Čtvrtek 29. říjen 2020
Svátek slaví Silvie, zítra Tadeáš
Oblačno 11°C

Grossův přítel a tajemství uhlobarona: „Dali jsme půl miliardy lobbistům“

Autor: simao - 
10. prosince 2015
05:00

Půl miliarda lidem, kteří se snaží ovlivňovat politiky. O tak vysoké sumě mluví někdejší uhlobaron Antonín Koláček v nové knize o privatizaci Mostecké uhelné. Zmiňuje přitom i někdejšího přítele Stanislava Grosse – zbrojaře Pavla Muselu. Zajímavých postav je však v kauze MUS hned několik. Včetně samotného Koláčka.

Někdejšího manažera Mostecké uhelné (MUS) Antonína Koláčka vyzpovídal v nové knize „Jak se těží miliardy?“ novinář Luboš Xaver Veselý. Uhlobaron tu rozkrývá některé neznámé skutečnosti, vypráví o vztahu podnikatelů, lobbistů i politiků. I on byl v roce 2013 odsouzený ve Švýcarsku, kde soud řešil údajné praní špinavých peněz vyvedených z MUS. Nepravomocně dostal 4,5 roku.

Koláček je ale také věřícím buddhistou, který si pořídil v Říčanech u Prahy velké sídlo, na zahradu umístil řadu orientálních prvků a ke švýcarskému soudu přinesl soudkyni svíčku.

„Zjistil jsem, že svět byznysu je plný válečných taktik, přetahování a přetlačování a mým bytostným naladěním je spolupráce s lidmi,“ tvrdil v roce 2013 u švýcarského soudu muž, kterému prý změnily život návštěvy Indie, Nepálu a Číny.

Ve svém archivu přitom má i řadu fotek s politiky. Vyfotil se kdysi i s Milošem Zemanem, Václavem Klausem či Václavem Havlem. 

Uhlobaron Koláček mezi politiky: S Dagmar a Václavem HavlovýmiUhlobaron Koláček mezi politiky: S Dagmar a Václavem Havlovými | Reprofoto Luboš Xaver Veselý: Jak se těží miliardy?

O pomoci lobbistů při privatizaci Mostecké uhelné prohlásil Koláček v knize Xavera Veselého: „Když jde člověk zezdola a dívá se na svět vládnoucí třídy, tak jsem věřil, že jsou lidé, kteří nám mohou pomoci svým vlivem. Pomoci k tomu, abychom dokončili privatizaci. To byl náš hlavní cíl. K tomu jsme hledali lidi v ODS a ČSSD. Občas si za to někdo řekl peníze a my jsme to většinou akceptovali.“

Koláček prozradil, že celkem vyplatili lobbistům více jak půl miliardy korun. „Půl miliardy korun rozdaných lidem, kteří se živí tím, že ovlivňují politiky,“ poznamenal k tomu autor knihy Veselý.

Na vydání jeho výbušné knihy však zareagovali i právníci někdejších manažerů Mostecké uhelné. "Ve skutečnosti z výroků Antonína Koláčka nelze v žádném případě dovozovat, že by hovořil o úplatcích. Připomínám, že i švýcarský soud v Bellinzoně v případě mých klientů korupční jednání jednoznačně vyloučil. Autor podle našeho názoru záměrně zkresluje realitu, aby uměle zvýšil prodejnost své knihy," napsala v tiskovém prohlášení advokátka Karolina Zelenková.

V případě privatizace MUS se každopádně o velké peníze skutečně hrálo. V roce 1999 prodal stát (po schválení vládou Miloše Zemana) svůj zbývající podíl 46 procent za 650 milionů korun. O několik let později koupil miliardář Pavel Tykač podíl 49 procent za 10 miliard...

V nedořešené kauze se přitom objevují nejrůznější zajímavé postavy. Třeba belgický finančník a makléř Jacques de Groote. Někdejší ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) a výkonný ředitel Světové banky (IBRD). Ve Švýcarsku nepravomocně odsouzený k peněžitému trestu za údajný podvod při nákupu menšinového podílu MUS společností Appian od českého státu. Právě v Appianu dělal Koláček manažera.   

Uhlobaron a miliardář Koláček a Belgičan Jacques De Groote: Oba stanuli na lavici obžalovaných v kauze Mostecké uhelné.Uhlobaron a miliardář Koláček a Belgičan Jacques De Groote: Oba stanuli na lavici obžalovaných v kauze Mostecké uhelné. | ČTK

Dále je tu Čech Luboš Měkota. Další z privatizátorů Mostecké uhelné, Koláčkův někdejší kolega z čela MUS, který však v březnu 2013 zemřel ve věku 54 let na infarkt myokardu. Náhle, na golfovém hřišti nedaleko Berouna.

Uhlobaron Měkota: Jeho stíhání v kauze MUS bylo po jeho náhlé smrti zastaveno.Uhlobaron Měkota: Jeho stíhání v kauze MUS bylo po jeho náhlé smrti zastaveno. | ČTK

Ale také zbrojař a lobbista Pavel Musela. Muž, který za záhadných okolností spadl v říjnu 2008 z posedu, což policie klasifikovala jako pokus o vraždu. Přišel při tom o paměť.

„Koncem roku 2008 vychází v týdeníku Euro článek s titulkem Tučná provize pro Grossova zbrojaře. Odhaluje zajímavé detaily. ‚Přítel Stanislava Grosse, zbrojař Pavel Musela, by si mohl nechat změnit pravopis svého jména. Vzhledem k informacím z prolomených bankovních tajemství v několika švýcarských bankách by mnohem přiléhavěji vypadalo jméno Pavel MUSela,‘ žertuje v úvodu autor textu Pavel Matocha. Podle Matochy je Musela osobou, která zřejmě velmi ovlivňovala celou privatizaci Mostecké uhelné,“ upozorňuje ve své knize o MUS Luboš Xaver Veselý. 

Pavel Musela (vlevo) se přátelil s někdejším lídrem ČSSD Stanislavem Grossem.Pavel Musela (vlevo) se přátelil s někdejším lídrem ČSSD Stanislavem Grossem. | Archiv Blesku, ČTK

Na Grossova přítele Muselu se zeptal autor knihy „Jak se těží miliardy?“ i samotného Koláčka. „Pana Muselu jsem potkal na nějaké společenské akci... Byl mi představen jako člověk, který se dobře vyzná ve zbrojním průmyslu, má dobré kontakty a vyzná se... Pomáhal nám s lobbingem a s kontakty,“ zmínil Koláček. „Na aktivity lobbistů jsme vynakládali ročně desítky milionů korun. Pavel Musela nebyl jediný,“ uvedl Koláček, podle kterého bylo Muselovi vyplaceno 5 milionů dolarů.

donaf ( 10. prosince 2015 18:41 )

Všichni věří jen v prachy a modlí se proto, aby jim každá zlodějna prošla a pořád dokola. Jeden větší dobytek než druhej.

rumungro ( 10. prosince 2015 18:35 )

Nic nového.Koláčkova reklamní šou. Kupto si mě, laskavý čtenáři a budeš šokován,jaky mám známosti.Na konci knihy se dozvíš,jak to doopravdy dopadlo v té sauně.

henryj ( 10. prosince 2015 15:55 )

Že je věřící BUDHISTA?!!!Co na tom.KALOUSEK (byl,snad ještě je) věřícím a jak si pomáhal a rozfofroval republiku.Boží příkázání mu byla ukradena jako vše.Tak to zní,pro přehled. 7. Nepokradeš. (Nezcizuj majetek druhých lidí).

tomik007 ( 10. prosince 2015 15:50 )

 KOLOTJUKOVO nahle zbohatnuti - prestava byt tak tajemne....

merrylou212 ( 10. prosince 2015 14:12 )

Hrabali všichni, teď, když nastal čas lámání chleba, tak nikdo nikoho neznal. Hnus !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud