Zahalování na demonstracích? Zákaz platí, poslankyně se dohodla s vnitrem

Poslankyně Jana Černochová je proti zmírnění zákazu zahalování.
Poslankyně Jana Černochová je proti zmírnění zákazu zahalování.  (Autor: Blesk)
Autor: Václav Lang - 
15. září 2015
06:15

Zákaz zahalování obličeje během veřejných shromáždění zřejmě zůstane stejně přísný jako dosud. Poslankyně ODS Jana Černochová přemluvila úředníky z ministerstva vnitra a spolu s nimi sepsala pozměňovací návrh k novele shromažďovacího zákona. Ten by jinak podle ní současnou praxi rozvolnil.

„Já to považuji za obrovské riziko. Dochází tu k útokům na ministra obrany, dochází tu k útokům na prezidenta republiky, a my naopak budeme zjemňovat zahalování na demonstracích? Mám pocit, že opravdu úředníci ministerstva vnitra naprosto nekopírují situaci, která se v bezpečnostních otázkách v České republice i jinde na světě kolem nás děje,“ tepala poslankyně v červnu ministerstvo vnitra, které s novelou přišlo.

Šéf resortu Milan Chovanec tehdy hájil změnu pasáže o maskování tím, že se nejedná o rozvolnění zákazu. „Obecně nadále bude platit zákaz být maskován. Pokud však nebude ohrožen veřejný pořádek nebo bezpečnost a maska bude součástí vyjádření se v rámci shromáždění, bude úřad a policie mít oprávnění maskování povolit. Například masopusty a další podobné zábavy, tam masky jsou součástí této aktivity,“ uvedl Chovanec.

Našli řešení

Přesto se Černochová sešla s ministerskými úředníky a vytvořila s nimi pozměňovací návrh, který zachovává současná pravidla. „Se zástupci ministerstva vnitra jsme připravili pozměňovací návrh, který zachovává zákaz zahalování v míře, jak to známe doposud. Na tomto kroku jsme se domluvili především na základě zachování bezpečnosti na demonstracích a shromážděních,“ uvedla poslankyně pro Blesk.cz.

Zákon budou řešit poslanci v rámci prvního čtení na nadcházející sněmovní schůzi. Zatím není jisté, zda zmíněný návrh skutečně projde, je to ale vysoce pravděpodobné vzhledem k tomu, že na něm participovalo ministerstvo vnitra. Z opozice jej podpoří minimálně ODS.

salto ( 15. září 2015 16:13 )

Což o to, já bych na veřejnosti klíďo chodil odhalený, ale nebyl by to žádný estetický zážitek, jak by k tomu přišli ti, kteří by na mě museli koukat?

handgood ( 15. září 2015 12:07 )

To mohlo vzniknout jen v makovici chytré blondýny. Toto vypadá, když máme poslance podobných kvalit. Zahalování pro násilníky a vrahy a odhalování pro gaye a lesby. Asi patří k těmto nekonfliktním skupinám.

mandat ( 15. září 2015 11:30 )

Divim se, ze se porad nekomu ustupuje.Arabaci neustupuji nikde a nikomu a vychazi Jim to.Pisli Sem ilegalne,delaji jen chaos,zamoruji nase Klima svyma nemocema a jeste si diktuji podmionky.Hodlaji se tady usadit,roztahovat a sirit Islam.Politici na to ziraji a mektaji neco o toleranci.Nemuzu byt k nekomu tolerantni,kdyz on neni tolerantni ke me.Pryc s muslimama.Kdyby se Vlada starala vic o sve lidi a republiku,tak by nebyly zadne demonsztrace.

jana999 ( 15. září 2015 08:54 )

a co kdyby kráva zakázala zahalování na veřejnosti pro všechny, todle jí moc nepomůže se zahalíme jako muslimové a co bude dělat?

mandat ( 15. září 2015 08:24 )

Uz vidim,jak poslankyne odhaluje demonstrujici muslimy a to bude sakra brzy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa