„Václav Klaus mi zachránil život,“ přiznal Tříska. A Klausovou pozlobila paměť

Autor: Jaroslav Šimáček - 
14. dubna 2016
16:30

Ekonomové a staří známí Václav Klaus a Dušan Tříska se sešli na Hanspaulce, kde exprezident Třísku v takřka rodinné atmosféře vyznamenal cenou svého Institutu. Během ceremoniálu zavzpomínali na doby minulé spolu s Livií Klausovou, které účast umožnilo zrušení státní návštěvy slovenského premiéra Roberta Fica v Praze.

V sídle svého Institutu na pražské Hanspaulce předával ve čtvrtek Václav Klaus už potřetí Cenu Institutu Václava Klause (IVK), tentokrát českému ekonomovi Dušanu Třískovi, jednomu z hlavních mozků kuponové privatizace.

Slavnostní akt na Hanspaulce se odehrál v komorní atmosféře s řadou hostů a pouhou dvojicí novinářů včetně redaktora Blesk.cz. Nechyběla ale ani bývalá první dáma Livia Klausová, mezi hosty se objevili mj. exministr hospodářství Klausovy vlády Karel Dyba či zpěvák Ondřej Hejma.

Livii Klausové umožnila účast na Hanspaulce náhlá změna v programu slovenského premiéra Roberta Fica, který skončil v nemocnici a do ČR nakonec nepřicestoval.

„Máme jednu mimořádně vzácnou návštěvu, paní velvyslankyni Klausovou, která včera přijela, aby přivítala v Praze slovenského premiéra, který tady měl být na návštěvě a najednou se ukázalo, že ze zdravotních důvodů nepřijel,“ uvedl Klaus během přivítání hostů.

Video Václav Klaus vítá v Institutu ekonoma Třísku i manželku Livii Klausovou. - Blesk - Jaroslav Šimáček

„To, že je tady zrovna manželka, je docela vhodné ve smyslu právě Dušana Třísky. Někdy v závěru 70. let ekonomický ústav ČSAV pořádal – mě tedy vyhodili, ale oni dva tam byli – jarní prázdniny pro děti a jako instruktoři byli mimo jiné vybráni v ekonomickém ústavu tihleti dva. Manželka mi říkala: Nechceš si přijet zalyžovat? Je tam jeden takový zajímavý člověk, jeho názory se ti určitě budou líbit,“ vzpomínal Klaus na výjezd do Vysoké nad Jizerou.

„Ty si to nepamatuješ?“ tázal se exprezident manželky Livie. „Tohle si nepamatuju,“ reagovala paní Klausová. „To je smutný,“ kontroval Klaus. „Pro mě to byl zásadní zážitek,“ odvětil Tříska. Bylo vidět, že se sešli staří známí. 

Tříska se rozpovídal: Jak jsem poznal Václava Klause

I Tříska vzpomínal na kurz na horách, kam se dle něj Livia Klausová dostala proto, že její kolegyně otěhotněla.

Sebejistý Klaus ho prý při prvním setkání poněkud rozhodil. „Mám děti nastoupené před sebou a říkám jim, která lyže je vyšší, která nižší, jak se přenáší váha. A teď těmi předpisovými oblouky ze shora ke mně přijíždí gentleman, o kterým jsem už začal tušit, kdo by to tak mohl být. Že by to mohl být sám velký, tehdy již slovutný Václav Klaus, který tam – nebyl to telemark, ale byl to krásný oblouk – zastavil, přerušil mě v půli věty a začal se ptát, podle kterých skript ty děti učím, které škole dávám přednost. A já místo, abych mu řekl: Tatínku, přestaňte rušit, tady probíhá výuka, což bych udělal komukoliv jinému na světě, tak jsem začal koktat, že mám instruktorský kurz druhého stupně a zkoušku jsem udělal na výborně,“ uvedl Tříska.

Video Klaus vzpomíná na první setkání s Třískou. - Blesk - Jaroslav Šimáček

„Byl jsem na pokraji sil a zachránil mi život“

Klausův přítel přidal ještě jednu „historku z natáčení“. „Později jsem zjistil, že Václav Klaus tam nejel obhlížet mě, ale Kramářovu vilu. Tam je totiž Kramářova vila ve Vysokém nad Jizerou a my jsme potom, 10 let na to, s Václavem Klausem se potkali ve skutečné Kramářově vile, kamžto Václav Klaus už měl zřejmě tehdy namířeno,“ říkal s úsměvem Tříska.

Během vzpomínání na doby předrevoluční však také zvážněl. „Václav Klaus říkal, že mi sdělil, že existuje něco jako ekonomická věda a že bych se tomu měl věnovat. A já tady poprvé v životě řeknu, že mě tenkrát zachránil život, protože já jsem pět let skutečně depresivně se snažil najít myšlenkový návod v tzv. systémové analýze a syntéze. Nemohl jsem uvěřit, že takovému nesmyslu se věnuje tolik lidí. To bylo moje první vystřízlivění z bezmezného obdivu k západním univerzitám… Zachránil mi život. Protože jsem byl jsem na pokraji sil, už jsem si fakt zoufal,“ prozradil Tříska.

Dorazil i loňský oceněný Knížák

Tříska po revoluci působil i jako náměstek na ministerstvu financí, vedeném právě Klausem. „Víme, že byl výraznou osobností mezi našimi ekonomy již v závěrečné dekádě komunismu,“ prohlásil o Třískovi Klaus.

„Když jsem přišel na ministerstvo financí, tak jednoho z prvních jsem povolal jako poradce právě Dušana. Postupně vystoupal z místa poradce na ředitele odboru a potom už na náměstka. Klíčová osobnost tehdejší chvíle. Byl součástí nejužšího vládního týmu připravující scénář ekonomické reformy. Byl výrazným protlačovatelem mnoha zákonů typu zákonu o velké privatizaci. A byl klíčovým spolutvůrcem myšlenky kuponové privatizace,“ vzpomínal exprezident. 

Tříska dostal cenu za dlouhodobý přínos k rozvoji českého ekonomického myšlení a za významná podíl na transformaci české ekonomiky. Loni od Klause převzal cenu umělec Milan Knížák, v roce 2014 to byla ekonomka Stanislava Janáčková. Jak Knížák, tak Janáčková na Hanspaulce nechyběli ani dnes.

Klaus ocenil ekonoma a svého někdejšího náměstka Dušana Třísku. Slavnostního aktu se účastnila i Livia Klausová.Klaus ocenil ekonoma a svého někdejšího náměstka Dušana Třísku. Slavnostního aktu se účastnila i Livia Klausová. | Foto Blesk - Jaroslav Šimáček

„Návrhy na udělení této ceny mohou podávat na adresu našeho Institutu všichni občané,“ uvedl bývalý Klausův kancléř Jiří Weigl. „Připomínám, že na udělení této ceny není právní nárok,“ říkal v odlehčené atmosféře. „Na rozdíl od migrace třeba,“ dodal Klaus, který je kritikem snah EU o řešení migrační krize a vydal s Weiglem knížku Stěhování národů s. r. o. – Stručný manuál k pochopení současné migrační krize.

Video Ekonom Tříska: Klaus mi zachránil život. - Blesk - Jaroslav Šimáček

Na dotaz Blesk.cz pak Tříska ještě zavzpomínal na dobu, kdy společně s Klausem vymýšleli a rozjížděli kuponovou privatizaci. „Koncem rozhovoru 1990 jsem doprovázel Václava Klause a všechny ústavní činitele na první cestu do Spojených států. V rozhovoru s Henrym Kissingerem mi Kissinger se svým přízvukem říkal: To vy se tam všichni postřílíte. Protože o co jde, je nové rozdělení moci a majetku a při tom v historii lidstva většinou tečou potoky krve,“ říkal Tříska.

Upozornil však, že je rád, že byl u toho. „Zíral jsem, jak Václav Klaus přesně bral v úvahu, že ten proces je bolestný, těžký a může být i nebezpečný. Ten pocit, že jdeme do naprostého neznáma, všichni znalci říkali, to je nejkomplikovanější institucionální přeměna v historii lidstva, nikdo nikdy to nedělal, nikdo jiný to nevyzkoušel, tak to byl na druhé straně pro nás i ten nejsilnější intelektuální zážitek,“ pokračoval „otec kuponové privatizace“.

Tříska: Zemanův návrh na znárodnění OKD není nesmysl

Padl však i dotaz na čistě aktuální věc, návrh Miloše Zemana na řešení problémů černouhelné OKD. „Nejhorší jsou hybridy. My jsme říkali: Pokud to nechcete stoprocentně privatizovat, tak na to nesahejte. My jsme překvapivě neměli tu ideu, že nemocnice se mají privatizovat. Já jsem měl vždycky kritérium, že privatizovat se má to a pouze to, co, když bude bankrotovat, tak vláda nezamáčkne slzu. Jinak na to nesahejte, jinak vytvoříte hybrid, se kterým si pak nikdo neví rady,“ uvedl Tříska.

„Ne všechny privatizace se povedou a znárodnění, reprivatizace, je součástí té procedury. U nás je to ČEZ, u nás se to stalo s lecčím. OKD neznám dopodrobna, ale není to nesmysl. Když se něco nepovede, když je něco v takovém stavu, tak znárodnit to a udělat to znovu pořádně je myšlenka, která je ke zvážení,“ dodal Tříska.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zvonik54 ( 15. dubna 2016 04:22 )

Smutné je, že ze zlodějny v tomhle státě se pořád někdo snaží dělat ctnost. Ten chlap, co tu zlodějnu legálně učí a rozdává ceny, měl být už dávno v kriminále na doživotí. A nepustit a nepustit za dobré chování. Vrchol lehké a výsměšné demonstrace jeho zlodějny před lidmi a světem považuji ukradení té vzácné propisovačky. A on stále učí!

havran2 ( 14. dubna 2016 20:23 )

Klausovi se za celou dobu opravdu "vyznamenali"! ! !Dejte už s oběma pokoj ! ! !

moiaza ( 14. dubna 2016 20:09 )

Klaus zachránil Třískovi život. On totíž Tříska mu chtěl skočit do zadnice a Klaus mu v pravou chvíli uhnul.

demiro ( 14. dubna 2016 17:33 )

Po netu koluje e-mail, že PPF je Klausův, že Petr Kellner je jenom nastrčený bílý kůň. I bych tomu věřil.

1912 ( 14. dubna 2016 17:17 )

Zloději se vyznamenávají a jistě nesmí chybět šašci a panoptikum přitakových šaškárnách co tu zavádí zloděj a podvodník PRUŽINSKY

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud