„Volba šéfa Českého rozhlasu je zpolitizovaná,“ varuje Komárek

Autor: Václav Lang - 
20. 1. 2016
05:00

Ve volbě nového ředitele Českého rozhlasu přituhuje. A jednou z hlavních postav je šéf sněmovního volebního výboru Martin Komárek (ANO). Po kauze hacknutých mailů premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se Komárek obává politického tlaku na předsedu rozhlasové rady Petra Šafaříka. Uvedl to v rozhovoru pro Blesk.cz, kde zároveň odmítl, že by ho před středeční volbou ředitele chtěl zdiskreditovat.

Jméno Petra Šafaříka, předsedy Rady Českého rozhlasu, se objevilo v souvislosti s uniklou e-mailovou komunikací premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Autor v dopisech píše o dění v Radě a rozebírá i kandidáty na generálního ředitele ČRo. Šafařík ale odmítá, že by e-maily psal on.

Podrobnosti měl sdělit minulý týden sněmovnímu volebnímu výboru v čele s Komárkem, který právě kvůli tomu svolal mimořádnou schůzi. Šafařík se ale podle něj večer před tím omluvil kvůli viróze.

Martin KomárekMartin Komárek | Foto: Ladislav Křivan

Minulý týden jste si na mimořádné jednání volebního výboru pozvali pana Šafaříka, který nepřišel. Co bude teď následovat?

Další mimořádné jednání už svolávat nebudeme, protože se ve středu sejde Rada Českého rozhlasu k volbě generálního ředitele. Volba proběhne a já předpokládám, že tam někteří členové Rady toto téma otevřou, tuším, že budou chtít po panu Šafaříkovi vysvětlení. Protože oni kvůli tomu, že koaličně-opoziční smlouva, která vznikla na tom mém výboru (poslanci z koalice i opozice na mimořádném jednání výboru neodsouhlasili program schůze, která se tudíž nekonala, pozn. red.), neměli možnost promluvit, tak předpokládám, že na nejbližší radě o tom mluvit budou.

Vy už jste se vyjádřil ve smyslu, že celá událost se zveřejněnými údajnými e-maily pana Šafaříka premiéru Sobotkovi vrhá špatné světlo na volbu generálního ředitele. Můžete to upřesnit?

Bojím se, že je tam politický tlak a manipulace právě prostřednictvím pana Šafaříka.

V jakém smyslu? Vycházíte z toho, že měl o tomto tématu psát premiérovi?

Mám podezření, ale rozhodně ne jistotu, že je snaha zvolit generálního ředitele, který bude určitým způsobem politicky poplatný jedné straně. Z toho, o čem mluvím, vyplývá, které.

Které?

Myslím ČSSD.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pořadu Ptám se, pane premiére moderátorky Kláry BrunclíkovéPremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pořadu Ptám se, pane premiére moderátorky Kláry Brunclíkové | Blesk - Zbyněk Pecák

A tím kandidátem na generálního ředitele, který jí má být poplatný?

To jméno vím, ale neřeknu ho, protože tím bych celou věc nesmírným způsobem pokazil a to já nechci.

Na druhou stranu už se objevila i kritika na vás, respektive že jde o politikaření z vaší strany a snažíte se volbu záměrně zdiskreditovat.

Četl jsem to ve Svobodném fóru, což je debilní antibabišovský plátek, kde redaktoři, kdysi dobří, píší pod dojmem svého šíleného děsu z Babiše, či přímo fobie, mýtu o Babišovi píšou úplné nesmysly. Tohle napsal bývalý poradce premiéra Nečase pan Sezemský, povoláním architekt, je to totální nesmysl, totální nesmysl, blbost, pitomost.

Už je jasné, jestli je pan Šafařík skutečně autorem e-mailů, které unikly na veřejnost?

Poslední stav je takový, že pan Šafařík několik dní či snad skoro dva týdny mlžil, vyhýbal se otázkám včetně těch od našeho výboru. Pak dva dny po výboru řekl, že on to nepsal. Kdyby to řekl na tom výboru, uvěřil bych mu, že je to slovo chlapa. Po těchto vytáčkách bych věřil hrozně rád, ale už nemohu.

Vy jste po tom výboru minulý týden ještě řekl, že budete v této věci interpelovat pana premiéra. To platí?

Ano, ve čtvrtek budu interpelovat pana premiéra.

Předseda sněmovního volebního výboru Martin Komárek (druhý zleva) na snímku z minulého týdne hovoří s členy Rady ČRo. Šafařík nedorazil.Předseda sněmovního volebního výboru Martin Komárek (druhý zleva) na snímku z minulého týdne hovoří s členy Rady ČRo. Šafařík nedorazil. | ČTK/Michal Kamaryt

Budete se ho ptát na pravost těch e-mailů?

Určitě.

A co ještě?

Vůbec na jeho případný vliv na jmenování generálního ředitele, a jak už jsem se ptal jednou a on mi odpověděl povšechně, zda v tom hraje roli agentura Bison and Rose a jeho přítel pan (Radek) Pokorný.

Jakou by v tom měli hrát roli? Myslíte domlouvání příštího generálního ředitele Českého rozhlasu?

Přesně tak. Já se ale pana premiéra zeptám. Nemám žádná fakta a právě bych chtěl slyšet vysvětlení. Chtěl jsem to slyšet od pana Šafaříka, toho se mi nedostalo, požádám pana premiéra, samozřejmě naprosto korektní formou.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

funebrak ( 20. ledna 2016 12:25 )

Pan Komárek zřejmě objevil Ameriku. A co dělá v té radě estébák Vejvoda, Husákův poradce?

osinek ( 20. ledna 2016 11:35 )

Ty jsi nezaregistroval "experte", že od vstupu multimilardáře Babiše do vlády, prudce se zvýšily dotace státu Babišovu Agrofertu? Myslíš, že je normální, aby státní dotace pro druhý největší kolos v tomto státě tj. Agrofert byly vyšší než daň ze zisku, který Agrofert odvádí do státní kasy?!? Myslím, že když "experti" tvého kalibru konečně přijdou na to, jak Babiš a jeho ministři dojí státní kasu, tak lidi pochopí, že Babiš a jeho Hnutí ANO hrají s lidmi "betla" (tj. vymývají lidem mozky) a nebudou volit Hnutí ANO!!

osinek ( 20. ledna 2016 11:25 )

Co kdyby si ten Babišův poskok Komárek vzpoměl na své články, kdy jako jeden z komentátorů Mladé Fronty Dnes tvrdě kritizoval různé podivné obchodní praktiky miliardáře Babiše poškozující stát? Jako komentátor MFDnes Komárek v minulosti tvrdě reagoval na různé výroky multimiliardáře Babiše o korupci v Česku neboť dle Komárka má zbohatlík Babiš "špinavé ruce". V jednom ze svém komentářů Komárek píše, že multimilardář Babiš těžil z nadstandardních vztahů s mašinfýrou Grossem (v době kdy byl Gross členem Zemanovy vlády a posléze i premiérem) k získání (pro Agrofert) za podivných okolností mnohamiliardových zakázek od státu.. Komárek naznačuje, že Babiš je nedůvěryhodný (tj pokrytecký) Že Babiš "prská" jako směšný Pepa Tvaroh v hospodě u piva. Níže odkaz na komentář Komárka. Tento komentář je na internetu KOMENTÁŘ: Miliardář Babiš prská jako Pepa z hospody ... zpravy.idnes.cz/...babis-prska-jako-pepa-z-hospody...-/domaci.aspx?c... 20. 9. 2011 - Lze věřit nynějším tvrzením Komárka, který se z tvrdého kritika obchodních praktik multimiliardáře Babiše stal jeho velkým obdivovatelem? Je poslanec za ANO důvěryhodný? Změnil se Babiš? Nedostává Babišův Agrofert od té doby co se Babiš a jeho Hnutí ANO dostali do vlády od státu vysoké dotace převyšující daně, které platí Agrofert do státní kasy? Je to normální?

sairait ( 20. ledna 2016 11:02 )

hlavně ať už se někdo zabývá zrušením koncesionářských poplatků, tohoto komunistického reliktu

moiaza ( 20. ledna 2016 09:54 )

 A co není v tomto státě zpolitizováno, nebo řízeno mafii? Jmenujte aspoň jednu věc.

Zobrazit celou diskusi
Další videa