Bratr Okamury sezval do Prahy migrační experty. Lákají česká města běžence?

Autor: Jaroslav Šimáček - 
13. června 2016
05:00

Odborníci na migraci a řada architektů míří do Prahy řešit mimo jiné otázku začleňování migrantů do evropských měst. Nejen české metropole, ale i Mnichova nebo Vídně. Odliv obyvatel je větší hrozba než imigrace, varují přitom pořadatelé akce reSITE 2016: Města a migrace. A i když se uprchlíci fotí na hranicích, problém nastává hlavně ve městech. Jedním z organizátorů je Osamu Okamura. Mladší bratr Tomia Okamury, jehož odmítavý pohled na uprchlíky ale nesdílí. Chce jim pomoci.

„Uprchlíci jsou často fotografováni na hranicích, což vyvolává strach a nejistotu. Pocit, že to jsou jiní lidé než my. Ale opravdový problém migrace se odehrává ve městech, je to výzva, která se týká prostoru,“ upozornil architekt Martin Barry ve vysílání Radia Wave a dodal: „Do měst přijíždějí noví lidé a potřebují se nějak dopravovat, někde bydlet, potřebují se integrovat. To všechno je otázka designu města.“

Barry je programovým ředitelem neziskové platformy reSITE, která ve čtvrtek a v pátek pořádá v Praze konferenci reSITE 2016: Města a migrace.

Nejde přitom jen o uprchlíky. „Čím dál více mladých lidí generace Y chce žít ve městech a to je důvod, proč by politici v řešeních pro udržitelný rozvoj měst měli najít velké téma, které jim může zajistit politickou podporu,“ upozorňují organizátoři konference.

Chtějí zbořit městské mýty, které se týkají i uprchlíků

Před startem akce organizátoři předkládají i seznam mýtů, které mají být brzdou pro rozvoj měst. Třeba ten, že co funguje v jednom městě, se nedá přenést k nám. Nebo že hlavní problém je v nedostatku peněz. Podle nich jde spíše o nedostatek vizí.

„Dlouhodobým cílem reSITE je přivést k dialogu u jednoho stolu politiky, občanské iniciativy, architekty, investory i developery. A napravit několik mýtů, které jsou brzdou pro městský rozvoj ve střední a východní Evropě,“ vysvětluje Martin Barry.

Dva ze zmíněných mýtů se přímo týkají migrační krize. Jedním z mýtů je to, že „imigrace je velký problém pro města“. „Ne. Odliv obyvatel je větší hrozba. Podívejme se na to takto: Nelákají-li česká města ani válečné běžence, koho dokáží přilákat?“ uvádí platforma reSITE.

Každé město by mělo dle ní mít ambici být magnetem pro nové obyvatele. V době, kdy řada politiků volá především po ochraně hranic, sledují však i na dopad migrace na města. S tím se pojí další mýtus: „Migrace se musí řešit na hranicích“. „Ne jenom. Soustředění na hranice pouze posiluje strach a nenávist. Dlouhodobá řešení lze nalézat ve městech, která jsou po tisíciletí přirozenými centry lidské migrace,“ dodávají lidé z reSITE.

Okamurův bratr a aktivisté, kteří v Německu vítají uprchlíky

Architekt Barry je sám původem z New Yorku. V Česku už přednášel jako lektor krajinné architektury na ČVUT, architekta Okamuru přilákal před třemi lety do týmu organizace. Zatímco jeho bratr Tomio Okamura migranty odmítá, Osamu Okamura se netají, že má zcela odlišné názory – města by měla migrantům pomoci a více je zapojit. 

Osamu Okamura, který se narodil pro změnu v Tokiu, je programovým ředitelem konference, která přinese i doprovodný program v podobě různých workshopů, cyklovyjížďky Prahou, hry Play the City či party v kulturním centru Stalin pod metronomem na Letné. Do Prahy však hlavně přivádí odborníky z dalších světových metropolí.

Na konferenci vystoupí na 49 expertů z 20 zemí. A to včetně řady německých hostů, mezi kterými jsou jeden z hlavních urbanistů města Mnichova Martin Klamt, ale i spoluzakladatelé iniciativy Refugees Welcome Jonas Kakoschke a Mareike Geiling.

„Německá zkušenost s migrací je vrstevnatá, nejen proto, že je Německo vysněnou cílovou stanicí mnoha uprchlíků, a to v masovém měřítku, ale i kvůli zkušenosti se sloučením země a přelivem lidí mezi ekonomicky nevyrovnanými částmi sjednoceného Německa,“ vysvětluje Osamu Okamura.

Dalšími lákadly konference mají být třeba newyorský expert na bytovou politiku Carl Weisbrod, který pracoval se současným starostou Blasiem i jeho předchůdcem Bloombergem. Z New Yorku dorazí i architektka malometrážního bydlení Mimi Hoang, z Vídně pak Ursula Struppe, řídící odbor pro integraci a diverzitu města Vídeň.

vlasta1 ( 15. června 2016 09:25 )

Nechápu proč je láká do Česka vždyť v Japonsku by měli nádherné podmínky a ani by nemuseli "Pacovat".

rada42 ( 13. června 2016 14:48 )

Pokud by kterýkoli Čech sezval v Tokiu tyhle imigrační kašpary - skončil by v klepetech ... tady si dělá opravdu kdejaký kry.pl co chce a jak chce...

ellenic ( 13. června 2016 13:15 )

nbcz Když chcete v ČR bydlet, musíte si na byt vzít hypotéku. Uprchlík zakvičí a dostane bydlení zdarma včetně kurzů českého jazyka .

ellenic ( 13. června 2016 13:11 )

reSITE poukazuje na to, že odliv lidí z měst je horší než imigrace. Osame Okamuro, já žádné uprchlíky v našem městě nechci a pokud Vám nevadí, tak je pošlete do Tokia, kde jste se narodil . Česká města by se měla zaměřit na občanskou vybavenost zvláště sídlišť . U nás je jen jedna samoobsluha , jak jinak s Vietnamci, kde kromě potravin je plno asijského zboží. Dále jedna Večerka, také Vietnamec. Nenakupuji u nich, spadlé rohlíky hodí zpátky do bedny a nic neřeší, vajíčka měl jen v regálu místo v chladničce, tak jsem ho na to upozornila. Raději jezdím do Kauflandu, Globusu, Penny. Města by se měla postarat, aby markety byly na sídlištích a ne Vietnamci .

marast ( 13. června 2016 10:37 )

Jedna pakáž,každý cizinec si tu dělá co chce,imigrant tu šíří náboženství a klan Pitomiů se na tom přiživuje.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa