Advokát gangstera Krejčíře a Kottových Sokol: I čerti mohou být nevinní

Autor: zst - 
20. února 2016
11:05

Elitní pražský advokát Tomáš Sokol je v očích řady lidí „ďáblovým advokátem“. Zastupoval podnikatele Radovana Krejčíře, Tomáše Pitra nebo lobbistu Marka Dalíka. V poslední době byl vidět v souvislosti s kauzou Davida Ratha, ve které zastupoval manžele Kottovi. Podle svých slov to přitom neznamená, že by s jejich skutky souhlasil. Řekl to v rozhovoru pro magazín Víkend Mladé fronty DNES.

V dobách komunismu hájil Sokol „barvy“ disidentů, dnes bojuje za gangstery, tuneláře a podvodníky, kteří mají jedno společné – hodně peněz. „Advokát hájí kohokoliv, nijak ho nemoralizuje, nepreferuje, absolutně si ho nevybírá. I když se skutkem hluboce nesouhlasím, nemám ho co posuzovat. Jsem tady od toho, abych klientovi poskytl, na co má ze zákona právo,“ vysvětluje.

Komentátor: Hájí zlo všude, kde může

„U Tomáše Sokola se situace vyvinula zajímavě: téměř vždycky jsou jeho klienty ti nejzámožnější mafiáni a zločinci, kteří si trest zaslouží. Pokud zrovna nejde o nějaké celebrity, které hájit znamená získat nějaké PR,“ myslí si ale o Sokolově klientele komentátor Českého rozhlasu Ivan Hoffman. „Na mě působí, že hájí zlo všude, kde je to možné,“ dodal loni na jaře, když začal proces s Davidem Rathem.

V tomto procesu hájí Sokol Kateřinu Pancovou a jejího manžela Petra Kotta, bývalý středočeský hejtman ho prý o pomoc nepožádal.

„Svou práci nedělám pro peníze“

Pražský advokát ale tvrdí, že svou práce dělá pro potěšení, nikoliv pro peníze. A to i přesto, že patří mezi nejdražší ve svém oboru. Na své „zákazníky“ pohlíží zcela jinak, než jako na podvodníky a mafiány. „Z tisícihlavého davu klientů byli tehdy vidět disidenti, dnes jsou vidět jiní. A i kdyby ti, co jsou vidět dnes, byli pro veřejnost rohatí čerti, pořád potřebují obhajobu. Někomu se tito lidé jako čerti jeví, ale přitom se může ukázat, že mnozí jsou stejně nevinní jako ti disidenti,“ komentuje proměnu svých klientů Sokol.

Netrápí ho ani, že by mohl přijímat od lidí, které zastupuje, peníze z nekalé činnosti. „O to, odkud jeho zákazníci vzali peníze, se nestará ani pán, co má dole restauraci, ani taxikář, ani prodavač karfiolů. Proč bych se měl starat já?“ tvrdí.

Spáchání činu Sokola nezajímá. Řeší jen důkazy

Advokát s téměř 40letou praxí se ironicky usmívá současnému přerodu společnosti. Označuje ho za „velkou protikorupční revoluci“. „To, že vznikla atmosféra znechucení nad určitými společenskými jevy, je zřejmě správné. Jenže nyní stačí na někoho ukázat, že vzal úplatek, a ten člověk je vyřízený,“ myslí si Tomáš Sokol. Nesměje se prý snaze bojovat proti korupci, ale tomu, co se z této snahy stalo.

Systém je ale podle Sokola nastaven tak, že preferuje pochybnosti ve prospěch obžalovaného, a právě toho se advokát ve své práci snaží využívat. Pravidla jsou prý nastavena takto správně a Sokolovi nezáleží na tom, zda jeho klient daný skutek skutečně udělal, nebo ne, zajímá ho pouze existence důkazů.

„Nehájil bych Grebeníčka, nešel bych proti kamarádovi

Obhájce prominentů by prý vzal práci od každého kromě komunistů. „Těžko si představit, že bych hájil například komunistického soudruha Grebeníčka, a to ani kdyby měl například autonehodu,“ tvrdí Sokol. A do soudního sporu by nešel ani v případě, kdy by na druhé straně stál jeho kamarád.

Ušetřit u něj prý klienti mohou v případě, že je jejich případ pro Sokola velmi zajímavý. Sám advokát přiznává, že zákon porušil jednou, a to v roce 1969, kdy mu bylo 17 let. „Byl jsem odsouzen za trestný čin útoku na veřejného činitele, jímž bylo skandování „Gestapo, gestapo“ na Prvního máje na zakročující příslušníky Veřejné bezpečnosti,“ řekl magazínu. Trest prý ale kvůli nízkému věku nedostal.

Tomáš Sokol zastupuje lobbistu Marka Dalíka obviněného za pokus o podvod při vyjednávání armádní zakázky Pandurů; manžele Kottovi, kteří byli obviněni z korupce; zastupoval také Radovana Krejčíře, který je potrestán za daňové úniky a zpronevěru a hrozí mu i další tresty; podnikatele Tomáše Pitra potrestaného za podvody nebo Bohumila Kulínského potrestaného za sexuální zneužívání. V kauze Nagyová zastupuje Ondreje Páleníka, exšéfa Vojenského zpravodajství.

Podívejte se na fotografie ze soudních líčení nejslavnějších Sokolových klientů:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

gogo ( 24. února 2016 22:21 )

Tak to bohužel je. Ale ne ten kdo umí, ale ten kdo si nakradl tolik, aby měl na Sokola, ten vyhrává. A ten kdo čumí, je poctivý občánek, který se nestačí divit. Ale proto bych Sokolovi netleskal. O něj by si slušný člověk neměl opřít ani rezavé kolo...

salto ( 22. února 2016 10:15 )

Nejde o morálku, nebo koho obhajuje. Jde jen a jen o prachy, nic víc

majojo ( 21. února 2016 11:14 )

I stejně chcípne na cirhózu a žádná nová játra si ani za ty svý prachy nekoupí. A že to bude bolet....

majojo ( 21. února 2016 11:11 )

U nás se říká: KuRva kurve riť neurve a keď urve, zas len kurve. Pro pana Sokola to platí snad stonásobně. A měl by přestat chlastat, mozkové buňky, které odumřou, už zpátky nevrátí.

parma49 ( 21. února 2016 10:44 )

vrána vráně oči nevyklove. Teď už máme co jsme chtěli........

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud