Střípky vzpomínek na Havla: Paličák, který pomohl Slovákům dorovnat Čechy

Autor: Zuzana Štíchová - 
19. 12. 2015
05:55

Plachý, ale zároveň velmi tvrdohlavý. Tak hodnotí prvního prezidenta samostatné České republiky Václava Havla jeho slovenský poradce Martin Bútora. V současnosti rádce slovenského prezidenta Kisky dodává, že s Havlem bylo snadné ztratit ostych – po několika minutách s ním se prý člověk cítil normálně. Blesk.cz připravil ke čtvrtému výročí Havlova úmrtí pětidílný vzpomínkový seriál.

Blesk.cz: Jak hodnotíte s odstupem let spolupráci s Václavem Havlem?

Havel byl jedinečný člověk a myslím, že jsme si to uvědomili, až když odešel. S Havlem jsme se znali trochu už před rokem 89. Podle mě jsme měli štěstí na takového člověka, prezidenta. On byl zároveň filozof i akční člověk. Byl schopen psát, reflektovat i mobilizovat své okolí. To se poštěstí málokdy. Když se stal prezidentem – to byly šťastné roky pro Československo, pak pro samostatné Česko, ale znovu i Slovensko, protože nám pomohl v tom dobíhání.

Blesk.cz: Jaký byl z Vašeho pohledu člověk?

On byl neuvěřitelný, neobyčejně přístupný, vlídný, plachý, milý, za pět minut byste se s ním cítili úplně normálně. Do poslední chvíle si ale zachoval také tu svojí kritičnost vůči tomu, co se děje, i vůči sobě. Havel byl jen jeden.

 

Blesk.cz: V době, kdy jste působil jako jeho poradce, rozcházely se vaše názory v něčem zásadním?

Tím, že jsme se znali už z dřívějších dob, tak jsme měli podobné názory. Když jezdily do Čech návštěvy z USA, třeba Joe Biden, aby se podívaly, zda to Československo s dodržováním lidských práv myslí vážně, tak to jsme s Havlem hodně probírali. Ale většinou jsme se shodli.

Blesk.cz: Překvapil Vás někdy?

(smích) On sice působil jako měkký, ale ve skutečnosti byl dost tvrdohlavý. Jen tak ho člověk „neotočil“. Pak mě překvapil, když si dal v řadě klíčových věcí říct. Například v roce 2001 zcela změnil svůj program a přesvědčili jsme ho ať vystoupí na klíčové konferenci v Bratislavě, kde se debatovalo o rozšíření NATO. Havel tam přednesl velmi kritický projev, v němž mluvil o tom, že Rusko nemá hranice, že se musí rozhodnout samo, kde končí a kde začíná. To se musíte štípnout, jak je to aktuální.

Blesk.cz: Konzultoval se svými poradci taková zásadní vystoupení?

On si je psal úplně sám, ale dával to konzultovat – někdy i devět verzí. (smích)

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

nikal ( 19. prosince 2015 19:49 )

ty nečistý šmejde, buď potrestán !

ccir ( 19. prosince 2015 16:55 )

Treba sa vedieť aj ovládať a používať v svojich príspevkoch slušnejšie výrazy. To tiež robí úroveň každého človeka! Jeho bývalého hovorcu a hovorcu súčasného slovenského prezidenta ako aj súčasného slovenského prezidenta samotného sem nepodsúvaj! Trepeš tu o oboch len samé hlúposti bez potrebných overených informácií, nemáš vôbec nijaký prehľad. Ten Tvoj príspevok sa javí byť riadne ovplyvnený českými médiami a českou mienkou vôbec a preto je aj Tvoj príspevok v predposlednej vete fakt ako ten nahý cisár!!!

schelly ( 19. prosince 2015 15:18 )

To opravdu bylo keců a kecy jak víme nemají cenu. Zrzaví byli jsou a budou odjakživa svi.ně.

schelly ( 19. prosince 2015 15:12 )

Máte můj souhlas a když tady vidím ty ksichty jako např. S. Vondra a pod. Nejhorší bylo OF. A pak jednoho zrzavýho vládce jsem už v našich dějinách měli a víme jak to dopadlo.

majojo ( 19. prosince 2015 11:48 )

Položme si ruku na srdce: Chybí on vůbec někomu?

Zobrazit celou diskusi
Další videa