Kdo zneužil Ransdorfa? Za falešný twitterový účet hrozí autorovi trest
Kauzu zadrženého Miloslava Ransdorfa (KSČM) využili okamžitě internetoví vtipálci, když na sociálních sítích vytvořili politikův falešný profil, jehož prostřednictvím komunikovali s novináři. Záměrně uvedli v omyl několik médií včetně Blesk.cz. Autor falešného profilu porušil právo na ochranu osobnosti. Účet od sobotního odpoledne nefunguje.
Z twitterového profilu @RansdorfM kdosi v pátek večer dementoval zvěsti o zadržení kvůli miliardám. „Absolutní lež. Vše vysvětlím na tiskové konferenci,“ napsal dotyčný jménem Ransdorfa. V následných dvou příspěvcích napsal, že informace o snaze získat podvodem 350 milionů eur jsou lež a jde o diskreditaci jeho osoby. Z tohoto účtu čerpaly i weby iDNES.cz nebo respekt.cz, který přišel s původní informací o zadržení Ransdorfa v Curychu.
Několik hodin na to autor příspěvků sám přiznal, že se jedná o falešný profil. Poté, co Blesk.cz upozornil na možné postihy za porušení práva na ochranu osobnosti, přestal falešný profil na Twitteru fungovat.
Politikovi kolegové považují za nepravděpodobné, že by Ransdorf komunikoval tímto způsobem. Vedoucí jeho kanceláře Helena Suchá řekla, že ještě v pátek Ransdorf žádný twitterový účet neměl. Podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) její kolega sociální sítě nepoužíval.„Neozval se nikomu. Bohužel čekáme stejně jako vy,“ informovala Konečná v sobotu ráno Blesk.cz.
Později se objevila informace, že švýcarská policie propustila europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa až v sobotu dopoledne. Po telefonu s ním mluvila vedoucí jeho kanceláře Helena Suchá. Ransdorf se podle ní autem vydal do České republiky, po návratu veškeré informace o případu zveřejní na svém Facebooku.
Asistentce pouze sdělil, že žádný účet v curyšské bance nikdy neměl a nemá a „o žádný výběr financí v této bance nešlo“. Informaci o tom, že Ransdorfa propustili v pátek večer, zveřejnilo české ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Michaela Lagronová řekla, že informaci získalo od švýcarské strany přes české velvyslanectví.
Za vtip s novináři trest?
Vytváření falešných profilů na sociálních sítích je zejména v posledních měsících poměrně častou záležitostí, přitom se jedná o postižitelný čin.
„Každý má právo na to, aby nebylo zasahováno do jeho osobnostních práv, máte právo na to, abyste měl právní ochranu svého ega, to znamená, že si nikdo na vás nemůže dělat falešné profily, jinak máte právo na to, aby vám byla nahrazena jak případná majetková, tak i nemajetková újma,“ řekl pro Blesk.cz advokát Tomáš Pelikán.
V úvahu by podle něj v podobném případě mohla připadat i trestně právní rovina, respektive trestný čin poškozování cizích práv. Za něj je dokonce sazba dva nebo tři roky, v některých případech až pět let vězení – podle okolností skutku.
@RansdorfM Děkujeme za reakci, pane europoslanče. Kdy a kde bude TK?
— Blesk Zprávy (@Blesk24) 4. Prosinec 2015
Postižitelné je i samotné úmyslné uvádění novinářů v omyl. „Kdybych vám zavolal a řekl vám: ‚Mám pro vás sólokapra‘, vytvořil bych falešný profil, tak určitě. I vy jako novináři byste měli právo na to, aby se vám ten člověk omluvil, případně poskytnul nějakou satisfakci,“ dodal Pelikán.
Nutno podotknout, že autor falešného profilu si byl vědom, že se vydává za europoslance. V odpovědi na jeho reakci byl mimo jiné osloven „pane europoslanče“.
Tak jenom doufám, že i blesk si uvědomuje, co riskuje, když napomáhá vytváření falešných účtů zde..