Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Zeman podepsal „Lex Klausová“. Velvyslanci zůstanou ve funkci i po sedmdesátce

Autor: val, ČTK - 
12. ledna 2016
14:30

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu služebního zákona, díky které budou smět velvyslanci i po překročení 70 let věku zůstat ve službě. Novele se přezdívá Lex Klausová, jelikož měla původně zařídit setrvání na misi i české velvyslankyni na Slovensku Livii Klausové, bývalé první dámě. Novinka ale nebude platit zpětně. Klausová, stejně jako velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, dokončí svůj mandát na základě dohody o provedení práce, kterou dostaly od ledna.

Stávající podoba služebního zákona stanoví i pro vedoucí zastupitelských úřadů věkový limit 70 let. Když tohoto věku dosáhnou, měli by ve funkci skončit. Úprava, kterou Zeman v úterý podepsal, jim ale nově umožní svou misi dokončit.

Úprava nebude platit zpětně a Filipi i Klausová měly ve funkci skončit už s loňským rokem. Ministerstvo situaci vyřešilo pracovními dohodami.

Vládní předloha upravuje také výběrová řízení a práci diplomatů po jejich návratu ze zahraniční mise. V cizině budou moci být zaměstnáni partneři diplomatů, kteří je na misi doprovázejí, a Češi dlouhodobě pobývající v zahraničí. Nyní služební zákon neumožňuje zaměstnávání rodinných příslušníků kvůli střetu zájmů.

Do ciziny i bez vlastního souhlasu

Novela má podle ministerstva zahraničí zajistit pokračování možnosti rotace diplomatů. Zaměstnávání jejich partnerů v zahraniční misi by uspořilo asi 80 milionů korun. Kdyby nebyla omezena nutnost konání výběrových řízení na některá místa, mohlo by to prý paralyzovat činnost ministerstva. Sněmovna navíc v novele upravila osobní příplatky, což ministerstvu ušetří v nákladech na zahraniční službu dalších asi 350 milionů korun.

Novela umožní vysílat zaměstnance ministerstva zahraničí a ministerstva obrany do ciziny i bez jejich souhlasu. Bude to možné na půl roku s dalšími podmínkami, například jen jednou za pět let.

Novela stanoví, že ministerstvo zahraničí nebude muset vypisovat výběrové řízení na pozici uvolněnou po odjezdu diplomata na zahraniční misi. Podle nynějšího znění zákona je to nutné. Změna nařízení se má týkat jen případů, kdy nejde o vedoucího pracovníka.

Státní zaměstnanec bude moci být po návratu ze zahraničí zařazen na volné služební místo, a to až na dva roky. Novela také počítá s tím, že vedoucí pracovníci, kteří opustí svoje posty kvůli zahraniční misi, se ještě tři roky po návratu budou moci hlásit o místa ve státní správě, jako kdyby ve funkci nepřestali pracovat.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

ginna15 ( 12. ledna 2016 16:39 )

Teď jsem v Metru zaslechla že je Gott v kómatu, embolka!

eliska963852 ( 12. ledna 2016 15:40 )

To se bude Klausovi stýskat, určitě se těšil, že už ji bude mít doma.

maryfox ( 12. ledna 2016 15:36 )

Senilní dědci a jejich příbuznéa kamarádi vládnou této zemi. To je ta pravá představa Zemanovy demokracie.

mirkazam ( 12. ledna 2016 15:22 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa