SLEDUJTE ŽIVĚ: Premiér Sobotka o bezpečí v Česku a kontrolách na hranicích

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a moderátorka Klára Brunclíková v pořadu Ptám se, pane premiére  (Autor: Blesk - Karel Kopáč)
Autor: Redakce Blesk.cz - 
15. září 2015
09:15

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) exkluzivně v rozhovoru pro Blesk.cz hodnotí poslední vývoj v uprchlické krizi. V pořadu Ptám se, pane premiére právě teď odpovídá na otázky moderátorky Kláry Brunclíkové o kontrolách v pohraničí, bezpečnosti v Česku, ale i pracovitosti současných ministrů.

Uprchlická krize stále vyostřuje situaci v Evropě. Po víkendovém sdělení Německa, že kvůli migrační vlně dočasně obnovuje kontroly na hranicích, se Rakousko v pondělí odhodlalo k podobnému opatření. Česko a Slovensko v reakci na krok Vídně a v očekávání, že se uprchlíci vydají do Německa oklikou přes jejich území, také oznámily kontroly a zvýšení počtu policistů na hranicích.

Jak se ke krizi staví předseda vlády? Tady jsou jeho výroky z posledních dní:

++ „V tuto chvíli se ve středu Evropy reaguje na ten problém, že nefunguje vnější schengenská hranice a že EU tolerovala fakt, že země, které leží na vnější schengenské hranici, nejsou schopny plnit své povinnosti, které převzaly,“ uvedl Sobotka a jmenoval Řecko, které podle něj nebylo schopno zajistit své hranice.

++ Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nepovažuje za možné ustoupit požadavku Evropské komise na zavedení povinných kvót na přijímání uprchlíků. „Není možné ustoupit. Ta naše pozice je pevná a naše argumenty významné,“ uvedl Sobotka k postoji zemí visegrádské skupiny, který je terčem kritiky Evropské komise.

Přímý přenos sledujte ZDE

Premiér Bohuslav Sobotka v novém pořadu Blesk.czPremiér Bohuslav Sobotka v novém pořadu Blesk.cz | Blesk - Radek Lain

++ Podle Sobotky je velmi pravděpodobné, že Islámský stát a jeho odnože působí v uprchlických táborech. „Ale pokud jde o situaci na území České republiky... nemáme informace o tom, že by přímo tady v České republice byl zachycen někdo, kdo by mohl být podezříván z teroristických aktivit v souvislosti s tímto migračním proudem,“ konstatoval premiér.

++ Evropská komise podle premiéra Bohuslava Sobotky zaspala při naplňování opatření přijatých pro ukončení migrační krize. „Já se obávám, že Evropa, Evropská komise poněkud zaspala z hlediska dotažení všech závěrů, které k tomu v minulosti byly přijaty,“ uvedl Sobotka.

Ptám se, pane premiére

Další videa
Články odjinud