Pozor na opotřebené pneumatiky a korozi, policie už může zabavovat „techničáky“

Autor: Zuzana Štíchová - 
18. května 2016
05:02

V pojízdných vracích už se na silnice beztrestně nevydáte. To je cíl ministerstva dopravy, které se rozhodlo proti autům ve velmi špatném stavu bojovat novou vyhláškou. Ta stanovuje, za jaké prohřešky vám policisté nově mohou zabavit tzv. malý techničák, a to hned na místě. Jedná se například o chybějící výfuk, špatné brzdy nebo poškození karoserie či nevyhovující uložení motoru. Nařízení platí od konce dubna.

Po patnácti letech se do českých zákonů vrací možnost zabavit osvědčení o registraci vozidla, tedy tzv. malý technický průkaz. O návrat tohoto trestu pro všechny řidiče, tedy i šoféry náklaďáků, se postaralo ministerstvo dopravy na nátlak dopravních policistů.

Cílem rozhodně není obtěžovat řidiče, kteří mají na vozidle menší technickou závadu. Reagujeme na to, že se na silnicích pohybují vozidla, která jsou v tak špatném technickém stavu, ať už kvůli údržbě nebo neodborné opravě, že jsou životu nebezpečná jak pro samotné řidiče, tak pro ostatní účastníky silničního provozu,“ komentoval vyhlášku ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Při namátkové silniční kontrole tak už nebudete muset jen „dýchnout“ a nechat si zkontrolovat doklady. Může se vám stát, že malý „techničák“ už vám policie nevrátí. Domů tak budete muset pokračovat jinak.

Je to stejná praxe, která funguje i na STK, pokud vám zde při prohlídce zjistí nebezpečnou závadu, také nemůžete s autem odjet, ale musíte jej nechat odtáhnout, protože další jízda s ním by jednoduše byla nebezpečná jak dalším účastníkům silničního provozu, tak samozřejmě i řidiči,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Důvodů, proč vás policie nenechá dojet do cíle vaší cesty, může být hned několik – chybějící výfuk, poškození brzd, „pavouk“ přes polovinu čelního skla, deformace karoserie či nápravy.

Výňatek z vyhláškyVýňatek z vyhlášky | Blesk.cz

„Řidič požádá o vrácení dokumentu na místně a věcně příslušném úřadu. Ten mu jej bez odkladu vydá, jakmile řidič prokáže odstranění závad protokolem o provedení technické prohlídky. Je zcela na něm, kdy ji absolvuje. Pokud ji však absolvuje do 30 dnů od odebrání osvědčení, musí projít pouze prohlídkou zaměřenou na tuto závadu. Pokud ji absolvuje později, musí projít celou technickou prohlídkou,“ dodal Neřold ke způsobu, jak se domoci vrácení „techničáku“.

Kromě policistů zavedení tohoto trestu vítá i odborná veřejnost. „Autoklub České republiky považuje rozsah důvodů za rozumně stanovený, neboť uváděné závady bezesporu ohrožují nejen život a zdraví řidiče vozidla (spolucestujících), ale i ostatních účastníků provozu. Toto opatření by nemělo být šikanou slušných řidičů, ale má vyloučit z provozu skutečně nebezpečné vraky a tak by se mělo uplatňovat,“ řekl Blesk.cz Robert Vacek, projektový manažer silničního provozu.

O možnosti odebrat malý „techničák“ mluvil ve Studiu Blesk šéf dopravní policie Tomáš Lerch:

Video Šéf dopravky o novinkách na silnicích: Techničák sebereme i za prasklé sklo - Blesk TV

kapturek ( 18. května 2016 11:23 )

 na jednu stranu dobre, protoze takove zhnile mrdky ktere drzi pohromade jen zazrakem mi vadi taky, ALE jak pozna organ nejakou napravu? uz hovidim jak leha pod auto a co tam vyzkousi ? tak stejne brzdy, max za co bude moct vzit technicak bude tan pavouk pres okno pripadne koroze kterou je videt kdyz stoji u auta, chlapi z STK sedi vecne na skolenich a nekteri cajti nerozeznaji benzin od diesla takze to nebude tak zhave

pavel215_klafunda ( 18. května 2016 10:51 )

Takový debilem jsi se nerodil, nebo tě někdo přeškolil?

zdenek43 ( 18. května 2016 09:42 )

.....Dvaatřicetiletého policistu z karvinského Dopravního inspektorátu usvědčila Inspekce Ministerstva vnitra z toho, že si ponechával peníze z blokových pokut, které uděloval řidičům při dopravních kontrolách.... ....vyšetřování zjistilo, že podezřelý policista zpronevěřil několik desítek tisíc korun, které měl svěřené v rámci pokutových bloků. Uložil sice blokovou pokutu, vydal bloky, ale peníze neodevzdal a použil pro sebe... ......Sedmadvacetiletý policista tehdy neodevzdal peníze za vybrané pokuty...... .....

zdenek43 ( 18. května 2016 09:38 )

probuh vubec vtom nehledejte nic jineho, nez aby si policajti prisli k prachum bokem ............ statni pokladna nechce platit vyssi mzdy statnim urednikum , tak soudruzi oprasuji stary osveceny system ......... za blokove pokuty nejak se ty penize samo,ze omylem, dostanou do kapes policajtu .... Buď má přestupce u sebe hotovost a přestupek zaplatí na místě, kdy mu strážník vystaví pokutový blok. Pokud přestupce nemá u sebe dostatečnou finanční hotovost, obdrží od strážníka blok na místě nezaplacený. V tomto případě může pak přestupce zvolit uvedené varianty.....

pavel215_klafunda ( 18. května 2016 09:37 )

No vidíš, jak jsi blbej.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud