Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Naštvaná matka Alena: Do školy ženou i mého 43letého syna

Autor: Jana Ulrichová - 
23. května 2016
20:23

Vypadá to jako hodně nepovedený vtip. V rámci začleňování dětí s postižením chtějí úředníci začít vzdělávat i těžce mentálně postižené z ústavů. Alena Müllerová (62) z Liběšic na Žatecku, jejíhož syna Petra (43) se hloupá novinka týká, je z toho na zhroucení.

„Nemohla jsem tomu uvěřit. Četla jsem si to pořád dokola a ptala se, jestli tomu rozumím dobře,“ popsala Blesku paní Alena. Její syn Petr žije v ústavu už 32 let. Jeho diagnóza zní: těžká mentální retardace a autismus. „Je vychovatelný, ale nevzdělavatelný. Nikdy do žádné školy nechodil. Duševně je na úrovni pětiletého dítěte. Nedokážu si představit, jak by se mohl vzdělávat,“ dodala.

Z listin, které v těchto dnech obdržela, ale vyplývá, že od nového školního roku by se měl Petr začít vzdělávat v soukromém Euroinstitutu, praktické škole a odborném učilišti v Panenském Týnci na Lounsku. Na výběr má obor provozní služby nebo praktickou školu dvouletou.

„Ptala jsem se, jak by to mělo probíhat, protože jako autista nesnáší změny, a co by tam dělal. Vždyť on nenamaluje ani domeček, nezvládne puntík ani čáru. Bylo mi řečeno, že bude lepit obrázky. Ti, co by ho vzdělávali, by prý za ním dojížděli do ústavu,“ řekla Petrova maminka, kterou celá situace velmi zasáhla a rozzlobila.

„Vyletěl mi kvůli tomu tlak, až jsem se bála, že dostanu infarkt. Samozřejmě jsem k tomu jako jeho zákonná zástupkyně souhlas nedala. Připadá mi, že se na postižených, jako je můj syn, chce jen někdo napakovat,“ dodala. Ministryni školství napsala dopis, ve kterém ji vyzývá, ať dělá radši něco užitečnějšího, a ji a jejího syna nechá v klidu dožít.

Video se připravuje ...
Další videa