Senát: O svátcích musí mít prodavači volno. ODS: Zhovadilost, výtvor dobrotrusů

Autor: ČTK - 
25. 5. 2016
16:55

Senát trvá na tom, aby velké obchody měly zavřeno o sedmi státních svátcích, jak původně navrhoval. Senátoři ve středu odmítli jejich výčet omezit jen na Nový rok a dva vánoční svátky, jak to schválila Sněmovna. Definitivní slovo budou mít ale poslanci při opětovném projednávání.

Staronová senátní verze počítá s tím, že obchody by musely mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by směly mít otevřeno jen do 14:00. Zavřeno by podle sněmovní i senátní verze měly mít obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních, zastavárny, sběrny či bazary. Za porušení zákona bude hrozit pokuta až milion korun. Při opakovaném porušení zákona to bude až pětinásobek.

ODS neuspěla se snahou zákon odmítnout i v okleštěné podobě a ponechat rozhodování o otevírací době na majitelích obchodů. „I Maďarsko uznalo, že to je zhovadilost, a zákon zrušilo. Je to přesně výtvor dobrotrusů,“ komentoval normu předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera. Maďarský parlament nedávno obdobný zákon po roce platnosti zrušil kvůli tomu, že se nelíbil nejen podnikatelským svazům, ale ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst.

Mají nárok být s rodinami

České odbory naopak zákon prosazují. Podle levice by zaměstnanci obchodů měli mít nárok na volno o svátcích, aby je mohli trávit s rodinami. „Je to minimum,“ uvedl k senátnímu výčtu svátků bývalý odborový předák a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach by ovšem nejraději podle maďarského vzoru obchody uzavřel i o nedělích.

Místopředseda ODS Miloš Vystrčil poukázal na to, že v obchodních centrech budou muset mít řetězce zavřeno, zatímco menší prodejny by mohly zůstat otevřené. Podle Františka Bublana (za ČSSD) jako předkladatele i menší prodejny v těchto centrech zřejmě zůstanou dobrovolně zavřené.

Zákaz prodeje se podle obou verzí zákona nemá vztahovat nejen na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, ale ani na lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Senát omezení prodejní doby navrhl už před dvěma lety na popud odborů, které se to snaží prosadit zhruba deset let. Argumentují mimo jiné tím, že by omezení umožnilo zaměstnancům strávit svátky v rodinném kruhu. Proti se staví zaměstnavatelé, podle nichž si pracovníci mohou naopak přivydělat díky příplatkům.

Doporučujeme
tomik007 ( 26. května 2016 00:25 )

V CEZKU a v RUSKU jsou nejkrutejsi kapitaliste

tgbg ( 25. května 2016 20:07 )

Toto je skutečná zhovadilost a primitivismus. Kdy budou mít o svátcích volno všichni řidiči MHD, strojvůdci, policisti, lékaři.......To je pitomost tvrdit, že zrovna prodavači musí mít o svátcích volno. Až budou chtít jet na výlet vlakem a na ten vlak budou chtít dojet MHD, kdo je tam odveze??????

Roxelana ( 25. května 2016 18:33 )

O úrovni některých zdejších pisatelů vypovídají jejich příspěvky .... agrese, arogance, primitivismus, sebestřednost, sprostota. K těm svátkům a zavřeným prodejnám - kdo z vás někdy pracoval na takové prodejně nebo v supermarketu? Nejspíš nikdo. Zažila jsem návštěvu z Rakouska jak se přišli podívat o Velikonocích zda je nešálí zrak a máme opravdu otevřeno! A Vánoce r.2015? Jen v Č.B. měl Albert supermarket i hypermarket na Štědrý den otevřeno do 19 hodin! A pracují tam z 99% ženy! Myslíte, že jim šlo o těch pár šupů do výplaty? Nebo by raději připravovaly Vánoce pro svoje rodiny?? A tak je to na těchto prodejnách normou - zisky jdou akcionářům do ciziny, makáme na ně my ale peníze jdou jinam. Umožnily to naše vlády a schvaloval parlament kde sedí většinou muži ale vše chtějí mít připraveno. Kdo z nich ví kolik stojí základní nákup? A jakou mají absenci v docházce? A co je pro ně hlavní pracovní náplň? Služba lidem určitě NE!

balika ( 25. května 2016 18:08 )

A vy jste složitější, tak co chcete slyšet? Že se budou muset zvýšit daně, aby bylo na uprchlíky?

flesch2z ( 25. května 2016 17:29 )

Když nám berou práci, tak asi mají málo lidí na pracáku a hodně peněz ve státní kase!! Lidi pojďme se najíst do senátu, tam je jídlo za pár kaček.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa