demonstranty by instinktivně zastřelil. Měli štěstí, že se nic takového nestalo,“ popsala servírka z další restaurace v centru Prahy napjatou situaci pro Lidovky.cz.

Konvička, který celou akci „Okupanti obsazují Prahu“ zosnoval, nyní čelí kritice. Jeho počínání ostře odsoudili i premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který to označil za výraz „politického i občanského kreténismu“.

V souvislosti s hrozbou teroristů, která se naštěstí ukázala jako výplod konvičkovců, se však diskutuje právě i o tom, jaký dopad by mělo větší rozšíření zbraní mezi civilní obyvatelstvo, jak prosazuje např. prezident Miloš Zeman, který lidem radí se proti teroristům vyzbrojit.

I podle poslance a předsedy podvýboru pro Policii ČR Zdeňka Ondráčka (KSČM) nedomyslel Konvička svou akci do konce. „Nerad bych se jednou dočkal toho, že se mezi vyplašenými občany najde někdo, kdo situaci špatně vyhodnotí a proti ‚teroristům‘ zakročí v mezích zákona,“ varoval Ondráček.

Stropnický: Konvička už mohl být v protiislámském očistci

Policie mezitím akci Iniciativy Martina Konvičky vyšetřuje jako možné výtržnictví proti neznámému pachateli. Původně však organizátory podezírala ze šíření poplašné zprávy, přehodnotila to však po konzultaci se státním zástupcem.  

Na Konvičku však bylo podáno i trestní oznámení – stojí za ním Strana zelených pod vedením Matěje Stropnického, který upozorňuje, že kdyby bylo nošení zbraní rozšířenější, šlo by o podstatně nebezpečnější situaci.

„Kdyby už bylo zavedený to ‚dejte nám zbraně, dali jsme si na ně‘, jak se zas teď občas volá, myslím, že už by byl Konvička ve svým protiislámským očistci. Protože kdo mohl vědět, že pušky jsou fingovaný, když velbloud byl viditelně pravej?“ glosoval situaci Stropnický na sociální síti. Na videu označil Konvičku za „úplného magora“.

Docent Jihočeské univerzity, entomolog a protiislámský štváč v jedné osobě Martin Konvička si však průběh akce, na které demonstrativně vykřikoval, že budou bičovány a kamenovány ženy, zavřené vysoké školy a pálené knihy, pochvaloval. Happening má podle něj šokovat. Mrzelo ho předčasné ukončení akce. „Mělo to končit odhlavením konvičkovce a následným symbolickým odjezdem na Pražský hrad, kde jsme chtěli odhlavit ještě dalšího nepřítele radikálního islámu, prezidenta republiky,“ prozradil ČTK Konvička, s akcí jinak spokojený.

Podle Günsbergera však udělali konvičkovci Česku ostudu. „Akce se odehrála v blízkosti židovské obce a my tu hrozbu vnímáme mnohonásobně víc. Pár metrů od toho místa seděli izraelští turisté, kteří to mají denně v krvi, takže ti lehli na zem. Reagovali tak, jako by reagovali v Izraeli. No a za pět minut už to ví celý izraelský Twitter. Mezinárodně udělali České republice nesmírnou ostudu,“ dodal restauratér pro iDnes.cz.

VIDEO: Podívejte se, jak na zvěsti o teroristech na Staromáku reagovali hosté jedné z přilehlých restaurací

Video  Děs, hrůza a zběsilý útěk před terorem: Kamera v restauraci odhalila, co se dělo při akci konvičkovců.  - Tomáš Ságl

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud