Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Zemanův kritik si utahuje z opatření Hradu: Policie čeká na výbuch, nebo Mynáře?

Autor: simao, simao, ČTK, ČTK - 
17. srpna 2016
21:49

Turisté čekající ve frontě na Pražském hradě – toť obrázek, který řadu lidí překvapil, někdy i pobavil. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček zpřísněná bezpečnostní opatření obhajuje, varuje před možností útoku. Věří, že lidé situaci chápou. A jako důkaz pro to uvádí, že mu nikdo neposílá stížnosti. Zemanův kritik a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek však vidí situaci jinak. Bezpečnostní problém jsou hlavně lidé kolem prezidenta, uvedl pro Blesk.cz.

„Vypadá to tam, že by tam každým dnem mělo něco bouchnout,“ glosoval pro Blesk.cz kontroly a tvořící se fronty na Pražském hradě místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. 

Právě z Topky již před časem vzešla kritika Hradu, že se uzavírá veřejnosti, na rozdíl od doby Václava Havla. Pustil se do ní čestný místopředseda Kalouskovy strany Karel Schwarzenberg a od Miloše Zemana i Jiřího Ovčáčka to schytal. „Hrad je nejvíce otevřen od roku 1989, nově exkurze i v prezidentské kanceláři,“ upozornil dnes Ovčáček.

Servítky si však nebere ani Ženíšek. „To si nemůže policie na Mynáře normálně počkat a nekontrolovat všechny turisty? Když ta opatření na Hradě jsou kvůli bezpečnostnímu riziku?“ tázal se v souvislosti s hradními kontrolami na Twitteru. 

Ženíšek: Ať omezí pobyt Zemana na Hradě

Právě o rizicích mluvil Miloš Zeman v doposud posledním, sedmém dílu pořadu Blesk TV S prezidentem v Lánech. Upozorňoval v něm, že pokud by mělo dojít k teroristickému útoku v Česku, cílem by byla Praha – a v ní buď Pražský hrad, metro nebo nádraží.   

„Pokud jsou ty informace tajných služeb, které nemám, tak závažné – pokud jsou – tak by se to asi mělo řešit úplně jiným způsobem. Třeba co nejméně omezit pobyt hlavy státu na tom místě, kde se něco očekává, kde je toto riziko, nebo to dělat úplně jiným způsobem, to znamená odklonit ty turisty od toho, kde prezident, hlava státu, aparát zrovna pobývá. Od jejich kanceláří,“ říká nyní Ženíšek.

Zmínil přitom opět i svou narážku na hradního kancléře Vratislava Mynáře, který nedostal bezpečnostní prověrku na stupni přísně tajné. „Vůbec nevidím důvod, i pokud by to byla pravda, dělat takto masivní kontroly a takto znepříjemňovat turistům život, když se chtějí kouknout na Pražský hrad. A stejně tak to, co jsem uvedl na Twitteru – že mi to přijde do jisté míry absurdní, protože největší bezpečnostní riziko podle mého názoru jsou ti lidé kolem prezidenta, kterými se obklopuje, nebo dokonce on sám,“ navezl se Ženíšek i do Zemana.

Ovčáček: Odpálení bomby na třetím nádvoří by byla hrůza

Do odrážení kritiky se ve středu pustil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Po přestřelce se státním tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou, který si na Twitteru postěžoval na uzavření hlavní Brány gigantů slovy: „Vyvolávání strachu je čím dál oblíbenější hra některých politiků. Toto je ale úplně nový level…“

Ovčáček však Prouzu nařkl ze „lživých argumentů“ a sám opatření na Hradě, která ostatně nebyla zadarmo, brání také slovy, že „bezpečí žádnými penězi změřit nelze“. „Je zavrženíhodné, jsou-li otázky bezpečnosti občanů zneužívány k antizemanovské kampani,“ postěžoval si Ovčáček.

Přesvědčení Zemanova mluvčího však Ženíšek nesdílí. „Kdyby seděl kdokoli jiný na tom Hradě, tak ta kritika bude úplně stejná. Zkrátka pokud existuje nějaké reálné riziko, tak se to má dělat jiným způsobem. Ne uzavřít Hrad a zabetonovat se. Myslím si, že řada lidí, kteří to zažili a nebo to vidí ze sdělovacích prostředků, tak jim to musí připadat absurdní stejně jako mně,“ dodal pro Blesk.cz Ženíšek.

Někteří z kritiků přitom také poukazují na to, že fronty čekajících turistů by se mohly stát snadným cílem útočníků. I toto ale Ovčáček odmítl. „Stejně tak bych mohl tvrdit, že před tou frontou turisté přijedou autobusem, i ten autobus může být napaden zevnitř,“ míní Ovčáček.

Cílem vedení Pražského hradu podle něj je, aby bylo bezpečno uvnitř areálu. „Pokud by se někdo odpálil na třetím nádvoří, které je ve špičce narvané lidmi, a jsou mezi nimi drobné mezery, které umožňují průlet drobných předmětů při výbuchu, tak si radši vůbec nepředstavit, co by se tam mohlo stát,“ podotkl Ovčáček. Lidé podle něj kontroly chápou. Jako důkaz označil i to, že mu nikdo nezaslal kritický e-mail nebo zprávu.

Z dalších politiků na kontroly reagoval také místopředseda ODS Martin Kupka. „Pokud bych měl panu prezidentovi poradit, tak bych mu doporučil, aby občany spíše uklidňoval, ne je děsil. Riziko teroristického útoku nelze podceňovat, přesto si myslím, že šlo zvolit jiná opatření,“ uvedl.

Za poslední dny na Hradě 8500 platících turistů denně

Proč je kolem Pražského hradu takový povyk? Platí zároveň, že je nadále nejnavštěvovanější českou atrakcí, jak každoročně ukazují statistiky ministerstva pro místní rozvoj. Prvenství obhájil Hrad i za rok 2015.

Turistická sezona přitom vrcholí. Kontrolami na Pražském hradě nyní každý den projdou tisíce turistů. Jen platících návštěvníků v průměru v posledních dnech na Hrad přišlo asi 8500. Vyplývá to z údajů, které ČTK sdělil mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Během první poloviny letošního srpna si podle něj prohlédlo svatovítskou katedrálu o 10 procent více turistů než loni.

Kontroly návštěvníků zavedli na Hradě před dvěma týdny. Lidé musí ukázat svá zavazadla a někteří musejí podstoupit i osobní prohlídku. Fronty se však tvoří jen v některých chvílích, jak se snažil prostřednictvím fotek během dne ukázat i mluvčí Ovčáček.

Podle Šebka si od 1. do 15. srpna na Pražském hradě koupilo lístek 127 451 lidí. Loni to ve stejném období bylo 115 281 návštěvníků. Na Hrad ale chodí denně tisíce dalších lidí, kteří si vstupenku do některých z placených částí nekoupí. Další si areálem krátí cestu Prahou. Celkové údaje hradních návštěvníků Šebek ČTK nesdělil. „Kvalifikované odhady nemůžeme v dané situaci zveřejňovat,“ uvedl.

VIDEO: Podívejte se na to, co říká Miloš Zeman o hrozbě terorismu v Česku.

Video  Miloš Zeman o terorismu v ČR  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

VladimirSedovsky ( 19. srpna 2016 18:52 )

V tom případě by mě velmi zajímalo, co rozumného překládají jiné strany? TOP 09 v současné době není ve vládě, zaujímá místo v opozici a její návrhy mi přijdou o mnoho rozumnější.

VladimirSedovsky ( 19. srpna 2016 18:44 )

No ani mě neudivuje, že něco takového píšete. Neboť Kalousek a pan Schwarzenberg jsou mediálně známé osoby a Ženíšek je zmíněn v článku. Jiné členy TOP 09 asi neznáte, že?

VladimirSedovsky ( 19. srpna 2016 18:41 )

Mě zase trochu znepokojujete vy. Máte to celé nějaké pomotané. Jednou píšete o Ženíškovi, podruhé o Zemanovi, ale stále o tom samém. Opravdu byste si to měl nejdříve ujasnit než budete přispívat, akorát se zbytečně zesměšňujete.

VladimirSedovsky ( 19. srpna 2016 18:31 )

Ale prosím vás, vždyť Zeman se bojí maximálně dalšího vyvěšení trenek. Nebo snad u nás hrozí nějaký větší teroristický útok než recese? Hradní opevnění akorát otravuje lidi, vytváří fronty a šíří paniku ve společnosti.

hejhej ( 18. srpna 2016 19:57 )

Ve straně přeběhlíků TOP09 je jeden magor větší než druhý a velí jim arogantní opilec. Od nich se nedá nic rozumného očekávat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud