Zaorálek v Íránu žádá o spolupráci: Pomozte nám řešit uprchlickou krizi

Autor: zst, ČTK - 
7. 9. 2015
10:13

Příčinou největší migrační vlny v novodobé historii Evropy jsou války v Sýrii a Iráku. Shodli se na tom český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a íránský prezident Hasan Rúhání. Írán by se měl na řešení v problematických regionech politicky angažovat a pomoci tak v řešení krize.

Čtyřdenní návštěvu Íránu zakončil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) setkáním s prezidentem Hasanem Rúháním. Tématem číslo jedna byla uprchlická krize, která má podle obou politiků kořeny v sousedním Iráku a Sýrii. Zaorálek se o své první dojmy ze schůzky podělil na sociální síti.

Írán by se podle Zaorálka sám měl v řešení krize angažovat. A to minimálně politicky. Země, která se díky redukci svého jaderného programu dostává z evropské a americké izolace, by tak mohla sehrát možná i klíčovou roli.

Pokud jde o řešení uprchlické krize, velkým tématem je podle ministra "vytváření aliance zemí, které budou schopny společně obnovit politickou rovnováhu a hledat politická řešení znamenající konsolidaci států, které jsou zdrojem uprchlíků". Při schůzce hovořil Zaorálek s Rúháním také o situaci v regionu, o terorismu, aktivitách Islámského státu, ale i o restartu ekonomických vztahů Íránu a Česka. Ministr s sebou totiž přivezl i početnou podnikatelskou misi.

Padesátka zástupců českých firem v Íránu o víkendu sondovala terén pro nové obchody, které se budou moci plně rozvinout po očekávaném zrušení mezinárodních ekonomických sankcí vůči Teheránu. Ty by měly padnout díky průlomové červencové dohodě o omezení íránského jaderného programu.

"Dnes je Írán skutečně stabilní zemí, to můžeme vidět všude tady kolem sebe. Írán je bezpečná země, která rovněž dokázala působit jako určitý štít proti terorismu a takzvanému Islámskému státu," dodal šéf české diplomacie.

Už o víkendu se Zaorálek setkal také se svým protějškem – íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem. Oba mluvili o začátku nových vztahů mezi Teheránem a Prahou. „Doufáme, že díky posílení ekonomických vztahů se zjednoduší i vztahy v politické rovině,“ řekl po setkání Zaríf. Povýšení diplomatických vztahů se ale zatím nechystá.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa