Dostanete znovu peníze za první tři dny nemoci? Sobotkova vláda lavíruje

Autor: ČTK, val - 
18. dubna 2016
14:45

Budou mít zaměstnanci znovu nárok na náhradu mzdy už na začátku nemoci? To stále není jasné. Ministři ČSSD, ANO a KDU-ČSL se v pondělí neshodli na postoji k senátnímu návrhu, podle nějž by se měla obnovit výplata nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci zaměstnance.

Sociální demokraté hlasovali pro návrh nebo pro neutrální stanovisko, ostatní zase neprosadili negativní postoj, řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Osobně návrh podporuje.

Jak uvedla, jde o jednu z priorit sociálních demokratů. Jako náhradu vidí prosazení povinnosti firem nabízet zaměstnancům pět volných dnů pro případné marodění ročně, tzv. sick days.

Ministerstvo práce a sociálních věcí poukazuje na to, že k navrhovanému zrušení karenční doby se zavázala i vláda v koaličním prohlášení, podmínila to ale souhlasem zaměstnanců i zaměstnavatelů. Proti se stále staví například Svaz průmyslu a dopravy. Zásadní nesouhlas s návrhem vyslovilo i ministerstvo financí, podle něhož by předloha vedla k prohloubení rozpočtového deficitu. Firmám by náklady kompenzovalo snížení odvodů na nemocenské pojištění.

Návrh počítá s tím, že by firmy svým zaměstnancům proplácely 60 procent mzdy i v prvních třech dnech jejich pracovní neschopnosti. Kritici poukazují na to, že se obnovením nemocenské v prvních dnech zvýší její zneužívání například k prodlužování dovolené. Zastánci zase argumentovali tím, že lidé si na léčení berou dovolenou nebo nemoci přecházejí, aby zaměstnání neztratili.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny. Od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

noram ( 18. dubna 2016 20:50 )

Co je to za diskriminici nemocných? To je horší jak za komoušů.

panda82 ( 18. dubna 2016 19:45 )

proč nemají voliči stejná práva placení nemoci jako ti kulošváloš co si říkají poslanci, teď před volbami honem chtějí něco napravovat aby se zalíbili

anno ( 18. dubna 2016 17:43 )

Ve státě je něco zhnilého. Blíží se podzimní senátní volby a socani ztrácí velká procenta s její podělanou arogantní politikou. Proto se snaží lidem zalíbit, ale lidi nejsou blbý, nebot dobře ví, co je Sobotka se Zaorálkem zač a jak nás v Bruselu prodali Turkovy!!!! (N

zdenek43 ( 18. dubna 2016 17:40 )

Čísla od České správy sociálního zabezpečení přitom připouštějí ještě výrazně vyšší úspory. Zatímco v roce 2007, kdy se ještě první tři dny nemoci proplácely, činily výdaje z nemocenského pojištění na dočasnou pracovní neschopnost 27,88 miliardy korun, v roce 2008 – po zavedení karenční doby – klesly o tři miliardy. První tři dny nemoci se přitom v roce 2008 neproplácely jen během prvního pololetí – na zbytek roku je pak opět "vrátil" Ústavní soud.

zdenek43 ( 18. dubna 2016 17:35 )

a uz se to toci, uz se to roztaci vubec vtom nehledejte nic jineho , nez K O R U B C I .... soudruzi-pratele z CSSD vytahly do V O L E B .... V roce 2016 se v České republice uskuteční řádné volby do zastupitelstev krajů a do 1/3 Senátu Parlamentu ČR, očekává se, že proběhnou v měsíci říjnu. první tři dny nemocenské ... Úspora tedy činí podle Škromacha 6 až 7 miliard korun.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud