„Politici jsou až za uklízečkami,“ řekl Zeman poslancům. Kalousek ho vypnul

Autor: Zuzana Štíchová - 
11. 3. 2016
12:29

Prezident Miloš Zeman přijel do Poslanecké sněmovny s jasným cílem – podpořit ústavní zákon, který nemá mezi poslanci jednoznačnou podporu. Naposledy v dolní komoře parlamentu lobboval loni v červnu za co nejpřísnější verzi zákona o prokazování původu majetku.

Až na drobné nedostatky prý prezident s návrhem zákona o celostátním referendu souhlasí, částečně podle něj vrátí politikům jejich prestiž tím, že jim umožní, aby se překonala bariéra odcizení mezi nimi a občany.

Poslancům vytkl jejich současný obraz před veřejností. „V několika posledních letech zaujímají politici, nejen poslanci, ale také ministři, předposlední místo za uklízečkou,“ posteskl si Zeman.

V jednacím sále ale některé poslanecké lavice zely prázdnotou. Celá TOP 09 s Miroslavem Kalouskem v čele totiž na protest proti návrhu zákona o celostátním referendu, ale i kvůli samotnému prezidentovi, opustila jednání.

Podívejte se na celý projev preizdenta Zemana ve Sněmovně:

Video Projev prezidenta Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně k zákonu o obecném referendu. - Blesk / Petr Soukup, Zuzana Štíchová

Prezidentův projev si ale neposlechl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ve stejný čas byl totiž v Bavorsku, kde jednal i o uprchlické krizi. Co pro Česko zařídil? I na to se ho můžete zeptat >>ZDE<<, odpoví živě v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére.

"V několika posledních letech zaujímají politici, nejen poslanci, ale také ministři, předposlední místo za uklízečkou," posteskl si Zeman před poslanci.

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/379550/online-politici-jsou-az-za-uklizeckami-rekl-zeman-v-projevu-poslancum.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy
"V několika posledních letech zaujímají politici, nejen poslanci, ale také ministři, předposlední místo za uklízečkou," posteskl si Zeman před poslanci.

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/379550/online-politici-jsou-az-za-uklizeckami-rekl-zeman-v-projevu-poslancum.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

Celý projev Miloše Zemana jsme pro vás sledovali ONLINE:

Prezident Zeman ve sněmovně
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě Refresh
 
12:10
11. 3. 2016

Ministr pro legislativu Dienstbier udělal podle Zemana dobrý ústavní zákon o referendu. Naopak jeho návrh dalších ústavních změn má Zeman za mizerný.

 

 
11:52
11. 3. 2016

Kalousek sledoval část prezidentova projevu mimo sál. Vypnul ho prý ve chvíli, kdy začal Zeman mluvit o "panašování" (volení osobností z různých kandidátek napříč politickými stranami). Hlava státu tímto termínem demonstrovala svou představu nové koncepce komunálních a krajských voleb.

11:51
11. 3. 2016

Miroslav Kalousek v rozhovoru s novináři přiznal, že odchod poslanců TOP 09 ze sálu byl spíše demonstrací nesouhlasu s vystupováním Miloše Zemana než vyjádřením postoje strany k zákonu o obecném referendu. Nic to ale nemění na tom, že TOP 09 tento princip nepodporuje.

 
11:42
11. 3. 2016

Celý projev prezidenta směřoval k doporučení sněmovně, aby schválila zákon o celostátním referendu. Zeman k němu má prý jen drobné připomínky.

 
11:35
11. 3. 2016

Zeman se v projevu opět přimluvil za přímou volbu starostů a hejtmanů. Starostou by se podle něj měl stát kandidát vítězné strany s nejvíce preferenčními hlasy.

 

 
11:32
11. 3. 2016

Prezident opustil jednací sál a schůze sněmovny je na několik minut přerušena.

 
11:31
11. 3. 2016

Prezident také apeloval na část opozice, která sama veřejné referendum prosazuje. Slova směřovala na KSČM a bývalé i současné členy hnutí Úsvit. Obě strany se ale proti vládnímu návrhu zákona už dříve ohradily.

11:30
11. 3. 2016

"Závěrem bych připomněl, že Švýcarsko, kde jsou kantonální referenda, je zemí prosperující, kde systém referend prospěl. Slyším argument, že musíme počkat, až naši občané budou stejně vyspělí jako Švýcaři. Je to asi stejná logika, jako 'počkáme, až se uzdravíte z tuberkulózy a pak vám podáme lék'," ukončil Zeman svůj dnešní projev v Poslanecké sněmovně.

11:22
11. 3. 2016

"Dámy a pánové, nikdo nemá právo urážet svůj vlastní národ, a pokud tak činí, musí počítat s tím, že uráží pouze sám sebe. Zákon o obecném refrendu je pouze součástí přímé demokracie, a i když vám za svého života nevnutím další zákony podporující přímou demokracii, dovolte, abych se o nich alespoň zmínil," pronesl Zeman s tím, že podporuje mimo jiné přímou volbu starostů a hejtmanů.

11:20
11. 3. 2016

"Děkuji Karlu Turečkovi," poznamenal Zeman směrem k "odpadlíkovi" z řad TOP 09, který jako jediný v sále na projev prezidenta zůstal.

 
11:17
11. 3. 2016

Poslanci Miloše Zemana neobvykle tiše poslouchají. Někteří si hlavu státu natáčejí nebo fotí.

11:15
11. 3. 2016

Ústavní soudci se podle Zemana dostanou do schizofrenní situace ve chvíli, kdy se na ně kromě vlády obrátí také petenti. Ústavní soud by měl místo v plénu rozhodovat pouze v Senátu, "nebo by v plénu projednával oba návrhy současně".

11:13
11. 3. 2016

"Důkladně jsem si tento zákon prostudoval a s výjimkou několika drobností, které vyžadují spíše zpřesnění než změnu, bych doporučil Poslanecké sněmovně tento zákon schválit," řekl Zeman. První připomínku má prezident k možnosti vlády zpochybnit referendum u Ústavního soudu, který tímto bude nejvyšším arbitrem.

11:09
11. 3. 2016

"V několika posledních letech zaujímají politici, nejen poslanci, ale také ministři, předposlední místo za uklízečkou," posteskl si Zeman před poslanci. Zákon o referendu by politikům mohl podle hlavy státu vrátit prestiž.

 
11:06
11. 3. 2016

"Prezident republiky má sice právo vystoupit k projednávání jakéhokoliv tématu. Domnívám se, že by se ale měl soustředit na klíčové nebo, chcete-li, páteřní zákony," řekl na úvod svého projevu Zeman a připomněl příležitosti, kdy už ve sněmovně vystoupil, například služební zákon. Podtrhl tak význam zákona o všelidovém hlasování.

 
11:03
11. 3. 2016

Prezidenta uvítala v sále mezi poslanci slavnostní fanfára a potlesk.

 
10:59
11. 3. 2016

Do sálu se postupně trousí nejen poslanci, ale také členové vlády. V téměř plné sestavě jsou pouze ministři za hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Z jejich řad chybí pouze ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

 
10:48
11. 3. 2016

Prezident Miloš Zeman dorazil do Poslanecké sněmovny, před poslance předstupí zhruba za 15 minut.

 
10:45
11. 3. 2016

Po návratu z Německa bude premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hostem pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére. Svoje dotazy na předsedu vlády můžete posílat už nyní. Zodpoví je v úterý v živém vysílání od 10 hodin.

 
10:38
11. 3. 2016

Ani členů vlády na jednání zatím mnoho nedorazilo. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) jsou například na zahraniční cestě v Bavorsku. Vystoupení hlavy státu tak sledovat ve sněmovně nebudou.

 
10:29
11. 3. 2016

Vystoupení prezidenta Miloše Zemana se rozhodla bojkotovat opoziční TOP 09. Podle místopředsedkyně strany Markéty Adamové poslanci odejdou ze sálu. Strana tak chce demonstrovat svůj postoj k zákonu i k vystupování hlavy státu.

10:10
11. 3. 2016

Ráno představil na tiskové konferenci podrobnosti zákona také jeho autor Jiří Dienstbier (ČSSD). Ministr pro lidská práva a legislativu nastínil, v jakých případech by podle něj mohla referenda proběhnout. „V minulosti to mohl být například radar v Brdech a do budoucna čistě teoreticky by to mohla být elektronická evidence, zákaz kouření v restauracích nebo stanovení hranice minimální mzdy,“ řekl.

 
10:01
10. 3. 2016

Dosud proběhlo v České republice pouze jediné referendum. Lidé rozhodovali o vstupu ČR do Evropské unie. Umožnila to jednorázová norma.

 
09:55
10. 3. 2016

Pokud by zákon prošel v navrhované podobě, o vypsání celostátního referenda by muselo požádat peticí nejméně čtvrt milionu lidí s volebním právem. Vyhlašoval by je prezident. Rozhodnutí by bylo přijato, pokud by na otázku kladně nebo záporně odpověděla nadpoloviční většina hlasujících a zároveň by byla účast minimálně 25 %. V takovém případě by byl výsledek pro vládu závazný.

 
09:52
10. 3. 2016

Protože jde o ústavní zákon, kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) pro něj bude muset hledat podporu v obou parlamentních komorách i mezi opozičními poslanci. Ve sněmovně ani v Senátu totiž koalice potřebnou třípětinovou většinu nemá. Zavedení podporují z opozice například komunisté nebo Úsvit (včetně bývalých členů), tato podoba se jim ale nelíbí.

 
09:49
10. 3. 2016

Příjezd hlavy státu je naplánován na 10:40, před poslance předstoupí Zeman kolem 11. hodiny. Očekává se, že zavedení celostátního referenda podpoří.

 
09:41
10. 3. 2016

Redakce Blesk Zpráv 24 hodin vám přeje příjemné dopoledne a vítá vás u online reportáže z návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Zeman vystoupí v rámci projednávání vládního návrhu zákona o celostátním referendu. Jednání bude sledovat reportérka Zuzana Štíchová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

an.manchester ( 12. března 2016 18:12 )

 dobry politik nemusi odchazet - pokud jedna cestne vuci volicum- vetsine obcanu- nemusi se bat ani referenda, ani prime volby odvolatelnosti politiku obcany- ale ti, co jednaji jen pro vlastni prospech a kapsu , ti se veru bat musi...a delat co to da, aby obcane byli dale jako nesvepravni-nemohli rozhodovat nic, jen jim dali hlasy u voleb ...

hejhej ( 12. března 2016 09:19 )

Politici jsou až za uklízečkama. Za uklízečkama je vidět práce,za politikama v posledních letech jen vlastní zvyšování platů, chování v PS jako na tržišti a výsledk: nic pro lidi tohoto státu. V práci - v PS poslanci mohou chlastat , odcházet, kdy se jim zachce. Jsou zadarmo drazí. Stejně je jich na naší malou republiku hodně. Poslanců by stačila polovina, senát zrušit!!!!!

oltec ( 12. března 2016 07:29 )

xiioma,tvuj příspěvek také vypovídá něco o tobě zlá,arogantní,lhářka,

oltec ( 12. března 2016 07:22 )

drakulino

oltec ( 12. března 2016 07:12 )

zimo ty jsi přesně ten typ člověka,kterého potřebuje Kalousek využít k nenávisti a potom tě zařadí mezi luzu máš to marný

Zobrazit celou diskusi
Další videa