Varování před novým plynovodem z Ruska: Máme výhrady, potvrdil Zaorálek

Autor: simao, ČTK - 
15. března 2016
20:16

Kontroverzní projekt plynovodu Nord Stream 2, který má přivést plyn z Ruska přímo do Německa, čímž by podle kritiků ohrozil současnou síť přepravy plynu po EU, se ocitl pod palbou i po jednání ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) s jeho švédskou kolegyní. Zaorálek potvrdil, že si země V4 na plynovod postěžovaly Evropské komisi.

Státy visegrádské skupiny minulý týden požádaly Evropskou komisi o přezkoumání souladu projektu Nord Stream 2 s evropskými pravidly. Na tiskové konferenci po jednání se švédskou ministryní zahraničí Margot Wallströmovou to dnes novinářům řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Státy V4 podle Zaorálka zopakovaly dřívější výhrady vůči projektu, který by měl přivést v budoucnu další plyn po nové trase z Ruska přímo do Německa. Podle kritiků by projekt výrazně ovlivnil situaci na poli energetické bezpečnosti. Zvýšil by totiž závislost Evropy na ruském plynu a zároveň by mohl mít negativní dopad na vztahy s Ukrajinou.

A nejen v tom je prý problém. „Je to znovu vyjádření kritického vztahu k projektu Nord Stream 2, který znamená zdvojnásobení kapacity přepravovaného plynu do Evropy z Ruska,“ prohlásil dnes Zaorálek. „Opakujeme tam své výhrady a požadujeme, aby se prozkoumalo, do jaké míry je projekt v souladu s budováním evropské energetické unie,“ dodal. Za Českou republiku podle něho podepsal výzvu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Projektu energetické unie šéfuje slovenský eurokomisař Maroš Ševčovič. I ten se k projektu plynovodu Nord Stream 2 staví kriticky.

Premiéři Česka, Polska, Maďarska a Slovenska přitom loni v prosinci zaslali předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, v němž poukazují na to, že pokud Brusel považuje energetickou unii za jednu ze svých priorit, měl by zajistit, aby jejím principům odpovídaly všechny chystané projekty.

V listopadu protestovaly proti projektu Nord Stream 2 u Evropské komise země východní části EU včetně Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska, Litvy, Lotyška a Estonska.

Nevoli na východě Evropy vyvolal už první plynovod Nord Stream, který v roce 2011 začal přivádět do Německa ruský plyn podmořskou cestou, a obešel tak území Polska, Běloruska a Ukrajiny. Na projektu Nord Stream 2 se dohodl ruský Gazprom s německými společnostmi E.ON a BASF/Wintershall, rakouskou OMV, francouzskou ENGIE a britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell. Rozšíření plynovodu by zvýšilo jeho kapacitu na dvojnásobných 110 miliard krychlových metrů ročně. 

marais ( 12. října 2016 10:53 )

Samo, jdi se vycpat..Rusku jde o ukončení zbytečných bojů v Sýrii v důsledku arabských jar...během 4 let odešlo ze Sýrie 5 milionů lidí i bez vojenského zásahu Ruska,čím dřív porazí protivládní rebely tím lépe! Navíc Rusko má už desítky let námořní základnu v Tartuzu, tak co jako. Pokud by nebyla v Sýrii, může jí mít jinde!! Tak nemel kraviny!

Samo ( 10. října 2016 23:31 )

Asi tak. Každý kdo sleduje ruskou politiku v evropském prostoru a umí si dát dohromady důvody jejich postupů a následky, tak má v tomto směru jasno. Rusové šli do Sýrie z několika důvodů. Ten nejhlavnější důvod nebyla pomoc Asadovu režimu. Hlavním důvodem byla stálá vojenská přítomnost ve Středozemním moři a vojenská a letecká základna v Sýrii. V samotné Sýrii Rusové podnikají takové kroky- bombardování civilních objektů a nemocnic a další infrastruktury a to z důvodu aby ta města byla neobyvatelná, z toho pak plyne masívní odchod Syřanů pryč do zahraničí, pokud možno do Evropy. Toto je nezanedbatelný produkt ruské přítomnosti v Sýrii.

Samo ( 10. října 2016 21:37 )

Takový názor může napsat jenom hlupák anebo Rus. Pokud bude ruský plyn obcházet Ukrajinu, pak státy, přes které vede plynovod z Ruska, přijdou o tranzitní poplatky do západní Evropy a tím pádem budou nucené zdražit plyn pro odběratele ve svých zemích. Od Rusů je to vyloženě politické rozhodnutí, aby dostali Ukrajinu ekonomicky na kolena- zkrátka ji chtěji nadále ekonomicky vydírat. Rusům nestačí to, že okupují část Ukrajiny a vedou tam už několik roků válku, Putin chce dosáhnout toho co udělal Stalin na Ukrajině ve 30.letech minulého století a sice to, že tam vyvolal hladomor tak, že rolníkům na Ukrajině sebral veškerou úrodu a nenechal jim ani osivo na příští rok.

zadnice ( 16. března 2016 11:39 )

Zvorálek zase mele a provokuje!!!

marais ( 16. března 2016 10:44 )

plynovod přes Ukrajinu bude zrušen, protože UA ten plyn krade a jsou s ní potíže...Zaorálku, už se vzpamatuj a hloupě nehecuj rozumné politiky, kteří se snaží o zajištění bezpečných dodávek plynu do EU!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa