Velká výměna televizí: Staré skončí do pěti let, bude se to týkat i vás?

 (Autor: Profimedia)
Autor: zst, ČTK - 
20. července 2016
17:32

Čtyři roky uplynuly od konce analogového vysílání v Česku. A teď je tu další revoluce. Podporovaným televizním standardem už bude nově jen DVB-T2. Přechod ze starého by měl skončit 1. února 2021. Změna se dotkne většiny Čechů. Nejlevnější televize podporující novinku stojí kolem 9 tisíc, stejně vybavené set-top boxy několik stovek korun.

Strategii rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, která s novým standardem počítá, schválil ve středu kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) a informoval o ní ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Přechod na nový standard umožní uvolnit část kmitočtového pásma užívaného pro televizní vysílání pro rozvoj vysokorychlostního internetu. Jinak řečeno, televize ustoupí chytrým telefonům. Případná aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě, které se v pásmu 700 MHz uvolní, by mohla vynést přes 4,6 miliardy Kč.

Změna by měla začít ještě v létě

Česko by mělo zahájit přechod pozemního digitálního vysílání z nynějšího standardu DVB-T na DVB-T2 v druhé polovině letošního roku. Mládek dále uvedl, že ministerstvo průmyslu v souvislosti s přechodem na nový standard digitálního vysílání na podzim zahájí informační kampaň.

Podle strategie si přechod vyžádá celkové náklady mezi 871 miliony a 1,05 miliardy Kč. Náklady budou souviset jak se změnou technologií a potřebou provozovat dvě přechodové sítě, tak s analýzami, monitoringem a informační kampaní. Ta bude upozorňovat spotřebitele na nutnost pořídit si televizní přijímač nebo set-top box schopný přijímat signál v DVB-T2.

Náklady budou hrazené z radiokomunikačního účtu, kam by měl plynout výnos ze zvýšeného výběru poplatků za využívání rádiových kmitočtů, a částečně z rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu. Bez započtení výnosů aukce mají být čisté výnosy přechodu pro stát mezi 109 a 295 miliony Kč.

Češi doma potřebné vybavení nemají. Změna se dotkne 60 % lidí

Terestrické vysílání má nyní podíl na distribuci TV signálu k divákům kolem 60 procent. Zbytek připadá na kabelové a internetové televize a satelitní vysílání. DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Celkem DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř.

Vybavenost domácností televizory, které umožňují příjem signálu DVB-T2 HEVC, je podle dřívějšího vyjádření vedoucího expertní skupiny MPO pro digitalizaci Pavla Dvořáka nyní téměř nulová. Podle Mládka se změna dotkne odhadem „jen“ 60 % diváků.

Lidé zatím televizory pro DVB-T2 příliš nekupují. Podmínky DVB-T2 splňuje podle Tomáše Krátkého z Euronicsu přibližně 70 procent nových TV na trhu, u některých z nich ale bude zřejmě zapotřebí přehrání softwaru.

„Ceny televizí vybavené tunerem DVB-T2 H.265 se pohybují od necelých 9000 korun. Televizory s úhlopříčkou kolem 100 cm začínají na 10 500 Kč,“ uvedl Krátký letos v dubnu. Ostatní televize budou potřebovat set-top box, jehož cena by se měla pohybovat v řádu stokorun.

Pokud přijímáte vysílání ze satelitu, rozvodů kabelové televize, vysílání přes internetovou síť, nebo využíváte pouze předplacené videotéky (Netflix nebo Videotéka O2), pak se vás tato změna nedotkne.

474747 ( 23. července 2016 17:16 )

rego, přečetl jsem si všechny Tvoje příspěvky, ale můžu s klidným svědomím říct, že většího hlupáka tu nenajdeš. Možná, až odrosteš z puberty, tak se to trošku zlepší, ale tím, že tu lidi urážíš " IN " nebudeš.

dzery ( 21. července 2016 12:58 )

stacho ( 21. července 2016 09:19 )

jarypadlo ( 21. července 2016 08:42 )

Zbytečně vyhozené prachy za tu modernizaci když všechny TV i R vysílají stejný P.R.D. PS.USA pohádky z Hollywoodu jsou už fakt šílené.

henryj ( 21. července 2016 03:52 )

Co se týče televize,je tam H.O.V.N.O a to stále se opakující.Nevím,proč bych měl investovat do něčeho a někoho,co se stará aby naplnil svou kasičku. Ať si to vše strčí do ŘITI.To ještě chtějí,aby i ti,kteří televizi nemají platili též za "služby",skrátka všichni jim cpát.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud